Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.

Agricultură și sol. Controlul poluării, remedierea solului, humus și noi tehnici agricole.
Bobinsana
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/08/21, 17:29
x 1

Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.




de Bobinsana » 08/09/21, 19:56

Salut tuturor,

Numele meu este Gilles și, după ce am cumpărat și citit cartea „Le potager du laesseux”, intenționez să încep o grădină de legume pe un teren de aproximativ 200 m2.
Cred că am înțeles o mulțime de lucruri, dar mai am o mulțime de întrebări practice, iar sfaturile tale mi-ar fi cu adevărat utile!
1) Acest complot este astăzi acoperit cu iarbă. Cred că am înțeles că prima fază ar fi hrănirea pământului acoperindu-l cu un strat de cel puțin 1 cm de fân. Și cred că am înțeles că momentul potrivit pentru a pune fânul va fi noiembrie.

Am inteles corect sau nu?

2) Cred că am înțeles că ar fi necesar să lăsați acest strat să hrănească solul timp de aproximativ 6 luni pentru a hrăni bine solul.
Sunt bun sau nu?

3) Odată finalizată această fază, va fi vorba de plantare. Trebuie să pun fân în acest moment?
Ce ar trebui să fac cu fânul „inițial” care a alimentat pământul? Ar trebui să-l elimin? Lăsați-l ?
(Îmi pun această întrebare pentru că îmi este greu să-mi imaginez că se suprapune straturi succesive de fân fără a le îndepărta treptat)?

4) Întrebare similară după efectuarea primelor culturi: ar trebui să se îndepărteze fânul care a hrănit solul și să îl înlocuiască?

5) Întrebare finală: la final, într-un an „normal”, de câte ori ar trebui (re) să punem fân pe pământ? (Aceasta pentru a calcula cantitatea totală de fân pe care trebuie să o găsesc în fiecare an).

Vă mulțumesc pentru ajutor. Probabil că întrebările mele sunt evidente, îmi cer scuze.

Gilles
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.




de Doris » 08/09/21, 20:53

Bobinsana a scris:5) Întrebare finală: la final, într-un an „normal”, de câte ori ar trebui (re) să punem fân pe pământ? (Aceasta pentru a calcula cantitatea totală de fân pe care trebuie să o găsesc în fiecare an).

Vă mulțumesc pentru ajutor. Probabil că întrebările mele sunt evidente, îmi cer scuze.

Gilles

Bună, vă voi răspunde foarte repede și doar la ultimul dvs. punct, nu prea mult timp, mă voi întoarce mai târziu, dar acolo, trebuie: soțul meu s-a născut în Cotentin, deci este o zdrobire. Pentru frecvența punerii fânului: trebuie să vedeți că, de la caz la caz, am un sol foarte nisipos și un climat foarte blând, deci mineralizează și „dispare” în mine foarte repede. Stratul gros, pe care l-am pus în mine din mai, care era deja un adaos, a dispărut aproape astăzi. În curând îl voi pune din nou și voi profita de toamnă, pentru a adăuga alte materiale organice cu un conținut mai mare de carbon (material zdrobit, ace de pin etc.) și mai durabile, alternând cu fânul. De fapt, după un an de experiență veți vedea deja mai clar.
1 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.




de Rajqawee » 09/09/21, 10:04

Bine ai venit Gilles!

1) Acest complot este astăzi acoperit cu iarbă. Cred că am înțeles că prima fază ar fi hrănirea pământului acoperindu-l cu un strat de cel puțin 1 cm de fân. Și cred că am înțeles că momentul potrivit pentru a pune fânul va fi noiembrie.

Poți poza aproape oricând dorești, cel mai bun moment fiind toamna. 20cm este o bază bună.

2) Cred că am înțeles că ar fi necesar să lăsați acest strat să hrănească solul timp de aproximativ 6 luni pentru a hrăni bine solul.
Nu contează cu adevărat, puteți cultiva direct în ea. Dar, în timp, da, fânul se degradează și vă hrănește solul, pe lângă îndeplinirea altor funcții.

