Pelete și pelete: ce viitor pentru prețuri?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Re:




de Christophe » 25/06/17, 11:23

a scris:Imagine


Hei hopla, imaginea HS ... în câteva săptămâni ... de aceea insist să găzduiesc imaginile interesante pe serverul forum...

Iată un echivalent „durabil”:

Evolution_prix_energies_bois_pellets_2017.gif
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Christophe » 25/06/17, 11:49

Did67 a scris:1 milion de tone de pelete = 500 de tone de FOD (oală) în echivalent energetic.

Prin urmare, ne aflăm într-un raport de 0,5 la 7,4 sau de la 1 la 15 [ar fi necesar să corectăm în funcție de densitate, dar pentru un „ordin de mărime”, acest lucru va fi suficient!]

Haide, nu este complicat, înmulțind 7,4 milioane m3 cu aproximativ 0,85, ceea ce face aproximativ 6,3 milioane tone de FOD, aproximativ.

Deci 0,5 pentru 6,3 ... sau 1 pentru aproape 13 ...


Uh ... unde ați găsit 7,4 milioane de tone de FOD pentru Franța, deoarece această pagină *
https://fr.wikipedia.org/wiki/Fioul_dom ... _en_France oferă 15 milioane m3 de FOD în 2010

Să presupunem că a rămas aceeași ordine de mărime în 2016 și, în treacăt, vom aprecia scăderea ordinii de 25% în 10 ani ...

Prin urmare, suntem într-un raport de masă de 15 * 0.84 la 1 sau 12.6 dar raportul energetic este în jur de 1 până la 33 ... așa că atunci când arzi 1 kWh de pelete în Franța, 33 kWh de păcură sunt încă arși „în altă parte” ... dar este totuși mai bine decât nimic ...

1 kg FOD = 11.9 kWh
1 kg pelete = 4.5 kWh

Raport: 11.9 * 12.6 / (4.5 * 1) = 33.3

* nu se specifică dacă este FOD doar pentru încălzirea casnică (presupun că așa, având în vedere restul naturii articolului ???) sau consumul total de FOD (deci + terțiar + agricultură + industrie ???) dacă este al doilea caz raportul dvs. ar fi bun ...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Christophe » 25/06/17, 11:52

Did67 a scris:FYI, și ecoul unei dezbateri a fost aici acum câțiva ani, ca "oricum, prețul peletelor va crește și se va alinia cu FOD", am comandat acolo câteva zile la mai puțin de 220 de euro pe tonă. Nu știu încă dacă beneficiez de o reducere la plata în numerar a prețului promoțional. Dacă da, vor fi 217 de euro pe tonă, inclusiv taxa livrată (bază 8 tone; mi-am golit silozul și l-am reumplut timp de 2 ani).


Da, ai dreptate: nu peletele sunt aliniate pe FOD, ci invers! : Cheesy:

În prezent, prețul pe kWh este aproximativ același ... vezi curba actualizată ...

Rămâne să ținem cont de costul uman și de poluarea FOD ... nu am purtat niciodată un război asupra peletelor ... (pentru lemn poate, dar trebuie să fie puțin datat ...)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Did67 » 25/06/17, 15:17

Nu stiu daca glumesti sau ce ???

Prețul peletelor este „aproape” independent de prețul FOD. Haide, gâfâind, vedem că atunci când FOD este foarte scump, peletele cresc puțin. Atunci au fost instalate maximum cazane pe peleți și s-au creat tensiuni pe piață, în timp ce au fost lansate noi fabrici. Și fără îndoială, producătorii, care sunt și oportunisti, își „rotunjesc” marginile ...

Deci, haide, există o influență „minimă” ... Dar nimic care să semene cu o aliniere - despre asta a fost vorba în dezbaterea pe care am avut-o.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Christophe » 25/06/17, 15:21

Fără batjocură: am văzut că prețul peletelor a fost destul de stabil și nu a fost aliniat cu păcura (cel puțin conform curbelor pe care le-am postat aici), este un lucru bun ...

