Problemă de izolare a ferestrelor

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Sarbocola
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 07/12/20, 15:35

Problemă de izolare a ferestrelor




de Sarbocola » 07/12/20, 20:34

bonjour,
Locuiesc la parterul unei reședințe HLM.
În ciuda solicitărilor mele, proprietarul refuză să-mi schimbe vechile obloane de fier, permițând trecerea aerului rece.
Ce pot sa fac?
Pot folosi izolație transparentă pentru ferestre? Este eficient?
Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de izentrop » 08/12/20, 01:21

bonjour,
Cel mai bun pariu ar fi înlocuirea ferestrei. Ezitasem pentru ferestrele din anii 80, dar, de fapt, geamurile duble de astăzi cu argon și o față cu emisivitate redusă au de 3 ori mai puține pierderi decât 4/6/4 înainte.

Dacă rama ferestrei este în stare bună, se vor face ferestre care se vor potrivi, reducând munca. Există, de asemenea, ajutoare pentru renovarea energiei, chiar și pentru chiriași.
Pentru a nu fi smuls, întrebați aici https://www.faire.gouv.fr/
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de Obamot » 08/12/20, 02:54

Sarbocolo a scris:bonjour,
Locuiesc la parterul unei reședințe HLM.
În ciuda solicitărilor mele, proprietarul refuză să-mi schimbe vechile obloane de fier, permițând trecerea aerului rece.
Ce pot sa fac?
Pot folosi izolație transparentă pentru ferestre? Este eficient?
Vă mulțumim anticipat pentru răspunsurile dumneavoastră.

Există mai multe moduri de a vizualiza problema.

Cutii de copertine
Este necesar să se identifice dacă există o trapă de acces. Dacă da, trebuie să o demontați (copertina ridicată) pentru a vedea spațiul pe care îl aveți la dispoziție pentru a pune o izolație (tip panou de polistiren, care trebuie să fie presat până la capăt fără a permite trecerea aerului și, evident, să fie așezat pe element Puteți completa izolația punând și acest tip de panou extrudat din polistiren contra cutiei, dar în interior (mai ales dacă trapa este din metal. Apoi aveți nevoie de un sistem pentru preveniți intrarea oricărei căi de aer prin blocarea acesteia (dacă este un sistem de curele pentru ridicarea / coborârea copertinei, este puțin mai enervant, deoarece este necesar să înlocuiți și să scoateți capacul care împiedică calea aerului , de fiecare dată când folosiți blindul, trebuie să fiți imaginați pentru a crea un dispozitiv detașabil care poate fi plasat rapid, o spumă precum un burete poate fi uneori suficientă)

Izolarea ferestrelor existente
Aceeași problemă am avut-o și când am închiriat o cameră în oraș.
Mai întâi m-am asigurat că fereastra și cadrul ferestrei și sigiliul sunt impermeabile.
Dacă nu există articulație, trebuie obținută una cu un corp gol sub forma unui „d” (în planul secțiunii). Folosiți un degresant unde va fi lipit (suportul trebuie să fie curat și neted fără pată) apoi puneți articulația în jurul valorii de tot cu zona suprapusă într-un unghi. Repetați pentru fiecare fereastră.

Pentru fereastră, m-am asigurat mai întâi că sticla este strânsă și am sigilat orice coie de aer cu un material de etanșare din silicon sau chit de sticlă pe un cadru de lemn. Am mers apoi la un supermarket care are o secțiune de flori, au rulouri mari și lungi de film de celofan transparent ca sticla. Uneori este gratuit, alteori câțiva euro.
Apoi tăiați cu o zonă de suprapunere de 1,5 cm până la capăt și lipiți cu bandă galbenă pentru culturist (din nou, zona de aplicare trebuie să fie impecabilă). Acest sistem creează un spațiu aerian care izolează bine.

Dacă cadrul ferestrei este realizat din metal, acesta constituie un pod termic și care poate fi cu greu corectat fără a schimba întreaga fereastră cu alta din PVC.
1 x
Sarbocola
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 07/12/20, 15:35

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de Sarbocola » 08/12/20, 09:44

izentrop a scris:bonjour,
Cel mai bun pariu ar fi înlocuirea ferestrei. Ezitasem pentru ferestrele din anii 80, dar, de fapt, geamurile duble de astăzi cu argon și o față cu emisivitate redusă au de 3 ori mai puține pierderi decât 4/6/4 înainte.