3) Odată finalizată această fază, va fi vorba de plantare. Trebuie să pun fân în acest moment?
Ce ar trebui să fac cu fânul „inițial” care a alimentat pământul? Ar trebui să-l elimin? Lăsați-l ?
(Îmi pun această întrebare pentru că îmi este greu să-mi imaginez că se suprapune straturi succesive de fân fără a le îndepărta treptat)?
Dacă da, scopul este să lăsați fânul! Vei vedea, pur și simplu dispare. De fapt, fânul va rămâne întotdeauna la suprafață, dar nu există nicio problemă de plantat în el: fie sunt plante, iar tu faci o mică gaură de plantat, apoi îl pui în jur, fie faci brazde pentru a semăna. Scopul este tocmai ca solul să fie întotdeauna acoperit de ceva care să promoveze activitatea biologică și să gestioneze învelișul de iarbă.

4) Întrebare similară după efectuarea primelor culturi: ar trebui să se îndepărteze fânul care a hrănit solul și să îl înlocuiască?
Nu!

5) Întrebare finală: la final, într-un an „normal”, de câte ori ar trebui (re) să punem fân pe pământ? (Aceasta pentru a calcula cantitatea totală de fân pe care trebuie să o găsesc în fiecare an).

Depinde de vremea ta. Când este prea frig, activitatea biologică se oprește și, prin urmare, fânul durează mai mult. Când este prea uscat, la fel. Prin urmare, în Cotentin, fânul dvs. se va deteriora relativ repede, să zicem între 4 și 6 luni pentru 20cm? Este suspect.
1 x
Bobinsana
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 05/08/21, 17:29
x 1

Re: Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.




de Bobinsana » 10/09/21, 11:23

Mulțumesc pentru răspunsuri, este foarte frumos.

Acest lucru declanșează încă 3 întrebări:

1) În ceea ce privește aprovizionarea cu fân: cumpărați când și când este necesar? Dacă da, cât de ușor găsiți fân chiar și atunci când sezonul de vârf a trecut?
Dacă nu, cumpărați stoc de fân în avans care acoperă o perioadă mai lungă? Și cum îl stocați?

2) Am văzut răspunsul la întrebarea mea despre cele 6 luni de pregătire care nu ar fi necesare. Dar am impresia că nu am insistat suficient asupra durității solului care nu (a priori) pare foarte fertil. Pregătirea cu fân pentru un timp mai lung sau mai scurt nu este necesară?

3) Parcela este mărginită de copaci și garduri vii. Există o distanță minimă între plantații și gardurile vii înconjurătoare?

Vă mulțumesc din nou pentru ajutor, este super frumos.
0 x
Rajqawee
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1322
Înregistrare: 27/02/20, 09:21
Locul de amplasare: occitană
x 577

Re: Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.




de Rajqawee » 10/09/21, 11:51

Nicio problemă, e frumos.

1) În ceea ce privește aprovizionarea cu fân: cumpărați când și când este necesar? Dacă da, cât de ușor găsiți fân chiar și atunci când sezonul de vârf a trecut?
Dacă nu, cumpărați stoc de fân în avans care acoperă o perioadă mai lungă? Și cum îl stocați?
Acolo, intrăm în specificațiile personale! Unii cumpără în timp ce alții o produc parțial singuri, unii folosesc regrowth (al doilea furaj de sfârșit de sezon), unii nu ... depozitează, ocupă destul de repede spațiul. Vă voi sfătui, mai ales la început, să nu păstrați și să faceți ce mergeți. Mai mult, poate fi util să vă proiectați suprafețele în funcție de acoperirea care poate fi furnizată, mai degrabă decât să căutați acoperirea în funcție de suprafețele preselectate ....

2) Am văzut răspunsul la întrebarea mea despre cele 6 luni de pregătire care nu ar fi necesare. Dar am impresia că nu am insistat suficient asupra durității solului care nu (a priori) pare foarte fertil. Pregătirea cu fân pentru un timp mai lung sau mai scurt nu este necesară?
Bine, duritatea pământului nu are nicio legătură cu fertilitatea sa. Orice sol expus la bătaie va fi dur. După câteva săptămâni sub acoperire, o diferență va fi deja vizibilă în ceea ce privește „maleabilitatea”. După câteva luni și puțină ploaie, este moale! Un test de sol ar spune mai mult pentru fertilitate, dar examinarea a ceea ce crește deja acolo oferă informații bune. Pajiști, pustii, păduri, cresc singure! Prin urmare, nu există nimic care să vă împiedice să faceți teste pe măsură ce mergeți, în special cu culturi care nu sunt prea lacome (în acest moment, de exemplu, prazul ...)