Dar prețul actual actual al păcurii s-a alăturat celui al Pellets.

Acest lucru nu mai face deloc utilă investiția (aud financiar doar vorbind) a unui cazan pe peleți ... evident, și din fericire, există și alte concepte de luat în calcul ... : Idee:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Ahmed » 25/06/17, 16:01

Uneori, logica economică de bază este confuză datorită multiplicității factorilor și a ponderii lor, care variază în funcție de situația economică ... : Roll:
Dacă prețul peletelor rămâne atât de scăzut, se datorează probabil dumpingului asupra materiei prime sau asupra producătorilor (concurență); ar fi logic ca o echilibrare să fie observată în timp.
Bineînțeles, fixitatea utilizării (care nu înlocuiește combustibilii) înseamnă că peleta trebuie să fie semnificativ mai mică pentru a crea și a consolida o piață pentru achiziționarea de echipamente dedicate, în care motivația „ecologistă” este aceeași. foarte dependent de valoarea investiției ...
Odată ce s-a stabilit o piață captivă, ar fi surprinzător pentru actorii economici să ofere clienților lor acest tip de „bonus”, în afară de ușoara depreciere din cauza constrângerilor materiale mai mari decât utilizarea unui combustibil precum gazul de rețea. , de exemplu.
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Did67 » 26/09/19, 11:05

Din când în când, este interesant să revenim la ceea ce am dezbătut acum 5 sau 10 ani ... și să comparăm „ideile” noastre de atunci cu realitatea faptelor de astăzi.

Tocmai mi-am plătit factura de pelete în această dimineață: 7,3 tone (timp de doi ani) la 1 € cu taxă inclusă (în partea de jos a facturii). Bazat pe 706,70 EUR cu taxă per tonă vrac.

A existat într-adevăr o creștere de aproximativ 30% într-o perioadă de 11,5 ani (prima mea comandă, în ianuarie 2008, a fost de 175 € taxă inclusă pe tonă) sau de 2,6% pe an în medie ...

Este peste inflație. Dar nu „catastrofal” ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
1360
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 447
Înregistrare: 26/07/13, 07:30
Locul de amplasare: Elveția
x 36

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de 1360 » 28/09/19, 07:57

bonjour,

Hei tocmai mi-am livrat cele 9 tone de pelete și prețul scade din nou.

În 2009 am plătit 375 de franci / tonă cu taxe și am livrat, iar anul acesta primesc 307 de franci / tonă.

În mod clar, peleta a scăzut cu 18% în 10 ani, în Elveția.

Am un gând emoționant pentru cei care au prezis o creștere a prețurilor ...
0 x
Dacă doriți prea mult să intrați în mucegai, ajungem să arătăm ca o plăcintă.
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Ahmed » 28/09/19, 09:57

Într-adevăr, prețul nu pare un bun indicator al realității fizice. În acest caz, este mai sensibil la alți factori, cum ar fi concurența.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Did67 » 28/09/19, 10:27

Nu-mi amintesc unde, dar am discutat despre asta. Unii au crezut că producătorii se vor alinia cu alte energii. Mi-am amintit că este o tehnologie foarte simplă, care nu necesită investiții considerabile. Și că, de atunci, o multitudine de actori (gaterele care doresc să recupereze o „deșeuri” pe care le-au vândut la un preț redus, noi operatori din sectorul energiei regenerabile, companii tradiționale de energie precum Total etc.) ar putea să-și înființeze magazinul . Cu o piață atât de „fragmentată”, spre deosebire de oligopolurile „energiilor mari” (petrol, electricitate, gaz), am putea spera la o concurență reală.

La aceasta se adaugă faptul că acestea sunt predominant „scurtcircuite” (la nivel regional, adesea pentru vrac; chiar dacă apare o piață națională - în special pentru pelete în saci din magazinele de bricolaj; și chiar internațional pentru această piață și cea a centralelor mari).

Din realitatea dură a previziunilor în materie economică. Mai strălucitori, scuze, mai celebri, au greșit!
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 461