VMC: fabricarea recuperării căldurii cu flux dublu

Prezentați-vă proiectele de bricolaj, noile idei tehnice, inovațiile de testat sau munca de auto-construcție. Pentru că a face acest lucru singur este adesea mai economic și poate fi mai eficient.
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1




de xxx74 » 23/10/15, 15:01

Nu ar fi posibil să ne imaginăm un schimbător aer-apă instalat direct în vmc cu debit dublu care să înlocuiască schimbătorul tradițional aer-aer?

Aceasta este ceea ce am vrut să fac, în plus, pompa de căldură nu va funcționa pe tot parcursul anului și va fi setată pentru o temperatură ambiantă constantă, deci chiar dacă apa circulă tot timpul anului în vmc, că nu va produce neapărat căldură vara, ci doar aer moderat, ei bine, asta îmi spun eu, deoarece pompa de căldură este reversibilă, chiar dacă nu va produce frig pentru mine ca un aer condiționat.

Posibil? Nu e la fel de interesant ca ceea ce mi-ai descris?

Între timp, vă mulțumesc pentru răspunsuri.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 23/10/15, 15:16

xxx74 a scris:Nu ar fi posibil să ne imaginăm un schimbător aer-apă instalat direct în vmc cu debit dublu care să înlocuiască schimbătorul tradițional aer-aer?
Ne putem imagina totul, dar în ce scop :?:

Schimbătorul aer-aer din CMV cu flux dublu este acolo pentru a recupera caloriile din aerul extras (în loc să le arunce ca la un singur flux CMV).
Dacă îl eliminați, eliminați tot interesul energetic al fluxului dublu.



xxx74 a scris:Aceasta este ceea ce am vrut să fac, în plus, pompa de căldură nu va funcționa pe tot parcursul anului și va fi setată pentru o temperatură ambiantă constantă, deci chiar dacă apa circulă tot timpul anului în vmc, că nu va produce neapărat căldură vara, ci doar aer moderat, ei bine, asta îmi spun eu, deoarece pompa de căldură este reversibilă, chiar dacă nu va produce frig pentru mine ca un aer condiționat.

Posibil? Nu e la fel de interesant ca ceea ce mi-ai descris?
Ar trebui să răspundeți la întrebarea: „De ce :?:"

Numărați:
  • economisi energie :?:
  • economiseste bani :?:
  • îmbunătățiți confortul :?:
  • vă rugăm să vă faceți cu o instalare ciudată :?:
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1




de xxx74 » 23/10/15, 15:43

Îmi spuneam doar că, atâta timp cât îmi voi ventila casa, aș putea folosi la fel de bine caloriile pe care le va produce deja pompa de căldură pentru a încălzi aerul primit, deoarece fiind în Haute Savoie la o altitudine de 1000 de metri și nu doresc să investesc în un vmc cu flux dublu puternic, ar putea fi o alternativă bună pentru o bună ventilație fără a-mi răcori interiorul ...

Ulterior, dacă îmi spuneți că fabricarea unui schimbător de căldură din plastic alveolar ar fi la fel de eficient, cel puțin, iarna, îmi voi lăsa ideea ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 23/10/15, 16:20

xxx74 a scris:Mi-am spus doar că, atâta timp cât îmi aerisesc casa, aș putea folosi la fel de bine caloriile pe care le va produce deja pompa de căldură pentru a încălzi aerul care intră
Ar trebui să se înțeleagă că o calorie rămâne o calorie, indiferent dacă este transportată de aerul înconjurător sau de încălzirea prin pardoseală.

Deci, cu un flux de aer dat și temperaturi date în casă și în exterior, pompa de căldură va consuma exact același lucru indiferent dacă injectați caloriile în aer sau în podea.

xxx74 a scris:deoarece fiind în Haute Savoie la o altitudine de 1000 de metri și nu doresc să investesc într-un vmc cu debit dublu de înaltă performanță, ar putea fi o alternativă bună pentru o bună ventilație fără să-mi răcoresc interiorul ...
Da, dar consumând la fel ca și când ai încălzi prin pământ ...

Așadar, ce rost are să investești, să îți complici instalarea (cu riscurile de defecțiune pe care aceasta o presupune) pentru a ... economisi nimic (nici bani, nici energie) :?:
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1




de xxx74 » 23/10/15, 18:27

Bine, ok.

Scopul nu era să se încălzească, scopul era doar să aibă aer mai fierbinte care intră prin vmc decât cu un schimbător de casă ...