Dacă rama ferestrei este în stare bună, se vor face ferestre care se vor potrivi, reducând munca. Există, de asemenea, ajutoare pentru renovarea energiei, chiar și pentru chiriași.
Pentru a nu fi smuls, întrebați aici https://www.faire.gouv.fr/

Bună și vă mulțumesc pentru feedback.
Problema este că în HLM nu aveți voie să schimbați ferestrele sau obloanele.
Doar proprietarul social poate lua această decizie.
0 x
Sarbocola
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 07/12/20, 15:35

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de Sarbocola » 08/12/20, 09:48

[quote = "Obamot"] [/ quote]
Mulțumesc pentru răspuns.
Soluțiile mi se potrivesc.
Vă mulțumim pentru acest feedback :D :D :D
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de Obamot » 08/12/20, 09:53

Cu plăcere.

Banda culturistului (de tip 3M, dar astăzi o au toate șansele și toate capetele, chiar și uneori Lidl) trebuie schimbată în fiecare an (cu foile de celofan), pentru că altfel, cu cât se aprinde mai mult și foile expuse la UV trosni.

Este mai bine să le schimbați atunci când este încă în stare bună și se desprinde, altfel curățarea poate dura ore întregi ...
Nu trebuie să udați niciodată acest tip de bandă, umiditatea este cea care îi distruge proprietățile.

Dacă vreodată, ne arătați poze?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de izentrop » 08/12/20, 12:08

Obamot a scris:Dacă cadrul ferestrei este realizat din metal, acesta constituie un pod termic și care poate fi cu greu corectat fără a schimba întreaga fereastră cu alta din PVC.
Fereastra nu este din cauză că obloanele sunt metalice. : Roll:
Există soluții de renovare fără poduri termice:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de Obamot » 08/12/20, 23:21

Citește din nou, mulțumesc.
0 x
Sarbocola
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 8
Înregistrare: 07/12/20, 15:35

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de Sarbocola » 15/12/20, 19:11

[citat = "Obamot"] Cu plăcere.
/ Quote]
Bună Obamot,
Am fost la Casto și leroy merlin pentru a cumpăra un filtru anti-rece, dar am găsit doar filtre anti-căldură.
Sunteți sigur că filmul folosit la realizarea buchetelor este cea mai bună soluție?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Problemă de izolare a ferestrelor




de Obamot » 15/12/20, 21:23

Sarbocolo a scris:
Obamot a scris:Cu plăcere.

Bună Obamot,
Am fost la Casto și leroy merlin pentru a cumpăra un filtru anti-rece, dar am găsit doar filtre anti-căldură.
Sunteți sigur că filmul folosit la realizarea buchetelor este cea mai bună soluție?
Salut ! Dar nu spuneți cum se aplică acest filtru, dacă este un plexiglas sau doar un film? Și cum va rezista?

Celofanul florarului are avantajul de a fi gratuit. De obicei, aș cumpăra o grămadă mare de flori de la supermarket pentru iubita mea, apoi le-am spus că intenționez să împachetez fiecare floare separat, dar că dacă mi-ar da învelișul de celofan, aș face-o eu. (aveți grijă să nu-l încolțiți / să-l sfărâmați, pentru că nu se desprinde, i-am ajutat să țină filmul pentru a asigura bobul ... și mi-am luat ceva suficient de rotund pentru a-l roti și a-l ține în timpul transport ... Aveți grijă la faptul că aceste filme pot tinde să se rupă atunci când sunt tăiate, dacă aveți nenorocirea de a face o scară în secțiune, trebuie să urmăriți la dimensiunea corectă cu un mic marker de neșters, apoi începeți tăierea și avansul fără tăiere succesivă, apoi avansul simplu și rapid al unei dalte moderne foarte bune, cu o lamă nouă, este suficient pentru a tăia. Asigurați-vă că marcajul se află pe exteriorul tăieturii, pe resturi, altfel s-ar putea arăta).

Principiul este simplu, trebuie să creați un spațiu aerian. Δ ° va fi determinat nu de tipul de film, ci de grosimea spațiului aerian. Cu toate acestea, filmul transparent de „filtru de căldură” poate fi interesant dacă este complet translucid. În acest caz și, deși nu am date despre performanța acestui tip de film „izolator minune” (cu precauție, având în vedere grosimea sa intrinsecă redusă), acesta poate fi utilizat pentru funcția sa unică de a crea un film spațiu aerian => partea care ar trebui să „respingă căldura” orientată spre interior, deoarece scopul este să păstreze căldura în casă cât mai mult posibil.

Inutil să spun (și am uitat să-l menționez mai devreme) că este bineînțeles necesar să lipiți filmul în interior, pentru a preveni absolut vremea rea ​​să nu atingă banda (care în acest caz nu ar conține o singură zi).

RTDC
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Google Adsense [Bot] și oaspeții 205