Le Potager du Sloth: Gradinarit fara oboseala mai mult Bio

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 15/06/21, 01:25

Doris a scris:
Adrien (ex-nico239) a scris:ridicări spontane în sol a doua jumătate a lunii mai
sau într-o cutie, roșiile putrede de anul trecut transplantate în pământ
sau puieți de iunie în tuburi de roșii achiziționate din comerț
vor „învinge” răsadurile tubulare de toamnă
vor învinge unele lovituri de toamnă? (chiar daca unii au deja rosii)

Va urma


Am rezultate variate pentru roșii. Câteva plante semănate în decembrie (nu mă întrebați motivul, nu există, a fost doar de „distractie”), ținute afară sub adăposturi ferite de îngheț de la sfârșitul lunii februarie și care făceau fața rău, sunt acum frumoase. Alte plante semănate la sfârșitul lunii februarie sunt semnificativ mai puțin dezvoltate.Câteva semănături târzii în aer liber, care au suferit condiții foarte proaste după răsărire (prea umedă, vreme prea întunecată, lipsă de căldură, fără dorința de a pune totul înapoi acasă) stagnează și în cea mai mare parte, nu prezintă semne de îmbunătățire.
Pe de altă parte, la cucurbitace lucrurile sunt lente. Plantarea în aprilie s-a încurcat, vremea prea umedă, prea întunecată și prea rece. A doua semănat în luna mai la anunțul vremii stabile de primăvară, care nu vine, iese, dar dezvoltarea este mai mult decât complicată, picioarele sunt zgâriete. Am pus niște în pământ, de urmat, dar nu e genial. Semănat nou la începutul lunii iunie, de data aceasta în condiții bune, iar plantele sunt pe cale să dubleze pe cele de la a doua semănat. Niciodată doi fără trei!


Nu este întotdeauna ușor să compari toate lucrurile fiind egale.

În plus, am lăsat în mod intenționat portbagajul deschis noaptea după numeroasele episoade de ploaie de care am vrut să profit pentru a nu crea o saună.
Dar cred că probabil a fost o greșeală pentru că nopțile au scăzut la 10 grade.
De acum inchid noaptea in jurul orei 21 si drept urmare castiga foarte mult: momentan 7 grade 13 afara si 20 in cufer.
Este greu de spus dacă este căldura zilei sau căldura nopții, dar se pare că li se potrivește mai bine.

Cei transplantați în așternut vechi de pui sunt foarte atenți
Același lucru în sol normal rămâne în urmă

Se pare că acest impuls va fi profitabil

Micile salate transplantate fără protecție au dispărut toate într-un cufăr și nu sunt atacate în celelalte.
Pe scurt, trebuie să fii pe măsură

Cartofii deteriorați de mucegai anul trecut și lăsați în pământ fac un complot frumos, rămâne de văzut ce va face în cazul unor episoade ploioase ulterioare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 16/06/21, 01:02

O continuare a cartofilor din 2020

Memento:
Semănat sub fân primăvara 2020
soiul agata
Udarea prin stropire
Mucegai timpuriu
Producție: multe mici, un stoc mediu decent care ne-a durat aproape tot sezonul
Cei mici sunt lăsați sub fân pentru a servi eventual drept semințe pentru 2021
Așezarea unui strat mare de fân la începutul primăverii pentru a întârzia răsărirea și pentru a proteja împotriva înghețurilor de primăvară
3 geluri totusi la primele iesiri
Dar de atunci totul a mers bine și chiar ies o mulțime de plante.
Destul de câteva etape diferite de creștere
Ne încrucișăm degetele


0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 16/06/21, 12:05

Cartofii sunt un războinic ciudat în grădina de legume. Sunt curios să văd ce aduce această experiență la munte. În cazul meu anul trecut, picioarele care au fost prea des expuse la îngheț nu au făcut nimic în 2020, dar încă nu a murit. Am multă recreștere peste tot în aceste locuri și deja am recoltat puțin devreme. Supraviețuitori adevărați.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 16/06/21, 13:29

Doris a scris:Cartofii sunt un războinic ciudat în grădina de legume. Sunt curios să văd ce aduce această experiență la munte. În cazul meu anul trecut, picioarele care au fost prea des expuse la îngheț nu au făcut nimic în 2020, dar încă nu a murit. Am multă recreștere peste tot în aceste locuri și deja am recoltat puțin devreme. Supraviețuitori adevărați.


