Pelete și pelete: ce viitor pentru prețuri?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
dede2002
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1111
Înregistrare: 10/10/13, 16:30
Locul de amplasare: Orașul Geneva
x 189

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de dede2002 » 28/09/19, 10:30

Concurență sau marje comerciale?
Având în vedere cifrele, acum 10 ani peletele erau de două ori mai scumpe în Elveția decât în ​​Franța. Și acum, în ciuda unei scăderi pe o parte și o creștere pe cealaltă, ele sunt și mai scumpe în Elveția ...
0 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de moinsdewatt » 28/09/19, 21:26

Consumul de pelete de lemn în Franța a crescut la 1,5 milioane de tone în 2018

Postat de Frédéric DOUARD

Din 2004, notorietatea încălzirii peletelor de lemn a crescut rapid în Franța și numărul utilizatorilor este în creștere. Într-adevăr, 95% dintre utilizatori recomandă această metodă de încălzire, contribuie la o imagine pozitivă și la dezvoltarea vânzărilor.

Și la sfârșitul anului 2018, s-au trecut pragurile unui milion de dispozitive instalate și a unui milion și jumătate de tone consumate!

Producția și consumul de pelete de lemn în Franța

Pe piața franceză, producția de granule progresează și face posibilă vorbirea despre o piață auto suficientă. Consumul a fost de 1,56 milioane de tone în 2018, o creștere de 8%. Importul și exportul au jucat, ca în fiecare an, rolul variabilei de ajustare.

Imagine

Importurile au crescut cu 3,7%, ajungând la 275 de tone. Ele reprezintă 000% din consumul național, adică o stabilitate comparativ cu anii precedenți. Producătorii francezi au exportat 17,6 de tone de granule.

Vânzările de aparate pentru pelete în 2018 în Franța

Vânzările continuă să crească: + 14% pentru sobele cu peleți și + 44% pentru cazane. Sobe reprezintă în continuare 90% din numărul de aparate cu pelete vândute. Creșterea vânzărilor de cazane se explică în special prin introducerea de ajutoare guvernamentale atractive pentru a ieși din păcură și a încuraja alegerea energiei regenerabile: CITE s-a extins la costul instalării și la costul demontării rezervor de combustibil, „Creșterea economiei de energie”, creșterea bonusului de conversie (în funcție de resurse) etc.

De ce vânzările de aparate cu pelete de lemn au prioritate față de aparatele de bușteni?

Industria franceză de pelete din lemn este încântată să constate că vânzările de sobe și cazane de peleți au crescut brusc (+ 12% și, respectiv, + 44%) și că, pentru prima dată, în 2018, le-au depășit pe cele ale busteni (cu excepția inserțiilor).

În cazul în care vânzările de aparate cu peleți le depășesc pe cele din bușteni (cu excepția inserțiilor), acest lucru se datorează faptului că acest combustibil de înaltă tehnologie nu numai că a dobândit o notorietate mare și este foarte apreciat: oferă avantaje distinctive care satisfac nevoile consumatorilor în termeni de confort, ușurință în utilizare, fiabilitate și performanță. De asemenea, răspunde la o puternică problemă de mediu, deoarece are emisii de particule extrem de scăzute.

Într-adevăr, peletele de lemn sunt combustibilul ideal pentru o combustie optimizată. Este un combustibil omogen și uscat (nivel de umiditate mai mic de 10%) cu o putere calorică ridicată (în medie 4800 KWh / t). Arderea automată permite să aducă exact volumul de combustibil și oxigen (mai greu de realizat cu încărcarea manuală). Deși dispozitivele pentru bușteni sunt deja foarte eficiente, iar buștenii au etichete de calitate eficiente, peleta este imbatabilă în ceea ce privește conținutul de umiditate și omogenitatea combustibilului.

Studiul recent realizat de INERIS „Studiul programului didactic privind arderea lemnului în sobele menajere” confirmă elementele sale. Observă că îmbunătățirea condițiilor de ardere este un punct esențial pentru reducerea emisiilor poluante. De fapt, pe parcursul unui ciclu complet, aproximativ 80% din emisiile poluante au loc în decurs de 10 până la 15 minute după aprinderea la rece a primei încărcături de lemn sau aprinderea la cald a următoarelor încărcături de lemn (reîncărcare). Factorii care influențează emisiile sunt umiditatea lemnului, viteza de funcționare a aparatului (optimizarea puterii), sarcina și calitatea lemnului folosit, tirajul și îmbătrânirea aparatelor. Testele de evaluare a performanței de mediu au arătat că o serie de tehnologii pot reduce la minimum emisiile poluante.

