Reciclarea CO2 în combustibil sintetic?

ulei vegetal brut, diester, bio-etanol sau alți biocombustibili sau combustibili de origine vegetală ...
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/02/10, 09:57

Christophe a scris:
Este cel care sparge H2O. Reacție exotermă.



Mi-a scăpat aseară.

Coniac, dacă o spargi, probabil că este exotermic (deși corpul uman consumă mai multă energie descompunând alcoolul decât îl conține alcoolul; deci chiar și asta e o prostie)... Pe scurt, apă (de viață) și crack, probabil că îți încălzește urechile. (si restul)...

Dar H2O dă H² + 1/2 O² exotermic? Va trebui să mă întorc la vechile mele ore de chimie... Am câteva îndoieli, deoarece reacția inversă este explozivă (deci foarte energică)... Deoarece este nevoie de electricitate pentru a electroliza apa...Sau clorofila...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/02/10, 10:02

chatelot16 a scris:
desigur, chinuindu-ți puțin mintea, poți considera clorofila drept catalizator


Nu prin modificarea definițiilor acceptate în mod obișnuit avansăm știința...

„În mod normal”, din câte știu eu, corofila nu este considerată o enzimă - chiar dacă procesul de reducere a CO² folosind energia solară în cloroplastă implică o mulțime de enzime...

Dar să presupunem! Atunci ar fi mult mai simplu să explici că este „fotosinteză artificială” sau orice altceva...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/02/10, 10:08

Christophe a scris:
Fals, o enzimă poate furniza... energie biochimică. Acesta este motivul pentru care se deteriorează în timpul reacțiilor.


Oh??? Sunt surprins.

Degradarea nu înseamnă adăugarea de energie.

Deoarece enzima este o moleculă organică care este adesea destul de complexă (spre deosebire de un catalizator „fiară” precum paladiul), este normal să se degradeze. De asemenea, este singura modalitate prin care un organism viu poate „controla” reacțiile biochimice: sintetizează enzime pentru a lansa o „producție” (conform codului genetic), le distruge pentru a o opri...

Că distrugerea acestei enzime generează niște calorii (cum ar fi „digestia” oricărei proteine), cu siguranță. Aceasta este natura metabolismului.

Fie că aceasta este legată de energia necesară sintezei „ceea ce este catalizat”, mă îndoiesc foarte mult...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 11/02/10, 10:14

Proces biocatalitic inovator

Unele dintre abordările cunoscute pentru reciclarea combustibilului cu CO2 includ (1) fotoliza directă care utilizează energie luminoasă intensă pentru a desprinde atomii de oxigen din CO2 și (2) reacția chimică a dioxidului de carbon (CO2) cu hidrogen gazos (H2) pentru a crea metan sau metanol. Ambele abordări convenționale de inginerie necesită o energie imensă din cauza proceselor chimice de înaltă presiune și temperatură ridicată. Pentru anumite aplicații, cum ar fi cele militare și spațiale, costul ridicat al acestor tehnologii poate fi justificat. Cu toate acestea, nu credem că aceste abordări vor fi viabile din punct de vedere economic în crearea de combustibili de transport pentru consumul global.

Prin inovarea la intersecția dintre inginerie chimică și bioinginerie, am descoperit un proces cu energie scăzută și extrem de scalabil pentru a recicla cantități mari de CO2 în combustibili gazoși și lichizi folosind biocatalizatori organici. Cheia abordării noastre de CO2-combustibil constă într-un proces biocatalitic brevetat în mai multe etape. În loc să utilizeze catalizatori anorganici scumpi, cum ar fi zincul, aurul sau zeolitul, cu procese chimice catalitice tradiționale de înaltă energie, procesul nostru utilizează biomolecule ieftine și regenerabile pentru a cataliza anumite reacții chimice necesare pentru a transforma CO2 și apa (H2O) în molecule de combustibil. De cea mai mare importanță, procesul nostru are loc la temperatură scăzută și presiune scăzută, necesitând astfel mult mai puțină energie decât alte abordări.

Procesele biocatalitice eficiente din punct de vedere energetic pe care le exploatăm în tehnologia noastră apar de fapt în anumite microorganisme în care atomii de carbon, extrași din CO2 și atomii de hidrogen, extrași din H2O, sunt combinați pentru a crea molecule de hidrocarburi. Tehnologia noastră revoluționară permite acestor procese să funcționeze la o scară industrială foarte mare prin nano-ingineria avansată a biocatalizatorilor și proiectarea procesului extrem de eficient.


