Ce criterii de calitate pentru pelete?

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Phil532140
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 39
Înregistrare: 01/03/18, 14:49

Ce criterii de calitate pentru pelete?




de Phil532140 » 07/01/19, 20:11

Bună ziua tuturor.
Totul este în titlu: Care credeți că sunt cele mai importante criterii pentru alegerea peletelor „bune”? Cât le plătiți?
Vă mulțumim pentru feedbackul dvs.
Fil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce criterii de calitate pentru pelete?




de Did67 » 07/01/19, 21:38

1) 100% conifere sunt mai energice.
2) O certificare oferă ceva mai multe garanții (Din +, EN / A1 sau EN + ...); ambele se referă la un standard european: EN 14961-2
3) Umiditatea este ușor verificată (test cu microunde) dacă aveți un echilibru precis
4) Rezistența în apă oferă o indicație a „conținutului”
5) Rata rumegușului „fin” este absolut esențială; daca este prea mult, se poate „fixa” si bloca suruburile !!!
[Goliți silozul la fiecare 2 ani; altfel se acumulează în partea de jos, pleacă brusc ca un petic de zăpadă în munți; Mi-am blocat șurubul așa acum o jumătate de duzină de ani! ]

Am plătit 225 EUR pe tonă livrată (pentru 8 și câteva tone), în vrac. Cumpăr în extrasezon - este mai (nu așteptați vara!).
0 x
Phil532140
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 39
Înregistrare: 01/03/18, 14:49

Re: Ce criterii de calitate pentru pelete?




de Phil532140 » 10/01/19, 18:02

Mulțumesc Did67 pentru acest feedback.
Iau notă de sfaturile tale.
Pentru moment mă hrănesc în saci. În Mayenne este de 290 € pentru 975 kg (65 de pungi). Mă gândesc la un siloz.
Fil.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: Ce criterii de calitate pentru pelete?




de Did67 » 10/01/19, 18:08

În unele regiuni puțin împădurite / puțin „peletizate”, volumul poate fi mai scump !!! Puțină concurență (uneori doar un livrător în jur), fără producție locală ... Deci verificați înainte! Sunt unul dintre privilegiați: o ferăstrău mare la 7 km distanță, cu o unitate de peletizare și de cealaltă parte, în Pădurea Neagră, de asemenea fabrici de mult timp ... Deci concurență!

Peletele din saci sunt folosite ca un produs atrăgător pentru o mulțime de magazine de bricolaj, chiar și centre de grădină ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 226