Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 15/09/19, 09:46

Repede (de ce sunt pensionar mereu grăbit ???):

a) nu a uimit răsadul din cenușă, care este foarte bogat în var (în calciu, ar fi mai echitabil) și în potasiu (în special); Nu aș fi îndrăznit niciodată să semăn în cenușă; varul este folosit pentru a steriliza!

b) da, vara, când solul este suficient de uscat, "călc" puternic "pe toate rândurile de semințe.

Dar nu primăvara / începutul verii, când pământul este încă umed. În sol argilos, fabricarea cărămizilor de noroi garantată!
Dernière édition alin Did67 15 / 09 / 19, 09: 51, editate 1 ori.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 15/09/19, 09:50

Pentru viermii anecici s-ar numi anecici ???

În cea de-a doua ediție, am pus două „explicații” contradictorii și am făcut apel pentru ca un elenist informat să-mi dea părerea (un mod elegant de a admite, de asemenea, că nu știam nimic despre asta).

În această dimineață, primesc acest e-mail, pe care îl împărtășesc:


„Un mare mulțumire pentru cartea ta„ Le Potager du Paresseux ”, care a fost lectura mea preferată de vară. Această lectură m-a protejat cu siguranță de o recidivă a tendinitei, când eram pe punctul de a-mi converti complet grădina de legume în movile de permacultura.

Eseul tău - da, dacă putem vorbi despre un proces - s-a transformat într-o lovitură de cap și m-ai convins de meritele fenoculturii. La fel ca tine, eu provin dintr-o familie de țărani, ca și tine am grădinit timp de 40 de ani urmând preceptele pe care bunicul meu le insuflase. Pe măsură ce scrieți la sfârșitul cărții, din fericire natura nu ține resentiment și se adaptează greșelilor noastre.

Acum ridic degetul - așa cum m-ai invitat să fac la pagina 164 - pentru că știu limba greacă, cel puțin antică. Și zic să te oprești! Încetează barbarismul și etimologiile false! Cuvântul „anecic” nu poate proveni din cuvântul aneză care înseamnă elasticitate sau relaxare. Cred că este o insultă adusă acestor sărace fiare care se străduiesc să ne aerisească solul. Când știm că aneză înseamnă și relaxare morală ... În cele din urmă ar putea proveni de la verbul anèkô care înseamnă „am venit”. Dar originea sa este mai probabil un oikos, care înseamnă „fără habitat (fix)”, etimologie informată de Wikipedia care nu scrie doar prostii. Acum, acest adjectiv ne califică cel mai bine liniile eroice? Locuiesc adânc și vin la suprafață să lucreze noaptea, nu-i așa? Dacă ar trebui să fie redenumiți, aș prefera să le numesc „anabatic” dintr-un model grecesc deja existent. În plus, ei ar reaminti prin calificativul lor faimoasa epopee greacă a Anabazei, povestită de celebrul Xenophon ".
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 15/09/19, 09:58

jojo15 a scris:
S-ar putea să fie furnicile pe care le-am observat anul trecut la singura care crescuse o conservă.



Când vezi furnici pe morcovi, se întâmplă, cred, în subteran: morcovii aceștia au „păduchi de rădăcină”, care sunt afide. Trageți în sus și vedeți o mulțime de afide albe mici ...

Am acest lucru în mod regulat (foarte frecvent pe cicoarea escarolă). Cine, stresat de aceste mostre, merge la sămânță.

https://www.terrevivante.org/356-les-pu ... acines.htm
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 15/09/19, 12:01

Did67 a scris:Repede (de ce sunt pensionar mereu grăbit ???):

a) nu a uimit răsadul din cenușă, care este foarte bogat în var (în calciu, ar fi mai echitabil) și în potasiu (în special); Nu aș fi îndrăznit niciodată să semăn în cenușă; varul este folosit pentru a steriliza!

b) da, vara, când solul este suficient de uscat, "călc" puternic "pe toate rândurile de semințe.

Dar nu primăvara / începutul verii, când pământul este încă umed. În sol argilos, fabricarea cărămizilor de noroi garantată!


Nici eu nu joc un meci de rugby pe el ... Imagine

Așezarea normală a picioarelor este suficientă. : Wink:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 15/09/19, 12:02

Did67 a scris:Pentru viermii anecici s-ar numi anecici ???

În cea de-a doua ediție, am pus două „explicații” contradictorii și am făcut apel pentru ca un elenist informat să-mi dea părerea (un mod elegant de a admite, de asemenea, că nu știam nimic despre asta).

În această dimineață, primesc acest e-mail, pe care îl împărtășesc:


„Un mare mulțumire pentru cartea ta„ Le Potager du Paresseux ”, care a fost lectura mea preferată de vară. Această lectură m-a protejat cu siguranță de o recidivă a tendinitei, când eram pe punctul de a-mi converti complet grădina de legume în movile de permacultura.

Eseul tău - da, dacă putem vorbi despre un proces - s-a transformat într-o lovitură de cap și m-ai convins de meritele fenoculturii. La fel ca tine, eu provin dintr-o familie de țărani, ca și tine am grădinit timp de 40 de ani urmând preceptele pe care bunicul meu le insuflase. Pe măsură ce scrieți la sfârșitul cărții, din fericire natura nu ține resentiment și se adaptează greșelilor noastre.