3) Parcela este mărginită de copaci și garduri vii. Există o distanță minimă între plantații și gardurile vii înconjurătoare?
Da .... și nu, depinde de plantații. Unele plantații vor dori umbră parțială, altele nu. În general, totuși, este destul de ușor observând câmpurile (cereale, semințe oleaginoase ...) să vedem că mai aproape de copaci crește mai puțin bine. Este, fără îndoială, o acumulare de factor „soare / apă”. În jurul gardurilor vii și copacilor, puteți planta fructe roșii mici (căpșuni, zmeură, coacăze etc.) cărora le place acest mediu umbros. Unele dovleci pot găsi, de asemenea, o nuanță salvatoare acolo în timpul verii. Încă o dată: să testez!

Completez spunând că, dacă parcela este mărginită de copaci și garduri vii, este, fără îndoială, un pic de pajiște sau, în orice caz, nu un teren gol. În acest caz, nicio problemă pentru plantarea plantelor și vor crește!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.




de Doris » 10/09/21, 12:58

Bobinsana a scris:Mulțumesc pentru răspunsuri, este foarte frumos.

Acest lucru declanșează încă 3 întrebări:

1) În ceea ce privește aprovizionarea cu fân: cumpărați când și când este necesar? Dacă da, cât de ușor găsiți fân chiar și atunci când sezonul de vârf a trecut?
Dacă nu, cumpărați stoc de fân în avans care acoperă o perioadă mai lungă? Și cum îl stocați?


Personal, îl gestionez cât de bine pot, în general cumpăr când am nevoie. Dar acum un an și jumătate am reușit să fac o treabă bună cu fân care era prea vechi pentru animale și, în plus, tipul își oprea activitatea, mi-a oferit mult mai mult decât am cerut, pentru același lucru Preț. Așa că am doi ani de fân în față. Altfel, din moment ce fac grădină în acest fel și am o mulțime mare de resurse de materie organică, văd materie organică peste tot în casa mea, deci există o parte din producția personală.
Pentru fertilitatea sau duritatea solului dvs. și timpul de pregătire: cred că vedeți acest lucru într-un mod mult mai progresiv și pe termen lung. Veți avea câteva rezultate vizibile în câteva luni, dar asta se schimbă mult după aceea. Pentru mine, aceasta este a doua vară în cultivarea fânului și există încă lucruri care evoluează.
0 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Avatar de l'Utilisateur
Doris
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1410
Înregistrare: 15/11/19, 17:58
Locul de amplasare: Landes
x 359

Re: Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.




de Doris » 18/09/21, 14:11

Bobinsana a scris:3) Parcela este mărginită de copaci și garduri vii. Există o distanță minimă între plantații și gardurile vii înconjurătoare?

Vă mulțumesc din nou pentru ajutor, este super frumos.

Depinde foarte mult de nuanța pe care ți-o poate aduce, dar și de mărimea plantațiilor tale din jurul grădinii de legume. La câțiva metri de un copac mare, de exemplu, cu un sistem radicular bine stabilit, plantele noastre anuale au puține șanse, arborele domină. Și când vine vorba de lumină, această fotografie vorbește de la sine:
IMG_20210918_135151_1.jpg

Este o linie de fasole Tarbais, în dreapta este un stejar mare, care a crescut enorm de când au tăiat pinii în spate. În stânga fasolea este în plin soare de la 11 dimineața în dreapta, este mai mult în jurul orei 14, deci în stânga sunt 2,50 m, iar la celălalt capăt 1,20 m
2 x
„Intrați doar cu inima, nu aduceți nimic din lume.
Și nu spuneți ce spun oamenii "
Edmond Rostand
Yves3008
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 7
Înregistrare: 29/05/22, 10:20
x 3

Re: Grădină de legume leneșă în Cotentin! Parerea ta este obligatorie.




de Yves3008 » 06/11/22, 10:05

Este o linie de fasole Tarbais, în dreapta este un stejar mare, care a crescut enorm de când au tăiat pinii în spate. În stânga fasolea este în plin soare de la 11 dimineața în dreapta, este mai mult în jurul orei 14, deci în stânga sunt 2,50 m, iar la celălalt capăt 1,20 m
Bravo, se observa foarte bine. Suntem aici pe pământ pentru a învăța toată viața. M-am născut în Cuves (manche) Canton de Brécey Arrondissement d'Avranche și locuiesc în Germania în Göppingen.
Cu experiență, problemele se rezolvă foarte repede. Mult noroc !
1 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Agricultura: probleme și poluare, noi tehnici și soluții"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 420