Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de izentrop » 17/06/18, 18:44

bonjour,
Am o instalație veche de încălzire centrală în care țevile de oțel și cupru amestecate cu tablă îmi scurg. Am decis să refac țevile cu diametru multistrat 20 și 16 înainte de a instala noul încălzitor.

Când vedem prețul redresoare comercializate, merită să o faci. Am găsit o mulțime de roți mici la un preț ridicol (de 2 ori opt).

Într-o bucată de placaj de 2,2 cm grosime pe 40 de lungime, am tăiat 2 scânduri de 5 lățime și alte 2 de 10.
Role sunt fixate la fiecare 12 cm și grosimea lor este de 1.9 cm, ceea ce face 5 cm laturi interioare pentru tubul de 16.

Pentru cele 20 de tuburi, aș împrăștia părțile laterale cu 4 mm cu spate.

Nu foarte estetic, dar face treaba necesară, acesta este principalul lucru : Wink:

IMG_20180617_173159.jpg
IMG_20180617_173159.jpg (266.59 KIO) A accesat ori 49116

IMG_20180617_172445.jpg
IMG_20180617_172445.jpg (201.57 KIO) A accesat ori 49116

IMG_20180617_172323.jpg
2 x
lilian07
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 534
Înregistrare: 15/11/15, 13:36
x 56

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de lilian07 » 20/06/18, 19:46

Imi place ideea.
Încerc doar să fac același lucru cu PEX de 32 mm.
Îmi imaginez că țeava este destul de dreaptă atunci.
Instalare bună.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de izentrop » 20/06/18, 20:40

PE PEX?

Multistratul conține un strat de aluminiu și atunci când îl îndreptați, păstrează forma. PER este doar plastic. Nu este ușor să o îndreptați, trebuie să exercitați o răsucire inversă și faceți rapid o pliere iremediabilă.

Pentru reglarea diametrului, în locul șuruburilor care asamblează laturile, voi pune o placă metalică la fiecare capăt, cu găuri sub formă de lumină și o gaură centrală pentru trecerea tubului.
Va fi suficient să slăbiți șuruburile pentru a permite reglarea, cu condiția să nu alunece prea ușor.
Urmând numărul următor : Wink:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de Christophe » 20/06/18, 23:06

O idee bună și ușor de realizat, este perioada DIY cu reciclare :) al meu al momentului: grădinărit / construirea-o-liliac-casă-t15698.html

Altfel cred că toate PER (vândute cel puțin în Franța) au în prezent bariera împotriva oxigenului (strat de aluminiu) ... cu excepția poate a celor destinate apei sanitare?

De asemenea, aveam să sugerez să mă gândesc la o ajustare a diametrului! 8) Dacă vă înțeleg ideea, cred că veți avea nevoie doar de o reglare pe 2 unghiuri (2 L alunecând deci), acest lucru ar trebui să permită rectificarea majorității tuburilor PER de pe piață!
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de izentrop » 21/06/18, 00:12

Christophe a scris:Cred că toate PER (vândute cel puțin în Franța) au în prezent bariera de oxigen (stratul de aluminiu) ... cu excepția poate a celor destinate apei sanitare?
Aveți nevoie de numele PER BAO în acest caz pentru încălzire (mai scump decât sanitar) și nu este din aluminiu.
Bariera anti-oxigen, compusă dintr-un strat de EVOH (etilen vinil alcool copolimer) împiedică infiltrarea oxigenului. Astfel, limitează formarea nămolului în rețele și promovează o longevitate mai mare a tuburilor din instalații. https://www.comap.fr/faq/est-interet-ba ... -sur-tubes
Christophe a scris:Dacă vă înțeleg ideea, cred că veți avea nevoie doar de o reglare pe 2 unghiuri (2 L alunecând deci)
M-am gândit la asta, având în vedere lățimea mare a roților, dar brusc, suportul nu va fi centrat pe axa roții. Voi vedea când este momentul potrivit.
Deoarece instalarea va fi vizibilă, multistratul alb este mai estetic decât PER roșu sau albastru.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de izentrop » 21/06/18, 20:45

Am luat ideea ta despre ușile glisante de 2 L.

Pentru aceasta, am tăiat 2 pătrate de 11 cm laterale în placaj de 1 cm, găurite cu o gaură de 3 cm centrată pe trecerea tubului, care permite prelucrarea tuburilor de 26.
Fundul L este fixat permanent cu 3 șuruburi pe fiecare parte.
Cel de sus este ținut de șuruburile aurii.

L-am configurat pentru tubul 20 pe care îl voi pune mai întâi și funcționează excelent :D

IMG_20180621_201808.jpg
IMG_20180621_201808.jpg (340.31 KIO) A accesat ori 48996
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79122
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de Christophe » 22/06/18, 16:21

izentrop a scris:Am luat ideea ta despre ușile glisante de 2 L.

(...)

L-am configurat pentru tubul 20 pe care îl voi pune mai întâi și funcționează excelent :D


Da, uneori nu sunt prea rău la proiectare : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Dams52
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 10/06/20, 23:54

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de Dams52 » 11/06/20, 00:14

Bună ziua și vă mulțumesc pentru acest tutorial util 8)

Ați avea un plan sau fotografii ale redresorului din diferite unghiuri după ultimele modificări, vă rog?

Încerc să fac același lucru, dar nu am înțeles pe deplin sistemul de ajustare a decalajului.

mulțumesc
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de izentrop » 11/06/20, 01:58

bonjour,
Aruncați-l acolo este mai ușor: derulați-l așezându-l pe pământ în timp ce îl țineți cu picioarele, fără a-l zdrobi bineînțeles. De asemenea, funcționează bine. : Wink:

Apoi, există mai simple și mai eficiente decât arcurile de îndoire pe care le vând în supermarketuri: este să folosiți un cablu electric flexibil cu un diametru puțin mai mic filetat în interiorul tubului. De exemplu, 13 mm pentru un tub de 16X2 al cărui diametru interior este de 14

Niciun risc de îndoire sub un unghi, chiar și cu o rază mică de curbură și mai ușor de pus și de decolat decât arcurile.

PER BAO se găsește mai ușor astăzi. Pentru a începe din nou, asta aș fi ales, cu fitinguri de presă glisante, mult mai robuste în opinia mea decât fitingurile de presare ale stratului multistrat care au inele O fragile.

Anul acesta am refăcut bucătăria, ultima instalație sanitară, nu mai am cupru în casă și nici plumb : Wink:
0 x
Dams52
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 10/06/20, 23:54

Re: Fabricați un dispozitiv de îndreptare a tuburilor multistrat.




de Dams52 » 11/06/20, 02:54

bonjour,

Vă mulțumim pentru răspunsul dvs. detaliat.

Problema pe care o am este că atunci când mă întind plat pe pământ, există întotdeauna zig-zag-uri pe tub, deci, pentru aparent, nu este grozav. Este la fel cu redresorul?

Vă mulțumesc pentru trucul cablului electric, dar sunt deja echipat cu arc.

Am ezitat mult timp între per și multistrat pentru a alege în cele din urmă multistratul, deoarece instalarea aparentă în subsol, dar în cele din urmă sunt dezgustat că nu ar fi fost mai rău cu per, coroanele multistrat sunt dificil de îndreptat fără echipamente adecvate .. .. Și m-ar fi costat și mult mai puțin.

Nu prea mai știu ce să fac :? Calcă în per sau continuă în multistrat :se încrunta:

: Wink:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154