Acum ridic degetul - așa cum m-ai invitat să fac la pagina 164 - pentru că știu limba greacă, cel puțin antică. Și zic să te oprești! Încetează barbarismul și etimologiile false! Cuvântul „anecic” nu poate proveni din cuvântul aneză care înseamnă elasticitate sau relaxare. Cred că este o insultă adusă acestor sărace fiare care se străduiesc să ne aerisească solul. Când știm că aneză înseamnă și relaxare morală ... În cele din urmă ar putea proveni de la verbul anèkô care înseamnă „am venit”. Dar originea sa este mai probabil un oikos, care înseamnă „fără habitat (fix)”, etimologie informată de Wikipedia care nu scrie doar prostii. Acum, acest adjectiv ne califică cel mai bine liniile eroice? Locuiesc adânc și vin la suprafață să lucreze noaptea, nu-i așa? Dacă ar trebui să fie redenumiți, aș prefera să le numesc „anabatic” dintr-un model grecesc deja existent. În plus, ei ar reaminti prin calificativul lor faimoasa epopee greacă a Anabazei, povestită de celebrul Xenophon ".


Iată o cărămidă bună a culturii generale ... :!: :!: :!:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 15/09/19, 12:35

nico239 a scris:
Nici eu nu joc un meci de rugby pe el ... Imagine



Anul acesta de secetă, mi-am plătit un lux: să nu lucrez niciodată pământul, ci să dansez pe el !!! Cu familia am făcut o omidă!

Trebuie să vă încurcați puțin și să vă bateți joc de „grădinarii răi” (care fac opusul: muncii, dar nu dansați!)
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 15/09/19, 12:41

nico239 a scris:Iată o cărămidă bună a culturii generale ... :!: :!: :!:


Haide, o secundă așa că d. Este duminică. În biserici predicăm (într-un relativ relativ?).

Anabaptique m-a întrebat despre anabaptism, o mișcare religioasă pe care am avut un pic de probleme să o localizez (practic, știam că există, atât).

Iată ce spune Wikipedia:

"Anabaptismul este un curent creștin care pledează pentru botezul credinciosului, voluntar și conștient. Cuvântul provine din greaca ecleziastică anabaptizein care înseamnă" a boteza din nou ". Acest gând este un punct esențial al Reformei radicale, dar se găsește și în rândul Vaudois, Bogomiles și Pauliciani, precum și în adunarea creștinilor apostolici din Salonic în secolul XNUMX. Anabaptiștii înșiși se consideră descendenți direct din Biserica primară, fără să se fi unit vreodată cu Biserica Catolică.

Termenul a luat, de asemenea, o semnificație politică din punct de vedere istoric, deoarece această mișcare s-a opus puterii politice și religioase existente în Renania (revolta Münster) și în cantonul Berna în secolul al XVI-lea. Dar majoritatea anabaptiștilor nu și-au urmat frații și surorile care au folosit violența și astăzi sunt unul dintre singurele grupuri religioase în care a fost susținută întotdeauna nonviolența, dar și non-rezistența în nume. a iubirii lui Dumnezeu și a faptului că împărăția sa nu este din această lume. Voltaire și Tolstoi îi cită adesea în lucrările lor. Tolstoi va merge atât de departe încât să adopte în mare măsură preceptele și cele ale Quakerilor, deși la sfârșitul unei călătorii personale ".


Un pic prea mult pentru viermi ???

Sau prea violent pentru a numi viermi acești anabaptiști, care nu mi se par atât de răi? De la vierme la paraziți, există o singură silabă.
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 15/09/19, 12:45

Did67 a scris:
nico239 a scris:
Nici eu nu joc un meci de rugby pe el ... Imagine



Anul acesta de secetă, mi-am plătit un lux: să nu lucrez niciodată pământul, ci să dansez pe el !!! Cu familia am făcut o omidă!

Trebuie să vă încurcați puțin și să vă bateți joc de „grădinarii răi” (care fac opusul: muncii, dar nu dansați!)


Da, nu vă faceți griji : Wink:
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de sicetaitsimple » 15/09/19, 12:55

Did67 a scris:
nico239 a scris:Iată o cărămidă bună a culturii generale ... :!: :!: :!:


Haide, o secundă așa că d. Este duminică. În biserici predicăm (într-un relativ relativ?) Anabapticus m-a întrebat despre anabaptism, o mișcare religioasă pe care am avut mici probleme să o localizez (practic, știam că există 'este totul).
...........
Un pic prea mult pentru viermi ???
Sau prea violent pentru a numi viermi acești anabaptiști, care nu mi se par atât de răi? De la vierme la paraziți, există o singură silabă.


Ooh acolo, atinge un nivel ridicat în comparație cu momentul în care colegii lor erau numiți wankers : Lol: !
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 15/09/19, 14:19

Îmbrățișată o viziune largă obligă să folosească toate registrele!
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 357