.......

1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de moinsdewatt » 28/09/19, 21:27

O veste care merge bine cu postarea de mai sus.

Cogra angajează 11 milioane pentru fabrica de pelete

SYLVIE BROUILLET Fabrica nouă 09/09/2019

Condus de o piață susținută, producătorul de pelete din lemn Cogra cu sediul în Mende (Lozère) va construi o fabrică pe site-ul său din Craponne-sur-Arzon, în Haute-Loire, pentru 11 milioane de euro. Livrat în vara anului 2020, va aduce capacitatea totală de producție la 200 de tone pe an.

Imagine
Cogra va lansa construcția unei noi fabrici de pelete de lemn cu o capacitate de producție de 75 de tone pe an în Craponne-sur-Arzon (Haute-Loire)

Producător de pelete de lemn născut în Mende (Lozère) în 1982, Cogra va lansa construcția unei noi fabrici cu o capacitate de producție de 75 de tone pe an în Craponne-sur-Arzon, în Haute-Loire, pentru a „profită de oportunitățile de creștere ale pieței”, comentează președintele și CEO Bernard Chapon.

Acesta va fi construit lângă un șantier de producție existent (50 de tone) în schimbul unei investiții de 000 milioane de euro. Vor fi create 11 poziții pentru al rula.

Lucrările de terasament vor fi lansate în scurt timp și după câteva luni de muncă, noua fabrică ar trebui să se deschidă în vara anului 2020. Va integra o stație de pre-zdrobire, iar linia de producție va acorda prioritate chipsurilor. "Craponne-sur-Arzon este amplasat ideal, subliniază Bernard Chapon. Raza de aprovizionare este de doar șase kilometri și va fi redusă în continuare prin deschiderea viitoare a unei noi fabrici de ferăstrău de la un partener istoric."

Viitoarea fabrică va aduce capacitatea totală de producție la 200 de tone, deoarece compania Lozère are și o unitate de 000 de tone la Séverac d'Aveyron alimentată cu lemn din pădurile din Lozère și Tarn. "Astăzi, producem în jur de 75 de tone, calculează Bernard Chapon. Ne așteptăm să ajungem rapid la 000 de tone. Piața franceză de încălzire internă este foarte dinamică. În urmă cu câțiva ani, oferta era la cerere. astăzi cer apeluri de producție. "

Listată pe Euronext Growth din 2011, IMM-ul angajează în prezent 48 de persoane, inclusiv 16 în Mende, care rămâne un sediu central bine poziționat între cele două situri industriale. Cogra a raportat pentru exercițiul financiar 2018-2019 (încheiat în iunie) o cifră de afaceri de 24,4 milioane de euro, în creștere cu 11%. Vânzările de pelete au crescut cu 9% până la 19,9 milioane de euro, iar distribuția sobelor și cazanelor de 35% la 4,1 milioane de euro. EBITDA a atins 10%. „În viitor, intenționăm să menținem sau chiar să consolidăm această cifră”, spune Bernard Chapon.


https://www.usinenouvelle.com/article/c ... is.N881995
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Did67 » 11/05/21, 10:48

Pentru cei care ar dori să confrunte „finețea” a tot ceea ce este scris pe internet cu adevărata realitate a faptelor: tocmai mi-am confirmat comanda anul acesta, la 210 € / t pentru 8 tone (am un siloz mare ; Completez ambele, pentru două ierni) ... Sau 1 €, inclusiv taxe, descărcare (suflare) inclusă.

Acum treisprezece ani, pe prima pagină a acestui thread, am scris: „ Tocmai am cumpărat (10 ianuarie) 8020 kg pentru o factură all-inclusive, cu TVA de 1 €. Slăbit, suflat în silozul meu ".
1 x
moinsdewatt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5111
Înregistrare: 28/09/09, 17:35
Locul de amplasare: Isere
x 554

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de moinsdewatt » 13/05/21, 11:05