Iată traducerea „google improved by bibi”:

Progres major în biocataliză

Unele dintre abordările cunoscute pentru cracare și reciclare a CO2 sunt (1) fotoliza directă care utilizează energie luminoasă intensă pentru a extrage atomii de oxigen din CO2 și (2) reacția chimică a dioxidului de carbon (CO2) și hidrogenului (H2) pentru a crea metan sau metanol. Ambele abordări tehnice clasice necesită energie ridicată datorită presiunii ridicate și temperaturii ridicate a proceselor chimice. Pentru unele aplicații precum cele militare și spațiale, costul ridicat al acestor tehnologii este justificabil. Cu toate acestea, nu credem că aceste abordări vor fi viabile din punct de vedere economic pentru crearea de combustibili „de consum”.

Prin inovarea la intersecția dintre inginerie chimică și bioinginerie, am descoperit o metodă cu consum redus de energie pentru a recicla cantități mari de CO2 folosind biocatalizatori. Cheia metodei noastre constă într-un proces biocatalitic. În loc să folosim catalizatori anorganici scumpi, cum ar fi zincul, aurul sau zeolitul, cu procese catalitice chimice tradiționale de înaltă energie, procesul nostru ieftin folosește biomolecule „regenerabile”. Ele permit anumite reacții chimice necesare pentru a transforma CO2 și apa (H2O) în molecule de combustibil. Majoritatea procesului nostru are loc la temperaturi scăzute și presiune scăzută, necesitând mult mai puțină energie decât alte abordări.

Procesul biocatalitic (eficient energetic) pe care îl exploatăm are loc în anumite microorganisme în care atomii de carbon, extrași din CO2, și atomii de hidrogen, extrași din apă, sunt combinați pentru a crea molecule de hidrocarburi. Tehnologia noastră revoluționară permite acestor procese să funcționeze la o scară industrială foarte mare prin nano-inginerie avansată și biocatalizatori extrem de eficienți.


Acum ramane de vazut unde sunt cu adevarat pentru ca imaginile sintetice sunt toate bine si bune dar daca ramane 100% la stadiul de teorie bine atunci si eu pot spune ca rulez pe apa fotocatalizata!! : Cheesy: : Cheesy:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 11/02/10, 12:22

Se pare că brevetul nu a fost încă eliberat, informația datează din 19, termen normal.
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 11/02/10, 12:29

Moué nu s-a gândit la brevet, dar nu este sigur că există informații relevante în brevet...

Dar dacă reușesc fiind competitivi, riscă să zguduie puțin lumea actuală...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 11/02/10, 14:00

Rămân prost și îmi mențin îndoielile.

În „explicații”, trecerea conform căreia procesul de reducere a carbonului din CO² la hidrocarbură în prezența H² necesită multă energie din cauza temperaturilor ridicate și a presiunilor ridicate este, pentru mine, aproximativă. Acest lucru se datorează faptului că reacția necesită energie...

Apoi, completarea CO² cu H² este un lucru; reacționarea CO² cu H²O este alta (oxidarea H² este exotermă - chiar explozivă).

Deci inca nu sunt convins...
0 x
Ptilu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 196
Înregistrare: 15/01/10, 14:23




de Ptilu » 11/02/10, 18:23

Lu

este reacția gazului la apă:

CO2 + H2 = CO + H2O - 9,4 kcal/mol

http://fr.wikipedia.org/wiki/Gazog%C3%A8ne

reacția este slab endotermă, dar este posibil să se producă hidrocarburi folosind monoxid de carbon:

Apoi reacția lui Ficher Tropps

CO+2H2 = CH3OH - 51 kcal/mol

http://crsic.umbb.dz/thermochimie.pdf

Adică:

CO2 + 3H2 = H2O + CH3OH - 60kcal/mol

Prin urmare, reacția este într-adevăr endotermă!
Și mai trebuie să producem dihidrogen...
Cat despre cataliza...?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 11/02/10, 22:10

Ptilu a scris:
este reacția gazului la apă:

CO2 + H2 = CO + H2O - 9,4 kcal/mol


sau mai degrabă

CO2 + H2O = CO + H2 - 9,4 kcal/mol
0 x
Ptilu
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 196
Înregistrare: 15/01/10, 14:23




de Ptilu » 11/02/10, 23:27

Nu, nu, sunt sigur că fac progrese.

Reacția despre care vorbeam a fost formarea hidrocarburilor folosind dihidrogen? Această ecuație nu este echilibrată (cred, și e târziu să mă gândesc)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Biocombustibili, biocarburanți, biocombustibili, BtL, combustibili alternativi nefosili ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 95