Sistem de încălzire solar optimizat sau convențional?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
de
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 04/06/13, 15:27

Sistem de încălzire solar optimizat sau convențional?




de de » 17/10/13, 14:45

bonjour,
Am fost sfătuiți să instalăm un CESI optimizat mai degrabă decât un sistem clasic și de fapt am găsit articole pe acest subiect (exemplu:http://www.climamaison.com/conseils-d-expert-le-chauffe-eau-solaire-optimise.htm et http://conseils.xpair.com/consulter_savoir_faire/cesi-optimise/cesi-optimise-marche/1972.htm#1971) care sunt mai degrabă foarte în favoarea. Pentru moment, alegerea pare să fie limitată la 7 producători. Cine ar putea să ne dea părerea sau feedback-ul înainte de a începe?
Mulțumesc anticipat!
0 x
EricN418
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 11
Înregistrare: 27/09/13, 17:52




de EricN418 » 22/10/13, 11:30

Bună dimineața.
Sincer, nu te pot ajuta prea mult la alegere, dar pot să-ți spun că poți obține diverse tipuri de asistență pentru finanțarea boilerului tău. Recomand sectiunea de finantare a acestui site plina de sfaturi de economisire a energiei, sfaturi de munca si cotatii si simulari gratuite.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
luping
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 816
Înregistrare: 03/10/07, 06:33
Locul de amplasare: picardie




de luping » 22/10/13, 12:48

bonjour,

Pentru a rezuma impresia mea despre ceea ce am citit,

Multă discuție pentru a explica că punem un CESI în serie cu un cazan care produce apă caldă instant.

Niciunul dintre producătorii citați nu produce echipamente solare, așa că, evident, trebuie să găsești un truc pentru a combina achiziția unui cazan pe gaz în asociere cu echipamentele lor.

Utilizarea unui senzor mai mic și a unui balon mai mic pentru a reduce costurile este un argument de vânzare atunci când vindeți echipamente la prețuri excesive.

Un CESI autoinstalat cu senzor real și stocare reală nu costă mai mult de 2000 de euro!!
Nu uitati ca se cauta autonomie vara, deci un anumit stoc de apa calda si o aprovizionare semnificativa la mijlocul sezonului, deci cu suprafata absorbanta.

Amplasarea, orientarea senzorilor și înclinarea acestora este mult mai esențială decât argumentele menționate.

Pe scurt, trebuie să citești printre rânduri, ca de obicei.

A+
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 446