CP 20: Piața încălzirii peletelor din lemn în Franța 07-2020

Cifrele pentru activitatea „Încălzirea peletelor de lemn” în 2019 au fost foarte mari
satisfăcător. Parcul continuă să se dezvolte. Astăzi, 1,11 milioane de gospodării sunt
se încălzește cu pelete de lemn.
În 2019, cazanul cu peleți a avut un an excepțional cu + 106%
de piese vândute. Aceste rezultate bune se datorează în mare parte ajutorului de stat pentru
încurajează gospodăriile să-și înlocuiască vechile cazane pe bază de petrol. Cazanul de la
peleta de lemn satisface într-adevăr nevoile utilizatorilor care caută încălzire
central automat care furnizează, de asemenea, apă caldă menajeră. Vânzări de sobe
peletele au rămas stabile în 2019. Acest tip de dispozitiv reprezintă totuși 90%
a pieței de încălzire a peletelor din lemn.
În ceea ce privește producția de pelete, aceasta a atins 1,6 milioane de tone în 2019.
Franța rămâne pe un model de autosuficiență cu consum ușor
mai mare decât producția. Import-export este o variabilă de ajustare care rămâne limitată
(între 15 și 20%) și se joacă în principal cu țările vecine.
Cifrele pentru începutul anului 2020 au fost foarte promițătoare. Criza sănătății a avut-o
inevitabil a încetinit activitatea. Cifrele post-covid sunt din nou în creștere, dar
vizibilitatea rămâne redusă.

............
Producția și consumul de pelete
Producția de pelete a continuat să crească de la 1,5 milioane la 1,67 milioane.
Consumul a depășit ușor producția, dar Franța rămâne pe un model
autosuficiență. Mai ales că nu se atinge capacitatea de producție. Ea ar fi la
cuvânt scăzut de 2 milioane de tone (capacitatea fabricilor și materiilor prime) și
noi fabrici se vor deschide în următoarele 12 luni. Importul-exportul rămâne
limitată (între 15 și 20%) și constituie o variabilă de ajustare ciclică.
Exportul și importul se fac în principal cu țările vecine: Belgia,
Spania sau Germania pentru import și Italia pentru export.
Focus 2020 pentru producția și distribuția granulelor
Energia este un bun de bază, motiv pentru care face parte din
profesioniștii și în special distribuitorii și-au menținut activitatea în timpul crizei
sanitar. Chiar dacă unele fabrici de producție și-au încetinit ocazional activitatea,
stocul actual de pelete este suficient pentru a face față sezonului următor.

Imagine

.................

https://www.propellet.fr/templates/prop ... 202020.pdf
1 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Christophe » 07/01/22, 12:40

Deloc surprinzător, și prețul peleților a explodat urmând celui al gazului...

Sacul de 15 kg a trecut de la 3.5 € în medie (ai putea găsi 2.7 la reducere) acum câțiva ani la 5.9 €... asta înseamnă doar +70%...

Captură de ecran 2022-01-07 la 12-31-01 Lemn de foc, peleți, peleți, aprindetor Castorama.png


Ce e bun este că e 5.9€ pentru toate mărcile... Ai spus acord comercial? : Mrgreen: : Mrgreen: : Mrgreen:

Așa că jurnaliștii, producătorii și comercianții cu amănuntul încearcă să găsească scuze și nianiania și nianiania...

Gen literar „e mai multă cerere, sunt tensiuni pe resursă, ah nu și tu înțelegi, e vina covidului, izolarea îi face pe oameni să se încălzească mai mult acasă...”

Prostia blablabla și blablabla (vezi curbele de producție de mai sus), singurul adevar este ca nu vor sa-si murdareasca mainile si merg cu cresterea gazului...

La fel ca vânzătorii de FFP2: am cumpărat 2 cutii de 20 la 7,9€ vara asta...câte azi de când Neuneus a înțeles că operația este o porcărie?

Ah, capitalismul este frumos...
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Christophe » 07/01/22, 12:45

Did67 a scris:Pentru cei care ar dori să confrunte „finețea” a tot ceea ce este scris pe internet cu adevărata realitate a faptelor: tocmai mi-am confirmat comanda anul acesta, la 210 € / t pentru 8 tone (am un siloz mare ; Completez ambele, pentru două ierni) ... Sau 1 €, inclusiv taxe, descărcare (suflare) inclusă.

Acum treisprezece ani, pe prima pagină a acestui thread, am scris: „ Tocmai am cumpărat (10 ianuarie) 8020 kg pentru o factură all-inclusive, cu TVA de 1 €. Slăbit, suflat în silozul meu ".


