Cazan Ökofen: umplere cu peleți?!?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Quito01
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 04/05/20, 16:44

Cazan Ökofen: umplere cu peleți?!?




de Quito01 » 04/05/20, 17:14

bonjour
Dețin o centrală pe peleți Ökofen din 2007 și am multe probleme cu blocarea prafului de peleți care blochează funcționarea.
Inițial a fost un model de condensare PEK 15 cu un siloz textil S3,5 de 220 t și un melc.
Șurubul fără sfârșit s-a înfundat în mod regulat din cauza prafului eliberat de peleți. În plus, un număr mare de avarii în urma mesajelor de eroare „fum de vânt”.
Am ajuns să-mi înlocuiesc silozul cu un nou model textil de 7t KGT2620 și un sistem de alimentare cu vid.
Îmbunătățirea a fost notabilă, dar insuficientă la gemuri. Centrala in condensatie fiind prea sensibila la variatiile meteorologice, a fost modificata in 2016 cu revenirea la un model standard.

Am schimbat de mai multe ori furnizorul de peleți pentru același rezultat. Mi s-a spus că silozul meu (sub un șopron adăpostit de ploaie) era prea sensibil la umiditate, ceea ce explica praful. De atunci am făcut o placare completă a silozului.
E mai bine dar mai am problemele astea cu gem. Acum seamănă mai mult cu primăvara la capătul silozului. 3 episoade în 2020.

Ultima ieri cu o grămadă foarte densă de rumeguș în buncăr și un blocaj al belimo-ului de dedesubt. Șurubul de sub buncăr era plin de praf și a trebuit să-l rup cu un burghiu. Supapa bélimo a fost blocată cu gumă (granule topite?).

În general, mi se pare foarte jenantă această situație, iar managerul local al Ökofen se mulțumește să dea vina pe pelete.
Totuși, deja am schimbat furnizorul și camionul este adaptat cu o viteză mică de umplere (dar pot judeca asta).

S-a mai confruntat cineva cu o situație similară și are o soluție pentru mine?
Cordialement

Quito01

PS: granula este Piveteau DIN+

IMG_0098.jpg
IMG_0098.jpg (106.95 KIO) Vizualizat de 30550 ori


IMG_0097.jpg
IMG_0097.jpg (112.37 KIO) Vizualizat de 30550 ori
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Cazan Ökofen: gem de peleți?!?




de taam » 07/05/20, 16:35

Salut Quito,
Nicio problemă cu bruiaj din cauza „subțirii” de pe al meu. (model fără condensare - aspi - din 2012)

Sunt surprins de această descriere a gumei în belimo.

Personal as incepe prin a determina umiditatea granulelor (de luat din silozul zilnic dupa aspirare - metoda microunde).
Rețineți că, la prima vedere, peleții ar trebui să fie tari și să nu fie sfărâmicioase atunci când sunt strânse în mână.
(Am impresia în fotografia de rumeguș întunecat, de parcă ar fi umed?)
0 x
Quito01
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 04/05/20, 16:44

Re: Cazan Ökofen: gem de peleți?!?




de Quito01 » 07/05/20, 19:42

bună seara
Multumesc pentru raspuns. managerul regional dă vina pe o întoarcere a fumului pentru a explica aspectul de „gumă” al peletei.
Pentru testul de umiditate voi încerca testul cu microunde dar trebuie să obțin o cântar de precizie.
Peleții sunt tari și nu rumegușul nu este umed la atingere. Silozul este sub un șopron și scânduri, așa că nu vă faceți griji.
Pe de altă parte, rumegușul este prezent ++ Aceasta este principala mea problemă. Păcat că nu au găsit o capcană de rumeguș cu ecran vibrant și coș de colectare.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cazan Ökofen: gem de peleți?!?




de Did67 » 07/05/20, 21:38

Am si un PESK15, din 2008. Silozul meu este autoconstruit cu OSB pe cadru de lemn, cu fund in forma de V si surub de extractie, apoi preluat prin aspiratie.

Am avut șurubul în partea de jos a blocului silozului o singură dată. Am înțeles după aceea: nu golisem. făceam combustibil. Pe de altă parte, granulele s-au acumulat cu fiecare an, amenzile care li se adăugau. Și la un an, mai rece, această parte a „căzut” un pic ca o avalanșă. Rezultat: șurub blocat.

Condensatorul este „plictisitor” pentru că, de fapt, atunci când se înfundă, senzorul de presiune dă defect cazanul. In fiecare an curat toate turbulatoarele, care nu sunt usor de indepartat. Mi-am facut "extractor" = un cleste autoblocant la care atasez un cablu de otel cu o greutate. Ciupesc turbulatorul apoi dau mici smucituri si vine destul de usor. Această invenție datează din acest an - până atunci a fost o bătaie de cap.

Evident că aveți o problemă de calitate/reținere a peletelor. Deja mi se par scurte (rupte?)...

Nu am fost să văd supapa controlată de Bélimo... Nu știu cum arată acasă.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cazan Ökofen: gem de peleți?!?




de Did67 » 07/05/20, 21:40

Quito01 a scris:Pe de altă parte, rumegușul este prezent ++ Aceasta este principala mea problemă. Păcat că nu au găsit o capcană de rumeguș cu ecran vibrant și coș de colectare.


Începe prin a măsura conținutul de rumeguș... Cu o sită. Trebuie să existe mai puțin de 1%.
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: Cazan Ökofen: gem de peleți?!?




de taam » 07/05/20, 22:32

Quito01 a scris:managerul regional dă vina pe o întoarcere a fumului pentru a explica aspectul de „gumă” al peletei.
Pentru testul de umiditate voi încerca testul cu microunde dar trebuie să obțin o balanță de precizie.
Da, mi-e teama ca problema este Bélimo care nu se mai inchide corect, de unde o intoarcere anormala a fumului prin el, prin surubul arzatorului, in timpul aspiratiei. Acest lucru poate explica această gumă formată din rumeguș „afumat”.
Încă o dată ZERO blocaj la acest nivel pe al meu cu o rată uneori enormă de rumeguș (50%?)

Este deja necesar să se verifice asta
1) arcul Bélimo își revine indicele la 0 (de îndată ce arzătorul se oprește)
2) supapa este apoi bine închisă, sfera nu arsă și etanșă.

Bélimo pe mine: motor cu index (1) supapă (2)
jointes pièces
arzător din spate.JPG
rear view burner.JPG (55.78 KB) Vizualizat de 30357 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Cazan Ökofen: gem de peleți?!?




de Did67 » 08/05/20, 08:25

Îmi împărtășesc această părere...

Într-adevăr, dacă odată ce se blochează, încetul cu încetul, se va înrăutăți...

Este indicat sa scoateti capacul si... observati, de fapt, daca revine la zero. Este posibil ca arcul să fie obosit (deschiderea este electrică, dar închiderea, pentru siguranță, este arcul - astfel, în cazul unei întreruperi de curent, focul nu se poate ridica înapoi în siloz.. .).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 358