Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?

Catastrofe umanitare (inclusiv războaie de resurse și conflicte), naturale, climatice și industriale (cu excepția celor nucleare sau petroliere forum energie fosilă și nucleară). Poluarea mării și a oceanelor.
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de sicetaitsimple » 11/03/20, 19:17

ABC2019 a scris:Este doar o observație de fapt pe care o fac: că, în ciuda tuturor discursurilor, marea majoritate a oamenilor care cunosc confortul vieții occidentale nu vor să renunțe deloc, dimpotrivă, caută cum extinde-l ținând cont de restricțiile de resurse sau de climă, dar fără a renunța la confortul lor (care ar fi cea mai ușoară soluție de aplicat!). Ei demonstrează mult mai des pentru a-și păstra sau a-și crește puterea de cumpărare decât pentru a o pierde (și din motive întemeiate, deoarece, dacă vrem să pierdem, nu este foarte complicat, nu este nevoie să luptăm!). Și de asemenea, observ că cei care au puțin sau nu au acces la ea depun mult mai mult efort (uneori cu prețul vieții) pentru a încerca să se integreze, decât invers.
Încă trebuie să fie motive întemeiate pentru asta, nu?


Chiar și intervenții în acest sens forum despre o „stare sufletească pentru un viitor viabil” susținută ca condiții inițiale „nu mă atinge de confortul meu” ... în sensul „confortul meu este un standard rezonabil”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de GuyGadebois » 11/03/20, 19:43

Cu excepția faptului că noțiunile de confort sunt la fel de mulți oameni din lume.
Văzusem un raport care întreba o bătrână bătrână doamnă coreeană, care era visul ei, mi-a răspuns: într-o zi dormind pe o saltea. :(
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de sicetaitsimple » 11/03/20, 20:48

GuyGadebois a scris:Cu excepția faptului că noțiunile de confort sunt atât de multe pe cât există oameni în lume. (


Practic asta a spus ABC, mi se pare? Și asta am ilustrat doar cu un exemplu foarte reprezentativ preluat din acest lucru forum.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de GuyGadebois » 11/03/20, 21:05

sicetaitsimple a scris:Practic asta a spus ABC, mi se pare?

Nu știu ce vi se pare, dar conceptul de confort în societatea occidentală a depășit cu mult simpla simplă deținere a unei saltele pentru a dormi în condiții decente.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de sicetaitsimple » 11/03/20, 21:13

GuyGadebois a scris:
sicetaitsimple a scris:Practic asta a spus ABC, mi se pare?

Nu știu ce vi se pare, dar conceptul de confort în societatea occidentală a depășit cu mult simpla simplă deținere a unei saltele pentru a dormi în condiții decente.


Nu am înțeles că noțiunea dvs. personală de confort se limitează efectiv la deținerea unei saltele ... Atunci de ce veniți la noi acest exemplu de coreeană? L-ai trimis pe al tău, saltea?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de GuyGadebois » 11/03/20, 21:16

sicetaitsimple a scris:Nu am înțeles că noțiunea dvs. personală de confort se limitează efectiv la deținerea unei saltele ... Atunci de ce veniți la noi acest exemplu de coreeană? L-ai trimis pe al tău, saltea?

(Grozav, am bufonul meu, oficial!)
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9792
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2648

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de sicetaitsimple » 11/03/20, 21:50

GuyGadebois a scris:
sicetaitsimple a scris:Nu am înțeles că noțiunea dvs. personală de confort se limitează efectiv la deținerea unei saltele ... Atunci de ce veniți la noi acest exemplu de coreeană? L-ai trimis pe al tău, saltea?

(Grozav, am bufonul meu, oficial!)


Apropo, nu-mi amintesc că ai răspuns la buna funcționare a noii tale mașini pe benzină?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de GuyGadebois » 11/03/20, 23:27

sicetaitsimple a scris:Apropo, nu-mi amintesc că ai răspuns la buna funcționare a noii tale mașini pe benzină?

Dar nu o vezi de vreme ce nu-ți pasă. De ce ... o problemă? : Cheesy:
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de ABC2019 » 12/03/20, 00:41

GuyGadebois a scris:Cu excepția faptului că noțiunile de confort sunt la fel de mulți oameni din lume.
Văzusem un raport care întreba o bătrână bătrână doamnă coreeană, care era visul ei, mi-a răspuns: într-o zi dormind pe o saltea. :(

Da, și cum contrazice asta ce am spus? Nu am spus niciodată că conceptul de confort este absolut, am spus doar că cei obișnuiți cu confortul occidental, în general, nu au vrut să renunțe, iar unii oameni săraci își doresc, evident, ceva mai mult decât un simplu saltea pentru dormit ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Vor putea ecologiștii să se potrivească cu acest record minunat?




de GuyGadebois » 12/03/20, 14:46

ABC2019 a scris: et unii săraci evident că vreau ceva mai mult decât o simplă saltea pentru a dormi ...

Nu, majoritatea. A fost doar un exemplu pentru a ilustra ceea ce spuneam.
Între un miliardar care deține 10 vile, 50 de mașini, robinete de aur, facilități sanitare de onix, unul sau două avioane private, o vânătoare în Sologne, un iaht lung de 100 m, una sau mai multe demi-mondene în fiecare port și cineva care are doar elementele esențiale pentru a supraviețui este un lucru în comun: nu vrea să renunțe la „confortul” lor.
Pe de altă parte, întrebarea privind amprenta de carbon, nu există nicio fotografie.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Dezastrele umanitare, naturale, climatice și industriale"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Bing [Bot] și oaspeții 111