Deci 215 all inclusive în 2021. Cât de mult Didier iarna asta? Dacă trebuie să umpleți?

5.9€ pentru 15 kg care face un preț pe tonă de 400€... în vrac ar trebui să-l atingi în jur de 300€ îmi imaginez?

La 5 kWh pe kg, acest lucru face un preț pe kWh de energie de 400/5000 = 8 cenți... sau 0.8 €/L de păcură echivalentă (cât costă?)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Did67 » 07/01/22, 13:12

Numărul este cel pe care l-ați citat. Complet în extrasezon (comandă în mai pentru livrări de vară; anul acesta livrarea a fost amânată în septembrie, dar se aplică prețul comenzii). Am un siloz de aproape 9 tone, ceea ce îmi permite să petrec două ierni.

Factura este de 1 € inclusiv toate taxele, pentru 671,80 t livrate. Adică aproximativ 7,780 EUR pe tonă.

Dar nu asta era ideea. Avem aici un exemplu simplu, precis, unde putem vedea prostiile care se povestesc pe acest site. Nu am de gând să recitesc totul. Am făcut alegerea mea la momentul respectiv. Și a fost bine. In ciuda acestor prostii...

Îmi amintesc foarte bine comentariile vizionare ale unor „economiști ai mei doi”, post-adolescenți prepubescenți anticapitalisti (nu mă adresez pe nimeni în mod special, dar această expresie descrie o mișcare destul de prezentă aici) care mi-au spus că „din toate punctele de vedere, prețul peleților ar urma pe cel al uleiului” (formulat într-o formă sau alta, s-a revenit), când aici am menționat planul meu de a trece la peleți. Pe scurt, celebrul: „societate de rahat”, dar „mai presus de toate, nu schimba nimic, uneori ar merge”, de „oricum, nu va merge niciodată!”

Am putea revizui destul de multe fire. Voi fi caritabil. Și nu menționa niciunul.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79360
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Christophe » 07/01/22, 13:26

Ei bine, când văd sacii de 15 kg la 5.9 € chiar acum...

Îmi pare rău Didier, dar „adolescentii anticapitalisti proșenosi*” au cam dreptate... în prostiile lor...

Contrar a ceea ce se argumentează, nu există nicio tensiune asupra producției, având în vedere capacitățile care au fost puse în aplicare (vezi mai multe curbe de mai sus)...

Întrebarea mea a fost așadar să știu cât a fost tona de peleți livrate Ianuarie 2022 la furnizorul care ti l-a livrat la 215€ in urma cu un an... Dacă nu te-ai reîncărcat, nu poți ști bine.

Asta e tot...O sa pun din nou aceeasi intrebare cand se ridica scutul de pret la pretul gazelor in Franta in cateva luni (o sa doara, fara scut sunt la +800% in Belgia)

În orice caz, peleții rămân interesanți din punct de vedere economic în comparație cu alte energii, dar doar subliniez avantajul economic scade...si nu din MOTIVE BUNE

Încălzirea cu lemne și peleți este și o anumită formă de rezistență și angajament moral...producție mai localizată și, din câte știu, nu există războaie și morți pentru rumeguș! : Mrgreen:

* Știu că nu am vârsta mea Didi, dar totuși adolescenți, ești sigur? : Mrgreen:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Peleti si peleti: ce viitor pentru preturi?




de Did67 » 07/01/22, 13:28

Christophe a scris:
Prostia blablabla și blablabla (vezi curbele de producție de mai sus), singurul adevar este ca nu vor sa-si murdareasca mainile si merg cu cresterea gazului...

La fel ca vânzătorii de FFP2: am cumpărat 2 cutii de 20 la 7,9€ vara asta...câte azi de când Neuneus a înțeles că operația este o porcărie?

Ah, capitalismul este frumos...


Am scris-o undeva, cu mult timp în urmă: sunt două piețe de peleți. Inclusiv cel al telefoanelor mobile pentru care uneori este lider de pierdere, alteori un capăt de gondolă pentru a-și umple buzunarele (unde prețul pe kilogram al pachetului de familie sau „setul de 3” este mai mare decât același pachet singur plasat mai jos) .

Acestea fiind spuse, pot confirma că în prezent asistăm la un focar.

2022-01-07_13h25_49 Pellets.png
2022-01-07_13h25_49 Pellets.png (39.99 KiB) Accesat de 4399 de ori


Am comandat bang in "gaura" din 2021.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 342