Încălzire cu ulei și sobă cu lemne

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
Domnule_Ash
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 07/10/17, 13:46

Încălzire cu ulei și sobă cu lemne




de Domnule_Ash » 25/07/20, 18:22

Bonjour à tous.

În așteptarea pentru a putea finanța o pompă de căldură, va trebui să continui cu un cazan cu ulei pentru această iarnă.
Și cantitatea de vârfuri de combustibil !!
Într-adevăr este o fermă veche, care nu este super izolată și, în ciuda unei noi izolații a mansardei, oricum risc să mă înmoaie.
Cu toate acestea, există o posibilitate cred. Într-adevăr, camera de zi este echipată cu o sobă cu lemne și mă întrebam dacă există posibilitatea de a face o bobină pentru a fi introdusă în șemineu sau în jurul ieșirii sobei, care ar reveni la conexiunile unui calorifer. (în loc de aceasta din urmă)
Cazanul este un Chappée Mutine N, care face canalizare, de asemenea există deja un vas de expansiune pe lateral. Circulatorul are funcționare permanentă atunci când modul de încălzire este activat. Acest lucru mă face să spun că nu ar trebui să existe nicio problemă de supraîncălzire sau suprapresiune în circuit dacă ceva nu merge bine.

Deci crezi că acest lucru este posibil? Aveți deja exemple poate?

Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dvs.
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Încălzire cu ulei și sobă cu lemne




de phil59 » 25/07/20, 19:33

Am cumpărat direct o sobă de cazan pe lemne.

O puteți găsi pe „coin-coin”, având răbdare, și este sezonul potrivit pentru asta, pentru mai puțin de 500 €.

A mea, nouă, am primit-o pentru 1500 de euro.

Veți avea nevoie de un rezervor tampon, recomandat cu tărie. Am găsit unul, încă la colț, pentru 100 €, un 500L.

Pe aragaz, va fi necesar să puneți o supapă de siguranță, care să golească circuitul apei și să o umple cu apă rece. Trebuie să luați unul nou, obligația de securitate este mai mică de 100 €.

2-3 cărucioare de curaj, vei avea nevoie! : Cheesy:

funcționează destul de bine, eu sunt 8.5 kW în aer și 7.5 în apă ...

(Am o clădire veche de peste 1000 m3 la căldură, tavan la 3.2m etc.). Soba nu este suficientă, dar asigură o rezervă bună.
Cazanul meu de gaz oferă aproximativ 50 kW, nemodulând, iar rezervorul tampon ajută și la asta.

De asemenea, am instalat o pompă de căldură nu cu mult timp în urmă, de la OCCAZ .... O puteți găsi la un preț, luați un model cu un schimbător independent ....

La fel de mult pentru cei mai mari ...
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Încălzire cu ulei și sobă cu lemne




de Macro » 26/07/20, 07:56

1000m2 ... Vaca de fapt, o sobă nu ar trebui să fie suficientă ... : Cheesy:

Și pentru Mister-h ... bobina din aragaz ... o să-ți rup capul pentru nu prea mult ... Pentru a încălzi o casă nu este combustibil lemn, gaz, electricitate. trebuie .... Este vorba despre calorii ... Dacă nu aveți o resursă gratuită de lemn ... Încălzirea unui colizor vă va costa întotdeauna aproximativ același preț, indiferent de energia utilizată ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Belladonna
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 44
Înregistrare: 28/01/15, 19:10
x 6

Re: Încălzire cu ulei și sobă cu lemne




de Belladonna » 26/07/20, 08:58

0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Încălzire cu ulei și sobă cu lemne




de Macro » 26/07/20, 09:11

un colecționar pe ard ... Având în vedere suprafața de schimb ... un bandaj pe un picior de lemn ...

Dacă ai lemne gratuite ... Un pic de cunoștințe de instalații sanitare .... Și nu te uiți la estetica sobei tale ... Arunci asta în mijlocul camerei de zi conectate la țevi. de încălzire : Cheesy:
https://www.leboncoin.fr/bricolage/1820486918.htm/

Nu va împiedica faptul că, dacă aveți nevoie de 5000 litri de combustibil pentru a trece iarna, veți avea nevoie de același echivalent de energie în lemn ... Adică de 10 ori mai mult în greutate .... (cu excepția cazului în care cazanul cu ulei încălzește curentul într-o cameră exterioară neizolată)
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: Încălzire cu ulei și sobă cu lemne




de 44 d.Hr. » 26/07/20, 10:38

bonjour,

Macro a scris:1000m2 ... Vaca de fapt, o sobă nu ar trebui să fie suficientă ... : Cheesy:


Nu confundați suprafața și volumul.
0 x
Domnule_Ash
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 6
Înregistrare: 07/10/17, 13:46

Re: Încălzire cu ulei și sobă cu lemne




de Domnule_Ash » 26/07/20, 11:38

Scopul meu este doar să scad consumul de combustibil în așteptarea unui nou sistem de încălzire, nu să creeze un sistem permanent de combustibil / lemn.
Soba fiind în sufrageria de la capătul casei, nu există suficientă circulație de aer pentru a încălzi casa (este păcat că se încălzește bine)
0 x
phil59
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2212
Înregistrare: 09/02/20, 10:42
x 504

Re: Încălzire cu ulei și sobă cu lemne




de phil59 » 26/07/20, 15:33

stove.jpg
poele.jpg (57.6 KiB) Vizualizată de 4351 ori


Asta am luat, dar există o grămadă de modele ...

Ieri am văzut câțiva în jurul colțului, pentru a vedea în zona dvs., inclusiv unul care a dat 5 kW aerului, și 10 la apă.

Dar toate lucrurile pe care le veți găsi (bobină, etc), în cel mai bun caz, veți avea 2 kW în apă, deci doar pentru un calorifer, sau 2 mici ...

Macro, mai ai arzătorul tău de ulei și, după câțiva ani, cum arată?

Pentru investiții de 500-1000 € și dacă aveți lemn ieftin, acesta poate fi profitabil foarte repede.

După aceea, lemnul este un pic de muncă și trebuie să-l poți hrăni constant.

Peletul, poate fi mai rece, dar mult mai scump în investiții, peletul în hidro, desigur.

Pompa de căldură, am luat-o, pentru că instalată, m-a costat 2000 €, pentru că aveam tot ce aveam nevoie, „întâmplător”, pentru o instalare ușoară.

Când spun întâmplător, este la doar un metru de unde este, aveam planificat pentru altceva o sosire electrică în 6mm2, nu departe în țevi „de gaz” pentru a instala schimbătorul nu departe de cazan, și aveam deja toate conexiunile planificate să fie transplantate mai sus, pe care le făcusem când făcusem conexiunile pentru aragazul cazanului și rezervorul tampon .... OCCAZ pump, desigur.

La 2000 €, cred că îl voi face profitabil între 2 și 4 ani ...

Pompe, puteți găsi în jur de 300 €, fără schimbător, că vă conectați la încălzirea directă, dar nu este o performanță bună.

Sub aproximativ 5 °, nu cred că pompa mea se va transforma, pentru a fi determinată exact cu utilizarea.
0 x
hmmmmm, hmmmmmmmmmmmm, hhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhhmmmmmmmm, hh, hmmmmmmmmmmmm.

: Hopa: :strigăt: :( :şoc:

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 94