Ardeți lemn vechi, urme de rășină sau produse toxice

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/10/10, 16:09

Nu am văzut niciodată un zeolit ​​care să concentreze oxigenul din aer!

Cunosc doar lichefierea și distilarea aerului: prea scump! și trecerea printr-o membrană: permeabilitatea este diferită între azot și oxigen: acesta este principiul dispozitivelor medicale pentru a face aer îmbogățit în oxigen: este scump în energie deoarece necesită presiune: fără interes pentru încălzire obișnuită!

concentrația de oxigen din aer este o veche problemă la care chimiștii lucrează de mult timp: toate metodele chimice și mai scumpe au fost abandonate de la distilarea aerului lichid
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Gaston
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1910
Înregistrare: 04/10/10, 11:37
x 88




de Gaston » 25/10/10, 16:33

bonjour,

Găsim în acest brevet descrierea unui aparat capabil să concentreze oxigenul în aer, pe baza adsorbției de zeolit.

Conform acestui brevet, acest dispozitiv poate furniza 5 litri / minut de gaz conținând 90% oxigen, cu un consum de energie de 360W ...

Nu știu prețul dispozitivului sau chiar dacă este produs ...
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 25/10/10, 16:34

În funcție de mărimea „găurilor” din materialul poros, acesta poate fi folosit pentru a absorbi vaporii de apă, pentru a usca aerul.

Dar și pentru a separa oxigenul și azotul din aer.

Soluții industriale, de exemplu:
http://www.made-in-china.com/productdir ... ite+oxygen

Există 2 tancuri: unul în modul de captură în timp ce celălalt se curăță singur.

Ajung aici la 93% +/- 2, ceea ce este foarte rezonabil.
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/10/10, 17:03

iti multumesc sfat nu stiam!

primul exemplu găsit
http://www.airsepcpd.com/airsepcpd/pdfs ... k0321a.pdf
350w consumați pentru a produce 0.31m3 / h de oxigen la 90%

rămâne să calculez puterea furnizată de o casă care consumă 0.31m3 / h de oxigen ... mă aștept să fie mai mică de 350w

rezultatul calculului în episodul următor
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 25/10/10, 18:15

Bine văzut.

Cu aer la 21% O2, acest lucru face un raport de volum de 4,3 sau 1,3 m3 / h de aer.

Apoi, este necesar să se țină seama de faptul că șemineele cu aer au o marjă mare de aer: cu 2% o90, marja poate fi mai mică pentru a obține o combustie completă.

Și cu temperatura mai ridicată, putem îmbunătăți atât eficiența de ardere, cât și eficiența unor mașini, de exemplu în cogenerare.

Cu granule de biomasă, nu mai găsesc cantitatea de oxigen necesară arderii a 1 kg de granule. Oricine are informațiile?
0 x
Un bientôt!
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264




de chatelot16 » 25/10/10, 18:44

350w consumați pentru a produce 0.31m3 / h de oxigen la 90%

0.31 x 0.9 = 0,279 m3 / h oxigen pur

densitate 1.43 kg / m3
0,279 m3 / hx 1.43 kg / m3 = 0,398 kg / h

exemplu arderea carbonului pur
C + O2 = CO2
C = 12 g
O = 16g O2 = 32g

0,398 kg / h oxigen ars
0,398 kg / hx 12/32 = 0,149 kg / h de carbon

puterea calorică a carbonului 35000kJ / kg
putere:
0,149 kg / hx 35000kJ / kg = 5236 kJ / h
5236 kJ / h / 3600 = 1,45kJ / s = 1,45kW

1450 / 350 = 4.1
pentru încălzire la temperatură scăzută, 350w de energie electrică și o pompă de căldură bună vor produce la fel de multă căldură fără a arde carbon! (dacă polițist de 4.1)

Aceasta confirmă faptul că oxicombustia este o complicație inutilă pentru încălzirea la temperaturi scăzute

dacă obiectivul este de a rula un generator cu o eficiență de 30%, va crește cea mai mare parte a producției de oxigen din alimente

prin urmare, acest sistem de producere a oxigenului nu este încă soluția ... și nu vorbesc despre durata de viață a zeolitului care trebuie poluată treptat și care va trebui schimbată

Acestea fiind spuse, am luat doar un număr oriunde pe net: este posibil ca consumul de energie al acestui sistem să poată fi redus: este deci o tehnică de urmărit
0 x
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 25/10/10, 22:59

Bravo pentru calcule: avem ordinele de mărime.

De asemenea, trebuie să vedem câștigul în combustie și recuperarea energiei la nivel înalt, în special dacă putem dubla temperatura unei surse fierbinți.

În plus, dacă aerul comprimat a fost stocat ca rezervă de energie, producția de oxigen poate deveni marginală.

În plus, interesul este mai presus de toate de a putea arde lucruri pe care arderea normală le-ar face periculoase: care este costul energetic al sistemelor utilizate pentru curățarea gazelor și a reziduurilor de ardere de la un incinerator și costul gestionării reziduurilor? Acționarea în amonte se poate dovedi interesantă.
0 x
Un bientôt!
Noe
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 20/10/10, 19:53
Locul de amplasare: Belgique




de Noe » 26/10/10, 01:33

Mă bucur că prima mea postare a generat un astfel de focar de discuții!

Mi-am petrecut ziua în țară stocând grămezi de lemn de plop, astfel încât să se usuce bine și să mă încălzească în următoarele ierni.

Am de gând să instalez un sistem combinat de încălzire a lemnului / gazului în apartamentul meu renovat vândut de www.ddg.be
Cineva își cunoaște reputația?

V-am înțeles corect răspunsurile și voi evita de acum înainte să ardeți piese de mobilier vechi.

mulțumesc

Noe
0 x
Trândăvie este mama lui Miles Davis

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 254