Cazan Okofen Pelematic care nu încălzește suficient

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Syl71
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/12/19, 11:05

Cazan Okofen Pelematic care nu încălzește suficient




de Syl71 » 09/12/19, 08:44

Bonjour à Tous,


Nou în acest sens forum, pentru că am achiziționat un cazan Pelematic Okofen cu reglare și termostat de cameră. Preocuparea este că unele zile ... ca acolo, acum nu sunt foarte cald, caloriferele din fontă (vechi), sunt doar călduroase, iar cazanul:

Moment în ce

Temperatura debitului CF1:
măsurați 37.6 ° c
punct de referință 8 ° c

FC 1
măsura 23.4 ° c
punct de referință 23 ° c

Așadar, trebuie să deschid ușa către camera în care termostatul trebuie să reducă temperatura la 23 ° pentru a activa circulatorul și supapa!
Astăzi este mai rece decât ieri, dar fără încălzire.


Ieri, vreme bună, soare ..
cazanul a funcționat toată ziua ... supapa și circulatorul sunt deschise!

aici

Temperatura debitului CF 1:
măsurați 52.1 ° c
punct de referință 51.6 ° c
CF1
măsurați 24.5 ° c
valoare nominală 23 ° C

Acest lucru vă poate ajuta să înțelegeți mai bine
Panta la 1.6
Baza de îndoire 32.5 ° c


o altă problemă, rezervorul de expansiune scade la aproape 0 când cazanul are o temperatură scăzută, cu referire la 8 °

Aici, nu știu dacă ne puteți ajuta, văzut cu instalatorul nostru, dar pentru el totul este normal, îmi spune doar, ea gestionează totul ...! și pentru vază că membrana nu este încă cu adevărat decojită. Multumesc anticipat si ai o zi frumoasa


syl
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de Christophe » 09/12/19, 08:58

Bună Syl,

Primul lucru de făcut: schimbarea instalatorului ... : Mrgreen: raspunsul sau este ocazional, deoarece pentru a regla un cazan trebuie montat bine!

Nu am un cazan cu oekofen, dar mai mulți membri aici au unul, unii de ani buni.

Începeți să puneți puțină presiune în circuit și aer în vază! Inflați-l la 3 bari ... dacă doriți un calcul mai precis, priviți aici: încălzire izolare / vaza-si-boom-Tuning-de presiune și de montare-t9118.html

In rest nu cunosc cazanul asa ca ii las pe cei care stiu sa raspunda!
0 x
Syl71
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/12/19, 11:05

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de Syl71 » 09/12/19, 17:30

Christophe a scris:Bună Syl,

Primul lucru de făcut: schimbarea instalatorului ... : Mrgreen: raspunsul sau este ocazional, deoarece pentru a regla un cazan trebuie montat bine!

Nu am un cazan cu oekofen, dar mai mulți membri aici au unul, unii de ani buni.

Începeți să puneți puțină presiune în circuit și aer în vază! Inflați-l la 3 bari ... dacă doriți un calcul mai precis, priviți aici: încălzire izolare / vaza-si-boom-Tuning-de presiune și de montare-t9118.html

In rest nu cunosc cazanul asa ca ii las pe cei care stiu sa raspunda!





Multumesc Christophe ....!
0 x
sicetaitsimple
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9774
Înregistrare: 31/10/16, 18:51
Locul de amplasare: Normandia de Jos
x 2638

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de sicetaitsimple » 09/12/19, 18:12

Ciudat într-adevăr .... Încă pare mai degrabă ca o disfuncție reală (un organ care nu funcționează corect sau care funcționează prost) decât o problemă de ajustare.

Dacă nu ați făcut-o deja, puteți încerca să vă referiți la linkurile anterioare pe care le-am menționat aici cu puțin timp în urmă, nu știți niciodată, a funcționat în acest caz, găsise Sianure.

încălzire izolare / reglare cazan-OKOFEN-easypell-t16176.html

Mult noroc.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
philippe de la 16
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 28/10/10, 16:05
Locul de amplasare: Charente

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de philippe de la 16 » 09/12/19, 18:57

toată lumea bună seara,

după cum spune Christophe în mesajul său:
Christophe a scris:Notă importantă: este esențial să se preumfleze (pasul 1) vasul de expansiune atunci când nu există apă sub presiune, deoarece ulterior, în mod necesar, presiunea apei și a aerului va fi echilibru!
Iată o altă reprezentare a setării:
Imagine

Sursa: https://www.econologie.com/chauffage-ma ... -4209.html


Este foarte important să setați presiunea de preinflație a rezervorului de expansiune cu un circuit de apă cu o presiune de zero și flux liber (circuitul sau supapa de evacuare a decantorului sunt deschise).
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de Christophe » 09/12/19, 21:24

Mulțumesc da, uneori spun lucruri interesante! : Mrgreen:

Adăugați că un rezervor de expansiune care nu este umflat deloc nu mai este un rezervor de expansiune ... este doar nimic deloc!

