VMC: fabricarea recuperării căldurii cu flux dublu

Ajutor și consiliere pentru toate lucrările efectuate în clădire de sine și prezentarea DIY dvs. sau să lucreze pe cont propriu. Pentru că de multe ori este de a ne face econological, dar feriți-vă de multǎ!
Yamatai
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 12
Înregistrare: 13/10/15, 10:48
Locul de amplasare: Huismes




de Yamatai » 26/10/15, 16:41

Dacă ai un deget verde te-aș sfătui să vezi dacă simpla transpirație a plantelor este suficientă.

La 20 ° C umiditatea 100% este de 15 gr apă / kg aer
1m3 de aer este de aproximativ 1,2 kg / aer.

Pentru a vă simți confortabil aveți nevoie de un aer cuprins între 40% și 60% umiditate. Dacă VMC dvs. livrează 300 m3 / h, aveți nevoie de o vaporizare a apei de 2,5 kg de apă pe oră (aer la 50% Hr).

Iau un număr aleatoriu care poate să nu corespundă fluxului CMV-ului dvs. pe fluxuri și nu iau în considerare umiditatea exterioară.
De exemplu, la 0 ° C, aerul poate transporta 3,7 gr apă / kg aer pentru o umiditate relativă de 100%.

Nu știu cu adevărat viteza de transpirație a plantelor pe care le las mâna.
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1




de xxx74 » 26/10/15, 18:08

Uitasem istoria bacteriilor ...

Un ultim lucru: nu găsesc o modalitate de înțeles pentru a-mi dimensiona schimbătorul.

Casa mea are 122m², cu o înălțime medie a tavanului de 2,70m.

Deci, dacă nu, ar trebui să iau în considerare o suprafață de schimb de 122 m²?

Cum se face?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 26/10/15, 19:07

de ce suprafața schimbătorului ar fi egală cu suprafața casei?

dimensiunea schimbătorului depinde în principal de fluxul VMC și acest flux nu depinde direct de suprafața casei, depinde mai degrabă de numărul de persoane care ocupă casa ... desigur, în general, o casă mare este pentru un număr mai mare de oameni, dar nu neapărat

suprafața schimbătorului determină eficiența ... o suprafață prea mică va avea o eficiență redusă, dar va face totuși mai bine decât un simplu CMV fără schimbător

prin urmare, nu este nevoie să vă faceți griji, orice schimbător face mai bine decât CMV-ul simplu, atunci când o faceți singur puteți prevedea posibilitatea de a crește numărul de plăci, dacă rezultatul este insuficient, creșteți numărul de plăci
0 x
xxx74
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 33
Înregistrare: 23/10/15, 10:12
x 1




de xxx74 » 26/10/15, 20:41

Ok, mulțumesc pentru informații, ideea de plante este un clasic la care nu mă gândisem!

În ceea ce privește numărul de persoane, suntem doi adulți și un copil, dar uneori putem fi trei sau patru adulți și trei sau șase copii ...

Așa că cred că ar trebui să planific, un debit minim pentru când suntem doar trei și o variație de putere mai mare pentru când suntem șapte ...

După aceea, dacă înțeleg corect, calculul ar trebui făcut, ținând seama mai presus de toate volumele de aer care trebuie reinjectate în încăperile în cauză pentru a determina puterea ventilatorului de utilizat. Idem pentru extractor ...

Există o regulă simplă pentru a determina acest lucru? javascript: emoticon (': |')
0 x
Wow
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 06/12/15, 11:43




de Wow » 06/12/15, 11:53

Bună ziua, iau în considerare instalarea unui vmc cu debit dublu cuplat la un recuperator de căldură de tip poujoulat poziționat la ieșirea vmc
Vi se pare corectă această diagramă?
Este fezabil?
multumesc anticipat
Cordialement
Imagine
0 x
Pat2March
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 04/01/16, 18:37




de Pat2March » 04/01/16, 22:41

Bonjour à tous,
Foarte interesant toate aceste schimburi :)

Aș vrea să știu dacă ar fi posibil să instalați pur și simplu un schimbător de casă la ieșirea unui higro vmc pentru a încălzi aerul care ajunge în așa-numitele camere uscate? Ar fi folosit doar motorul vmc, aerul proaspăt care intră în schimbător va fi „condus” de depresiunea din țevi către camere ca și cu deschiderile din ferestre ...

