Aspect legal al recuperării uleiurilor pentru restaurante?

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
ojal
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 89
Înregistrare: 13/10/07, 16:28
x 5

Aspect legal al recuperării uleiurilor pentru restaurante?




de ojal » 10/01/09, 11:35

bonjour,

Există texte legale care indică faptul că proprietarii de uleiuri uzate nu trebuie să le toarne în canalizare, ci trebuie să asigure eliminarea lor etc ... etc ...

Am referințele mai multor texte, dar nimic foarte clar, în ciuda a tot ceea ce privește metoda de eliminare ... Mai mult, chiar și companiile care furnizează reciclare cu plată nu se referă toate la aceleași texte a priori ...

Știți exact ce solicită să aplice organismele care pot veni și să verifice, și anume DGCCRF sau serviciile de veto ...

Întrebarea de bază este:

Eliminarea uleiului uzat printr-un „uleios” este o metodă recunoscută și acceptată de departamentele care controlează restauratorii?
0 x
lejustemilieu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4075
Înregistrare: 12/01/07, 08:18
x 4




de lejustemilieu » 10/01/09, 12:18

Îndepărtarea uleiului uzat printr-un „uleios” este o metodă recunoscută și acceptată de departamentele care controlează restauratorii

bonjour,
Nu am răspuns legal; în plus, depinde de țara în cauză.
Acum legile sunt ceea ce sunt și adesea sunt de ajutor.
Principiul meu este după cum urmează:
Într-o zi am avut o scurgere de păcură acasă ... rezultatul a fost poluarea pământului (poluare legală (sau tolerată tacit) regulat în rândul persoanelor care au un salariu mic care nu permite să se cumpere singuri un rezervor de ulei cu pereți dubli)
În urmă cu un an, am avut o mare pierdere de ulei de restaurant la sol, nu a existat poluare deoarece uleiul vegetal este biodegradabil.
De atunci, nu-mi pasă de lege.
Eu sunt legea bunului simț. :D
0 x
Omul este, prin natura sa, un animal politic (Aristotel)

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 149