Daikin, Rotex, cazan rotex GCU compact 524

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
bicicleta68
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 02/01/21, 17:24

Daikin, Rotex, cazan rotex GCU compact 524




de bicicleta68 » 10/01/21, 10:18

Bună ziua, aș dori să vă spun despre îngrijorările mele cu acest cazan Daikin și, mai presus de toate, să vă avertizez împotriva unui serviciu post-vânzare deplorabil de la această companie. În 2012, inginerul meu de încălzire s-a lăudat cu aceste cazane Daikin Rotex, așa că am încredere în el și am instalat unul la mine. Corp de încălzire garantat timp de 5 ani. La sfârșitul a 5 ani și jumătate, corpul de încălzire se pierde, rezultat al peste 2000 de euro de muncă. Având în vedere suma, inginerul meu de încălzire (Esprit Chauffage) se oferă să îl înlocuiască și, insistând, îmi oferă încă unul din același semn care îmi spune că este ghinion și că se întâmplă rar. In plus adaug 5 panouri solare. Deci, calculând cele 2 cazane plus solar, sunt la 23 de euro. Prima săptămână de instalare, cazanul meu se strică, deci nu există nicio problemă, acestea intervin rapid. Apoi, din nou cu inginerul meu de încălzire, închei un contract de întreținere cu Ste Thermitec. Știți că, pentru o întreținere a cazanului, cel mai bine este când este frigul, o fac în august, nu-i așa? Deoarece am 000 până la 10 defecțiuni pe iarnă, acest cazan este garantat timp de 15 ani, deci timp de 2 ani inginerul meu de încălzire a încercat să mă ajute cât de bine a putut, apoi mi-a cerut să-mi schimb colectoarele, să-mi curăț pardoseala de cel puțin 2 ori, pe scurt pentru ei a fost instalația mea și nu cazanul în cauză. I-am reproșat un lucru cu instalatorul meu, este că a vrut să se ocupe direct de Daikin (iată rezultatul), ar fi trebuit să se întoarcă împotriva furnizorului său Electis și să-i spună să schimbe cazanul având în vedere toate aceste defecțiuni. Astăzi, încă mai am la fel de multe defecțiuni, nu mai am garanții, toată lumea s-a săturat să vină la depanare, Thermitec nu-mi mai spune contract pentru că oprește acest brand, care este necesar, desigur, iată-l. Daikin mi-a trimis un tehnician să-mi evalueze cazanul, ca urmare, vor să schimb piese care nu au nimic de-a face cu eșecul meu, și anume că, uneori, nu trimite căldură pe podea, crede că o face , dar supapa nu se schimbă și se supraîncălzește, așa că în fiecare dimineață când merg la serviciu nu știu dacă noaptea aș fi cald sau rece, iar noaptea mă ridic de 3 până la 3 ori pentru a verifica. Aceste piese, să vorbim despre ... estimează 4 de euro pentru 1184 oră de lucru și 1 de euro pentru piese. Cred că vine cu avionul având în vedere prețul. Observ că pentru a încasa cecurile, toată lumea răspunde, dar când vine vorba de actorie nu mai este nimeni, ce ar trebui să fac? sa schimb din nou cazanul? va fi al treilea în 100 ani. Depune o plângere? Cu greu suntem pierduți, suntem prea mici în fața lor. Astăzi, nu mai există respondenți, nu mai există contracte de întreținere și aceste defecțiuni au fost repetate. Sper doar că un director executiv de la această companie citește acest comentariu și se va ocupa de cazul meu. În orice caz, recomand cu tărie împotriva acestui brand, având în vedere serviciul deplorabil post-vânzare al cazanelor.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14931
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4346

Re: cazan Daikin, Rotex, rotex GCU compact 524




de GuyGadeboisTheBack » 10/01/21, 14:08

Cred că astăzi, aproape niciun serviciu post-vânzare nu este satisfăcător. Ar trebui să vă înregistrați la Que Choisir și să le trimiteți fișierul. Au suficientă pârghie pentru ca lucrurile să se întâmple.
0 x

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 427