Probabil că îmi voi primi terenul și casa înapoi în august/foarte începutul lunii septembrie. Mă gândesc să încerc un experiment de cosit/aruncat PDT pe pământ/fân deasupra (parcela de lângă al meu are 1400m² de fân, folosit de fermier. O să mă ofer să le cumpăr de la el, putem 't make it more local!) si basta, sa aiba o recolta in noiembrie sau decembrie, chiar daca sunt mici. Acest lucru vă permite să începeți gradarea solului!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Doris » 16/06/21, 13:56

La sfarsitul lui august/inceputul lui septembrie merita incercat in sud-vest, personal o sa pun la loc niste cartofi in august, ca sa prelungesc putin placerea. Anul trecut am avut primele crize de îngheț în decembrie, ar putea funcționa. Pentru ceea ce spui despre gradarea solului: toate extinderile mele de grădini de legume încep acum cu etapa de cartofi așezat pe pământ sub fân. Este atât de groaznic încât unii dintre prietenii mei sunt convinși că am adus pământ vegetal (ceea ce arată că chiar nu mă cunosc bine: am alte treburi cu banii mei și, mai presus de toate, mult prea leneș pentru acest gen de exerciții). )
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Rajqawee » 16/06/21, 14:25

Da, noi amintisem deja această metodă de agravare rapidă! Plănuiesc să-l testez la scară largă acum :)

Fără îndoială să începi și prazul, măgul, așa ceva....dar mai ales să mergi mai departe pe alte proiecte, ca să nu trebuiască să le faci în primăvara lui 2022 când va fi semănat :D

În proiecte sunt pânze de umbră, gardul de fructe, iaz pentru rațe, cuptor de pâine cu paie... va trebui să ne activăm!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 16/06/21, 17:14

Doris a scris:Cartofii sunt un războinic ciudat în grădina de legume. Sunt curios să văd ce aduce această experiență la munte. În cazul meu anul trecut, picioarele care au fost prea des expuse la îngheț nu au făcut nimic în 2020, dar încă nu a murit. Am multă recreștere peste tot în aceste locuri și deja am recoltat puțin devreme. Supraviețuitori adevărați.



După cum spun, sunt mai multe etape și de aceea ne putem teme că cea care este cel mai bine dezvoltată și care, prin urmare, a ieșit prima și a luat 3 geluri va fi cea mai puțin productivă.

În schimb, unii au ieșit doar de câteva zile

La ce să atribuiți aceste diferențe?
Nu stiu.

De continuat, in speranta ca reusesc sa il fac pe cel din intriga sa dureze cat cel din piept

Anul trecut s-a stins din octombrie doar dacă memoria îmi este bine.
Nu aveam idee că cartofii pot rezista atât de mult
Sub rezultatul pe 1 picior a fost grozav

Așa că să spunem că dacă aș putea face complotul să dureze până la primul îngheț din septembrie, asta ar fi deja grozav.
De obicei, și din memorie, în anii anteriori începe să meargă prost în iulie
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 16/06/21, 17:15

Rajqawee a scris:
Doris a scris:Cartofii sunt un războinic ciudat în grădina de legume. Sunt curios să văd ce aduce această experiență la munte. În cazul meu anul trecut, picioarele care au fost prea des expuse la îngheț nu au făcut nimic în 2020, dar încă nu a murit. Am multă recreștere peste tot în aceste locuri și deja am recoltat puțin devreme. Supraviețuitori adevărați.


Probabil că îmi voi primi terenul și casa înapoi în august/foarte începutul lunii septembrie. Mă gândesc să încerc un experiment de cosit/aruncat PDT pe pământ/fân deasupra (parcela de lângă al meu are 1400m² de fân, folosit de fermier. O să mă ofer să le cumpăr de la el, putem 't make it more local!) si basta, sa aiba o recolta in noiembrie sau decembrie, chiar daca sunt mici. Acest lucru vă permite să începeți gradarea solului!


Atata timp cat temperaturile sunt ok
Dar trebuie să găsești sămânța potrivită
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Adrien (ex-nico239) » 16/06/21, 17:16

Rajqawee a scris:Da, noi amintisem deja această metodă de agravare rapidă! Plănuiesc să-l testez la scară largă acum :)

Fără îndoială să începi și prazul, măgul, așa ceva....dar mai ales să mergi mai departe pe alte proiecte, ca să nu trebuiască să le faci în primăvara lui 2022 când va fi semănat :D

În proiecte sunt pânze de umbră, gardul de fructe, iaz pentru rațe, cuptor de pâine cu paie... va trebui să ne activăm!


Oh, mult noroc
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Le Potager du Sloth: Gradinaritul mai mult decat Bio fara oboseala




de Did67 » 16/06/21, 22:28

GuyGadeboisLeRetour a scris:Trebuie doar să plantați patlagină în jurul salatelor ... Mai mult, pătlagina tânără din salată este foarte bună, iar păsările adoră semințele.




Și este destul de producătoare de miere. Sunt mereu surprins să văd numărul de furajatori pe aceste flori care par „nesemnificative”!

Pentru informarea dumneavoastră, în Palme, printre cele 77 de specii, există o pătlagină italiană selectată pentru cultivare: „cornul de cerb”:

https://www.fermedesaintemarthe.com/A-7 ... rf-nt.aspx
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 396