Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de GuyGadeboisTheBack » 10/05/21, 14:30

Adrien (ex-nico239) a scris:După cum spui, plouă, plouă și ... nu e rău. : Mrgreen:

Desigur, acolo nu lipsește apă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 10/05/21, 15:04

GuyGadeboisLeRetour a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:După cum spui, plouă, plouă și ... nu e rău. : Mrgreen:

Desigur, acolo nu lipsește apă!


Mi-am asumat riscul: cufere deschise de dimineață ... să fie continuate
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 10/05/21, 17:12

Exagerează puțin pentru 04 pentru că duminica era soare, dar poate că nu pentru 05

Ploile abundente au căzut de duminică în departamentele Alpes-de-Haute-Provence și Hautes-Alpes. Acest episod ploios ar putea aduce la nivel local două zile, o cantitate de precipitații apropiată de valoarea medie de referință lunară, avertizează Météo-France.


https://france3-regions.francetvinfo.fr ... 85070.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 10/05/21, 22:51

Moindreffor a scris:Am semănat andive foarte dens, după un prim eșec, apariția nu este grozavă, brusc, am pus restul pachetului într-o altă terină și voi cumpăra semințe pentru anul viitor, aștept și văd ce au lăsat andivii în pământ la casa lui Doris va da, o să culeagă sămânța? perioada de înflorire pentru a vedea, câte semințe? dacă recoltează sau dacă lasă natura să-și urmeze cursul

Am cumpărat păpădie, să semăn, și să văd dacă forțez ca andive sau dacă fac în grădina de legume și plec perene, sau ambele : Mrgreen:

O să las câteva montate, nu sunt sigur când va înflori, dar hei. Cele mai frumoase rădăcini le voi recolta în curând pentru a le forța. Vom spune o treime pentru știință, două treimi pentru stomac : Cheesy:
2 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 11/05/21, 08:32

Este o cicoare, cred că o plantă îți va da mii de semințe!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 11/05/21, 08:44

Ok, mai sunt 7, sunt doi, șase pentru noi, unul pentru semințe
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 11/05/21, 18:32

Vă voi putea povesti despre cartea deja menționată într-un mod oarecum misterios. Iese mâine.

Este : „Grădina de legume din inima iernii” de Wolfgang palme.

Cover Palme.jpg
Cover Palme.jpg (168.59 KiB) Vizualizat de 847 de ori


Nu rescriu bio-ul autorului, eu sunt cel care a scris-o pe Amazon:

Inginer agricol, specializat în producția de culturi, Wolfgang PALME a fost angajat pentru prima dată în companii private înainte de a deveni, în urmă cu mai bine de douăzeci și cinci de ani, profesor de cercetare la HBLFA Schönbrunn, un institut național superior de formare și cercetare. În horticultură situat în Schönbrunn (Viena) ). Din 1994, el conduce secția culturi legumicole, materie pe care o predă. În 2002, a devenit director general al departamentului de cercetare.
El efectuează studii în domeniile cercetării varietale, producției de legume organice și alte inovații cu aplicații practice concrete. Își concentrează cercetările strategice pe producția ecologică și pe metode alternative de producție sau direct legate de nevoile consumatorilor și lucrează pe producătorii în rețea, revânzătorii, procesatorii și consumatorii.
El acționează ca consilier în aceste domenii și lucrează cu profesioniști (cercetare participativă). Organizează seminariile Schönbrunn, susține prelegeri în toată lumea și este autorul cărților și al numeroaselor publicații științifice. De asemenea, este foarte implicat în activități de popularizare destinate publicului larg și copiilor, în special cu City Farm Augarten, al cărui co-creator și director general.


Veți găsi câteva pagini pe Amazon:


Dar vă invit, dacă este posibil, să îl comandați de la librarul dvs.

Este una dintre cărțile rare (cu Sélosse sau Jean-Marie Pelt anterior, ...) care mi-a oferit elemente solide pentru a progresa în modul meu de a considera grădinăritul. Pentru mine este o „bombă”.

Este, așa cum am scris în prefață, de fapt un fel de coincidență. Mi-ați urmărit gândurile în unele dintre videoclipurile mele sau, din nou, aici despre schimbările climatice. În consecință, faptul că cred că va trebui să luăm în considerare evitarea valurilor de căldură și a secetei tot mai des, cu excepția cazului în care considerăm că apa este o resursă nelimitată ... sau aproape. De doi-trei ani m-am gândit la ideea de a crește mai târziu toamna sau mai devreme în primăvară. Cu o lipsă flagrantă de „tehnicitate”, cunoaștere a speciilor și a soiurilor adaptate ...

Așa că am „extins” domeniul cercetării bibliotecii mele la domeniul germanofon. Și acolo, găsind la întâmplare motoarele de căutare, am dat peste versiunea germană a acestei cărți. Că comand. Și la recepție, nu sunt dezamăgit! Merge mult peste așteptările mele. În timp ce sunt în perfectă „rezonanță” cu ceea ce cred. Cu un nivel de precizie științifică care îmi place. Deși este ușor de citit. Wolfgang, spre deosebire de mine, a ales, pe lângă principiile generale, să trateze acest lucru ca pe un adevărat ghid. Atât pentru persoane fizice, cât și pentru profesioniști. Cu calendare, care iau în considerare diferitele modalități posibile de cultivare a anumitor legume ...

La fel ca mine, Wolfgang crede „mai mult decât organic” - și, în special, inclusiv în cercetările sale profesionale, exclude încălzirea serelor. În Austria!

Desigur, aceasta este o carte care ar trebui să aibă pe toți cei care vor să evolueze către o autonomie mai mare în legumele proaspete chiar și iarna. La fel ca profesioniștii în căutare de noi oportunități (legume timpurii „mai mult decât organice”) ...
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 11/05/21, 19:55

Did67 a scris:Este una dintre cărțile rare (cu Sélosse sau Jean-Marie Pelt anterior, ...) care mi-a oferit elemente solide pentru a progresa în modul meu de a considera grădinăritul. Pentru mine este o „bombă”.

Ah, nu m-am înșelat, urmărindu-vă câteva indicații aici sau pe celălalt fir al cărții cred că am fost sigur că a fost, dar, după cum ați indicat că nu puteți vorbi prea mult despre asta, nu am spus orice. Și într-adevăr este o bombă. Mi l-ați sugerat în MP pentru ediția originală și mi-a îmbogățit foarte mult grădina de legume de iarnă, trebuie totuși aprofundată mult, conținutul este dens și bogat. O adevărată bombă!
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
pi-r
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 150
Înregistrare: 28/11/20, 13:00
Locul de amplasare: „cassoulet” Occitanie
x 31

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de pi-r » 11/05/21, 20:23

mică întrebare: vorbește în principal (exclusiv?) despre culturi adaptate climelor „reci”? sau are elemente pentru „cei din sud” confruntați cu căldura ....?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 11/05/21, 23:46

Ah vești bune, într-adevăr titlul îmi vorbește ... neapărat.

Există o versiune digitală planificată?
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 313