Cordialement,
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 05/01/16, 13:59

Pat2mars a scris:Bonjour à tous,
Foarte interesant toate aceste schimburi :)

Aș vrea să știu dacă ar fi posibil să instalați pur și simplu un schimbător de casă la ieșirea unui higro vmc pentru a încălzi aerul care ajunge în așa-numitele camere uscate? Ar fi folosit doar motorul vmc, aerul proaspăt care intră în schimbător va fi „condus” de depresiunea din țevi către camere ca și cu deschiderile din ferestre ...

Cordialement,


da, dar foarte dificil pentru că suprafață mare de plăci foarte aproape unul de altul, necesar (aproximativ 10 până la 20W / m2 putere de schimb de căldură), probleme foarte mari de condensare a scurgerii de vapori de apă și filtrele necesare, pentru că aspirator de praf adevarat , cu mult înainte de fluxul dublu VMC !!

De asemenea, foarte foarte dificil !! Altfel ineficient !!
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5




de LOGIC12 » 05/01/16, 22:34

salut, mă întreb dacă nu am putea modifica un VMC astfel încât în ​​anumite momente (absență toată ziua din cauza muncii) și, de asemenea, noaptea, când există doar respirația oamenilor și că temperatura exterioară este mai scăzută,

dacă nu am putea face o reciclare parțială a aerului extras, filtrați-l și aduceți-l spre capătul coridorului camerelor, de exemplu. Așa că ar intra mai puțin aer rece, economisind astfel bani.

ar putea varia de la 0 la 50%. Fie punem sistemul manual când mergem la muncă și îl readucem la normal, apoi reciclăm puțin mai jos pentru noapte, cel puțin două ore după ce am făcut ultimul duș și am terminat de gătit.

Ideea de sapat.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
simplino
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 143
Înregistrare: 22/11/15, 18:28




de simplino » 06/01/16, 01:22

LOGIC12 a scris:salut, mă întreb dacă nu am putea modifica un VMC astfel încât în ​​anumite momente (absență toată ziua din cauza muncii) și, de asemenea, noaptea, când există doar respirația oamenilor și că temperatura exterioară este mai scăzută,

dacă nu am putea face o reciclare parțială a aerului extras, filtrați-l și aduceți-l spre capătul coridorului camerelor, de exemplu. Așa că ar intra mai puțin aer rece, economisind astfel bani.

ar putea varia de la 0 la 50%. Fie punem sistemul manual când mergem la muncă și îl readucem la normal, apoi reciclăm puțin mai jos pentru noapte, cel puțin două ore după ce am făcut ultimul duș și am terminat de gătit.

Ideea de sapat.


La ce se folosește un VMC?

Pentru a elimina vaporii de apă din aer și murdăria de tip bucătărie (uitându-se de cele din PAL și mobilier ignifug) și, prin urmare, este necesar să-i adaptați fluxul la minimul necesar excesiv în multe case la vechile standarde absurde !!

Cu siguranță, putem tăia VMC dacă nu este util !!

Reciclarea aerului este dificilă, deoarece pentru a elimina vaporii de apă, aveți nevoie de un condensator uscat de absorbție CaCl2 sau frigider, și pentru a elimina gazele toxice din bucătărie (acroleină) sau mobilier, este necesar să treceți aerul peste curăță cărbune activ ca o masca cu gaz !!

Dacă se face acest lucru cu filtru de prafs va merge !!
0 x
LOGIC12
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 116
Înregistrare: 28/01/08, 05:41
Locul de amplasare: midi Pyrenées
x 5




de LOGIC12 » 06/01/16, 02:24

BUNA, FII ATENȚIE, nu este vorba să faci asta tot timpul, ci doar atunci când nu este nimeni acasă, deci nu există bucătărie, nu are duș, nimic.

Și noaptea, am reduce puțin mai puțin, pentru că sunt încă oameni care respiră. Trebuie să vă amintiți că noaptea este cel mai frig.

Și nu este oprit. Oprirea unui VMC creează probleme în special de condens în conducte, deoarece nu mai circulă nimic.
0 x

Reveniți la "DIY și auto-construcție: construiți sau instalați personal o instalație"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138