Este adevărat că trecerea prin capac nu este cu adevărat gratuită, dar am crezut că ar fi necesitat un schimbător atât de mic încât pentru capac nu ar fi putut fi reprezentat la cost suplimentar sau foarte puțin.

Apoi, la nivelul complicat, nu era știința acelei rachete, trăgând două țevi conectate la schimbătorul de căldură și poate o electrovalvă conectată la un termostat, atunci nu sunt un cunoscător, poate că halucinez ...

Oricum, voi renunța la idee, pentru că pentru a vedea răspunsurile tale ...

Mulțumesc oricum.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 25/10/15, 11:38

CMV cu debit dublu reduce deșeurile recuperând energia din aerul extras pentru a o restabili în aerul suflat.

Din acest motiv, este important să nu scoateți schimbătorul de căldură de pe VMC și nici această bobină fierbinte nu trebuie plasată înaintea schimbătorului de căldură, ci după ce și-a făcut treaba.

Un CMV cu debit dublu va preîncălzi aerul „gratuit” (trebuie totuși mutat), dar permite și răcirea acestuia vara pentru a limita nevoia de aer condiționat. Există chiar și pe CMV-uri bune o funcție de bypass care vă permite să suflați aer de noapte mai răcoros pentru a răci casa fără a o trece prin schimbător, ceea ce i-ar face să-și piardă prospețimea.

Gestionarea unei bobine fierbinți necesită o mare rigoare pentru a obține un câștig măsurabil (izolație, control, ...)

În termeni absoluți, o podea încălzită hidraulic (și, eventual, răcoritoare) este cel mai bun transmițător pentru a gestiona temperatura unei case (suprafață de schimb mai mare și delta T foarte scăzută pentru o eficiență optimă). Implementarea acestuia necesită și abilități bune.
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1




de xxx74 » 25/10/15, 11:47

Dacă vreodată, am găsit acest site destul de interesant pentru cei care cunosc limba engleză:

https://www.econologie.com/forums/vmc-fabric ... 3-130.html

Ei bine, cred că link-ul merge la ultima pagină a subiectului, dar există câteva prototipuri bune ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 26/10/15, 09:49

Nu văd rostul de a adăuga căldură unui vmc cu debit dublu: vmc are o performanță bună cu un debit destul de scăzut, prea mic pentru a participa la încălzire

dacă doriți să încălziți, aveți nevoie de un debit mai puternic și luate într-un circuit închis în interior

dacă doriți să încălziți, aveți nevoie de un debit variabil cu puterea utilă, în timp ce debitul vmc trebuie să fie determinat de nevoia de ventilație: cu atât mai mult motiv pentru a lăsa vmc independent de încălzire
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1




de xxx74 » 26/10/15, 12:00

Aș dori să știu dacă există o modalitate de a produce sau de a gestiona umiditatea casei prin vmc cu debit dublu fără a trece printr-un schimbător circular în timp ce vă aflați pe o construcție de sine (pentru vmc)?

Cred că am înțeles că, cu un schimbător de contracurent sau de flux transversal, condensatele nu trec în noul aer reinjectat, deci cum să evitați acest lucru ajungând la părți prea uscate fără a fi nevoie să adăugați umidificator de aer?

Mulți ingineri de încălzire mi-au spus că încălzirea prin pardoseală la temperatură scăzută este printre cele mai bune sisteme, dar mi se pare un dezavantaj destul de neplăcut și tocmai uscăciunea aerului generată de acest sistem îmi provoacă probleme de sinus ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 26/10/15, 16:21

Scopul vmc, indiferent dacă este debit dublu sau simplu este de a evacua poluarea cu vapori sau alte gaze ... deci, desigur, care evacuează umiditatea, reciclarea condensului în schimbătorul de flux dublu ar fi o prostie, deoarece condensăm și poluanții pe care vrem să-i evacuați

soluție când este prea uscată, se evaporă apa pură

pulverizați apă în schimbătorul de căldură cu flux dublu? ar absorbi mai multă căldură și, prin urmare, ar crește eficiența

dar nu-mi place ideea de a pune umiditate în conductele de aer, bune pentru creșterea bacteriilor sau a mucegaiului

dacă este necesar să adăugăm umiditate, prefer să o fac prin mijloace independente
0 x

Întoarceți-vă la „Ansambluri tehnice, bricolaj, inovații și autoconstrucție: realizarea unui obiect sau a unei instalații”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 90