Ulei vegetal pur din algele cu ulei

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Noïde738
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 22
Înregistrare: 18/09/08, 09:40
Locul de amplasare: 17

Asso Cogé Green




de Noïde738 » 10/05/09, 18:43

Este o idee bună, deja preia ideea pe care am avut-o eu, scriind că are un viitor, depoluție + cogenerare cu recuperarea deșeurilor.

Afacerea este mare pentru că fiecare circumstanță are soluția sa și cred că mai este un drum lung de parcurs, deoarece conștientizarea este doar la început, este necesar ca schimbarea să permită imediat (planificată în timpul implementării sale) valorificarea și valorificarea deșeurilor sale.
(În prezent navigez spre H2S -> H2 + S). Dacă cineva știe cum să o facă într-un electro-reactor cu arc controlat sau reactor cu plasmă (nu este nevoie de substanțe chimice), toate sursele mă interesează ( Curățarea procesului de digestie anaerobă) ...

Cred că o asociație ar putea într-adevăr să ofere toate soluțiile posibile pentru companii și persoane fizice pentru a-și recupera deșeurile așa cum dorește (metan, hidrogen, sol, uleiuri / alge comestibile, biocombustibili, O2, Al ...)
0 x
extinderea în armonie are virtutea renașterii (Nei Tching Su Wen)
dekerle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 16/03/09, 13:41
Locul de amplasare: Douai




de dekerle » 11/05/09, 10:34

Da, drumul este lung ... și plin de capcane.
Serios, cred că știind să perfecționeze sistemul de control al poluării pentru gazele emise de fabrici și că funcționează pe un șantier, am făcut deja progrese bune.
De asemenea, cred că asociația ar putea obține finanțe de la companii care vor fi deduse din impozitele lor.
Pentru ca algele să fie evacuate, la început nu vom fi invadate, după aceea, putem căuta, în cadrul finanțării noastre, posibilitățile.
Ca aici, în nord, de ce să nu le îngroape în vechile mine de cărbune! ... este calculat în acest fel.
Cred că în prim plan este să ne întâlnim între oameni motivați, să punem principalele axe ale asociației ... și să vedem să facem proiectul viabil.
0 x
Vreau să fac ecologie în fața economiei ... dar planifica, bineînțeles, proiecte viabile.
yourtattak
x 17




de yourtattak » 01/08/09, 14:36

Bună, mă întorc la acest subiect, pentru că, dar amintirile sunt bune, există o algă, botryococcus braunii cine este cel mai bun din familia ei pentru producerea de ulei, îl creează atunci când este stresat, nu-mi amintesc totul, dar am un prieten care lucrează la asta, pentru a realiza o producție de origine , visul său ar fi chiar să-l integreze în arhitectură (precum colectoarele solare). el locuiește la celălalt capăt al Franței, dar dacă oamenii sunt interesați, probabil că voi merge la locul lui în toamnă, ca să pot aduce documente înapoi.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 01/08/09, 15:09

Cred că majoritatea dintre noi va fi interesată.
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
dekerle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 16/03/09, 13:41
Locul de amplasare: Douai




de dekerle » 01/08/09, 16:07

adică celălalt capăt al Franței? dacă locuiești în sud, nu este departe de casa mea atunci! :)

bine ascultă-mi spune unde și când! pentru că plec în vacanță în septembrie! și pentru doc ​​nu mă deranjează!
0 x
Vreau să fac ecologie în fața economiei ... dar planifica, bineînțeles, proiecte viabile.
franck.S
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 25/01/09, 14:18




de franck.S » 02/08/09, 15:59

Bonjour à tous,

iată ce tocmai s-a făcut:


http://www.enviro2b.com/2009/05/18/les- ... la-vienne/

Într-adevăr, industriile cu emisii de CO2 ar trebui să fie interesate de această tehnică. Îmi imaginez foarte bine (în visele mele) o industrie care cultivă alge care face posibilă fabricarea etanolului care ar fi vândut transportatorilor acestei industrii. Puțin mai mult pentru ea: cota de CO2 alocată nu ar fi atinsă niciodată și, prin urmare, s-ar putea ca soldul să fie vândut ..... Domnilor, aveți totul de câștigat.

Alte informații, greenfulel a depus pentru faliment :strigăt:
0 x
freddau
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 641
Înregistrare: 19/09/05, 20:08
x 1




de freddau » 02/08/09, 17:37

Apărut în Ultimele știri din Alsace sâmbătă, 01/08/09

Biocombustibil albastru: un pariu industrial

Industriașii americani pariază pe alge.
industrial Produs chimic Dow un parteneriat cu Biocombustibili algenol et Exxon Mobil va aduce forța sa de atac financiar Genomica sintetică de la faimosul om de știință-antreprenor J. Craig Venter.

Algele permit atât absorbției dioxidului de carbon cât și produc combustibil, dar și subproduse comestibile bogate în proteine.

Potrivit cifrelor din New York Times, algele pot produce 7.570 litri de combustibil pe acră în fiecare an, comparativ cu 1703 litri pentru trestia de zahăr și 964 litri pentru porumb.

PetroAlge, o companie din Florida, se mândrește cu faptul că este în prim plan datorită unei tehnici de control al luminii și își propune să construiască campioni în aer liber la piscină.
0 x
dekerle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 16/03/09, 13:41
Locul de amplasare: Douai




de dekerle » 02/08/09, 19:42

Super interesant toate astea!
Idealul este ca fiecare fabrică care emite gaze (nitrați, CO2 etc etc) să le aducă prin conducte în „agenți de curățare a algelor” pentru a trata aerul, așa cum se tratează apa. Nu știu dacă acesta este principiul pe care acționează Petroalgae, dar sperăm! interzice eliberarea directă în atmosferă!
Mi-ar fi plăcut atât de mult să pun în funcțiune acest proiect :)

Nu este rău algele botryococcus braunii și rata de rentabilitate a acestora!

Ceea ce ar fi și mai bine este că, cu hidrocarburile obținute, creăm energie electrică, astfel încât gazele emise de combustia lor să poată fi canalizate și tratate! și am conduce doar în mașini electrice!
acolo am fi la nivelul superior de energie curată!

nimic nu este emis în atmosferă ... și sigilii vii și urși polari! (între altele)
0 x
Vreau să fac ecologie în fața economiei ... dar planifica, bineînțeles, proiecte viabile.
franck.S
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 16
Înregistrare: 25/01/09, 14:18




de franck.S » 02/08/09, 20:25

lasa-ma,

sau este asociere? Doar pentru informații. Personal, acest dosar mi se pare foarte interesant. Deci, dacă pot aduce orice piatră în clădire.

În plus față de ceea ce am mai sus, biocombustibilul ar putea fi folosit chiar ca combustibil pentru compania care produce CO2. Cercul este complet, nu?

Dar nu este un pic prea realist?
0 x
dekerle
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 28
Înregistrare: 16/03/09, 13:41
Locul de amplasare: Douai




de dekerle » 02/08/09, 22:56

Doar face într-o concentrare mai mare ceea ce natura a făcut de milioane de ani!
Doar că petrolul umple conturile bancare ale unui pumn de oameni care gestionează întregul sistem, ceea ce înseamnă că încă nu am ajuns acolo! ... și tocmai asta mă face să mă îndoiesc de aceste proiecte .... le vor pune la punct?
0 x
Vreau să fac ecologie în fața economiei ... dar planifica, bineînțeles, proiecte viabile.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 110