Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de stephgouv » 10/05/21, 07:54

Moindreffor a scris:
stephgouv a scris:Am avut aceleași griji ca și tine.
Am semănat salată Gotte Dorée (o sută de semințe) și doar 2-3 care au ieșit ...
M-am înșelat undeva, dar nu știu unde pentru că a ieșit varză, creț, sfeclă.
Sau problema este veranda mea neîncălzită: 7-8 ° C noaptea și până la 35 ° C în timpul zilei, când vremea este bună.

sunt cei 35°C care au stricat totul, pentru prazul meu la fel, in minisera, afara nu se ridica, iar inauntru se ridica vertiginos, asa ca crezi ca e bun si nu, se frige...


Dar dacă 35°C (în timpul zilei) pentru semințe este prea mare, de ce nu germinează noaptea când temperatura scade? Probabil că este vina lunii...
Voi face un nou test de semănat salată verde și voi pune recipientul într-o altă cameră (birou sau garaj) unde temperatura este mai scăzută dar mai ales stabilă. Va urma...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 10/05/21, 08:34

Acest lucru se datorează faptului că mecanismul este puțin mai complex decât un simplu yoyo!

În primul rând, temperatura suportului este percepută, nu temperatura aerului... Deci poate că aceasta a rămas în medie peste 25°C? Temperatura nu trebuie luată la propriu, deoarece sensibilitatea soiurilor variază...

Dar este posibil și ca „mecanismul” (pe care nu îl cunosc) să fie sensibil la temperaturile maxime din timpul zilei. Uneori selecția naturală se face bine. Adesea chiar. Și ne putem imagina că ea a ales plante cu capacitatea de a detecta când este vară la maxim diurne? Peste 25°C ziua = conditii nefavorabile pentru salata = nu germin, astept...

Roșiile, pentru creșterea lor, sunt sensibile la diferite temperaturi în timpul zilei și pe timp de noapte. Cu alte cuvinte, creșterea optimă se obține cu o temperatură în timpul zilei de aproximativ 22°C dar cu o scădere nocturnă la 18°C... Serele controlate sunt adaptate la acest lucru...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 10/05/21, 08:41

stephgouv a scris:
Voi face un nou test de semănat salată verde și voi pune recipientul într-o altă cameră (birou sau garaj) unde temperatura este mai scăzută dar mai ales stabilă. Va urma...


Da, pentru că dacă este, sunt semințele!

Am, printre puieții mei multipli, ceapă al cărei termen limită era 2023 și NIMIC din care a germinat și roșii a căror data a fost 2015 care au germinat în masă...

Pentru salată verde semănat foarte superficial. La mine, intr-o terină, pregătesc suportul destul de uscat, semăn, frec cu o scândură să se amestece foarte superficial, „presc” (tamp) și înmoaie farfuria după aceea. Pentru salată verde, este destul de ideal... și ușor.
1 x
Moindreffor
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5830
Înregistrare: 27/05/17, 22:20
Locul de amplasare: granița dintre nord și Aisne
x 957

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Moindreffor » 10/05/21, 09:48

Did67 a scris:
stephgouv a scris:
Voi face un nou test de semănat salată verde și voi pune recipientul într-o altă cameră (birou sau garaj) unde temperatura este mai scăzută dar mai ales stabilă. Va urma...


Da, pentru că dacă este, sunt semințele!

Am, printre puieții mei multipli, ceapă al cărei termen limită era 2023 și NIMIC din care a germinat și roșii a căror data a fost 2015 care au germinat în masă...

Am semănat andive foarte dens, după un prim eșec, apariția nu este grozavă, brusc, am pus restul pachetului într-o altă terină și voi cumpăra semințe pentru anul viitor, aștept și văd ce au lăsat andivii în pământ la casa lui Doris va da, o să culeagă sămânța? perioada de înflorire pentru a vedea, câte semințe? dacă recoltează sau dacă lasă natura să-și urmeze cursul

Am cumpărat păpădie, să semăn, și să văd dacă forțez ca andive sau dacă fac în grădina de legume și plec perene, sau ambele : Mrgreen:
0 x
„Cei cu cele mai mari urechi nu sunt cei care aud cel mai bine”
(de la mine)
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de stephgouv » 10/05/21, 10:15

Îți poți imagina nebunia: reușești să crești cartofi dulci (nu am mai încercat anul acesta) dar nu și salată...
La fel și acasă la roșii, rata de răsărire aproape de 95% și incapabil să reușească cu salatele... Ceea ce ar confirma că temperatura este într-adevăr cauza!

Editare:
Ce se întâmplă dacă soluția ar fi destul de simplă: temperatura podelei = 20°C și temperatura camerei max 10-15°C?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 10/05/21, 10:42

Daca nu vrei sa te deranjezi, pune-l intr-o camera la 20°C (mai mult sau mai putin) si la lumina. Pentru că solul tău va fi mai mult sau mai puțin în echilibru cu temperatura camerei, cu o ușoară inerție (se mișcă mai puțin repede). Daca nu va incalziti cu o placa de incalzire termoreglata (termostat pe 20), cred ca veti avea dificultati sa mentineti o terina la 20° intr-o camera la 10/15...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Boris70
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 134
Înregistrare: 13/12/20, 19:03
Locul de amplasare: Saônoises Vosges - 380m
x 22

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Boris70 » 10/05/21, 10:59

stephgouv a scris:Voi face un nou test de semănat salată verde și voi pune recipientul într-o altă cameră (birou sau garaj) unde temperatura este mai scăzută dar mai ales stabilă. Va urma...


Asta am facut anul trecut cu salata verde. Caniculă + seră, a fost fatal pentru răsadul meu de salată verde și spanac la sfârșitul verii. Așa că am resemănat salată verde într-o terină pe un perete orientat spre nord. În timp ce zilele erau încă foarte calde, această zonă a rămas puțin mai răcoroasă și am avut o creștere foarte bună.

Vom vedea ce ne rezervă vara, dar deocamdată ne așteaptă un an umed!!
1 x
Reîncărcați bateriile în locuri sacre http://www.lokahita.fr
stephgouv
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 347
Înregistrare: 18/10/19, 08:54
Locul de amplasare: Gouvy (B)
x 66

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de stephgouv » 10/05/21, 11:02

In aceasta seara o sa fac testul: 1 tava in garaj si 1 tava in birou si vedem la sfarsitul saptamanii ce da.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 10/05/21, 11:57

Boris70 a scris:
stephgouv a scris:Voi face un nou test de semănat salată verde și voi pune recipientul într-o altă cameră (birou sau garaj) unde temperatura este mai scăzută dar mai ales stabilă. Va urma...


Asta am facut anul trecut cu salata verde. Caniculă + seră, a fost fatal pentru răsadul meu de salată verde și spanac la sfârșitul verii. Așa că am resemănat salată verde într-o terină pe un perete orientat spre nord. În timp ce zilele erau încă foarte calde, această zonă a rămas puțin mai răcoroasă și am avut o creștere foarte bună.

Vom vedea ce ne rezervă vara, dar deocamdată ne așteaptă un an umed!!


După cum spui, plouă, plouă și ... nu e rău. : Mrgreen:
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 10/05/21, 14:13

Și acasă, în sfârșit... În jur de cincizeci de mm acum câteva zile... Acolo burniță!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 331