Deci, scuza instalatorului că membrana trebuie să iasă mai bine este destul de serioasă pentru un tip din afacere!
0 x
Syl71
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/12/19, 11:05

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de Syl71 » 10/12/19, 15:03

philippe du 16 a scris:toată lumea bună seara,

după cum spune Christophe în mesajul său:
Christophe a scris:Notă importantă: este esențial să se preumfleze (pasul 1) vasul de expansiune atunci când nu există apă sub presiune, deoarece ulterior, în mod necesar, presiunea apei și a aerului va fi echilibru!
Iată o altă reprezentare a setării:
Imagine

Sursa: https://www.econologie.com/chauffage-ma ... -4209.html


Este foarte important să setați presiunea de preinflație a rezervorului de expansiune cu un circuit de apă cu o presiune de zero și flux liber (circuitul sau supapa de evacuare a decantorului sunt deschise).





multumesc ... dar aici trebuie sa recunosc ca este un pic prea tehnic pentru creierul meu : Roll: : Lol:
0 x
Syl71
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/12/19, 11:05

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de Syl71 » 10/12/19, 15:19

Christophe a scris:Mulțumesc da, uneori spun lucruri interesante! : Mrgreen:

Adăugați că un rezervor de expansiune care nu este umflat deloc nu mai este un rezervor de expansiune ... este doar nimic deloc!

Deci, scuza instalatorului că membrana trebuie să iasă mai bine este destul de serioasă pentru un tip din afacere!



Trebuie să recunosc că instalatorul începe serios să ne „hrănească forțat” și da, vin anotimpurile curcanilor și ale gâștelor !!!

Cum ar fi ce să facă oamenii care lucrează pe care îi știm puțin prea mult și nu întotdeauna cel mai ușor pentru după ... trebuie să se întoarcă să ceară un calorifer și după ce instalarea va fi în sfârșit terminată și de aici cred că se vor bloca, chiar și astăzi, cazanul se transformă apoi ... hameiul intră în protecție împotriva înghețului 8 ° și este nevoie de ore întregi pentru a returna apa caldă la calorifere .... mi-a dat au o instalație la mai mult de 18000 € că nu este partea de sus! Poate am crezut naiv că un cazan s-a asigurat că suntem tot timpul temperatura cerută, acolo este mai mult yoyo ... .24.5 ° -23 °! În cele din urmă, vă mulțumesc tuturor pentru răspunsuri.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79126
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de Christophe » 12/12/19, 10:49

De aici interesul de a plăti soldul (2/3) al unei facturi * numai la primire ca funcționează ...

Plata unui cazan se poate face peste 1, 2 sau chiar 3 luni (vezi mai multe în urma negocierii) după primire, în special pentru astfel de sume care simt 20k €, timp suficient pentru testarea funcționării ...

O altă opțiune pe care o aveți: jucați garanția ... există instanțe pentru asta ... Cred că nici dumneavoastră, nici el nu vrea să ajungă acolo ...

Dar echipamentele instalate de un profesionist trebuie să funcționeze bara de puncte!

* cu atât mai deosebit de adevărat în lucrările imobiliare scumpe ...
0 x
Syl71
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 9
Înregistrare: 08/12/19, 11:05

Re: Okofen Cazan pellematic care nu se încălzește suficient




de Syl71 » 15/01/20, 10:30

Buna ziua ...

Așadar, după o mulțime de lecturi și căutări în manualul de utilizare, cred că în cele din urmă am reușit să găsesc date bune „încălzire continuă”!
Pentru început, am blocat termostatul din cameră, apoi m-am uitat pe partea din pantă și curba de încălzire ...
chiar acum 5,6 ° dimineața și ziua 13, 16 °, setarea este aceasta

panta: 1.4
curba de încălzire: 37.5

rezultă că caloriferele rămân călduroase și nu mai sunt reci timp de ore ca înainte!

Va trebui doar să găsesc panta și curba potrivită pentru vreme rece și umedă.


Vă mulțumim tuturor contribuitorilor la acest lucru forum ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 254