Pericol de condens la instalarea barierei de vapori

Încălzire, izolare, ventilare, VMC, racire ... confort termic scurt. Izolație, energia din lemn, pompe de căldură, ci și electricitate, gaz sau petrol, VMC ... Ajutor în alegerea și implementarea, rezolvarea problemelor, optimizare, sfaturi și trucuri ...
Magii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/12/20, 09:56
x 1

Pericol de condens la instalarea barierei de vapori




de Magii » 08/12/20, 10:13

Bonjour à tous,

Tocmai m-am înregistrat la asta forum în urma unei căutări pe internet care m-a adus la un subiect conex, dar care nu răspunde la întrebările mele.

Îmi construiesc casa din lemn.
Pereții respectă următorul sistem de construcție (int -> ext):

Placă de gips + siding de hârtie reciclată
Pe peretele despărțitor cadru izolat în vată + cânepă pe 45 mm
Membrana retardantă de vapori higrovariabilă SD 0,25 până la 25
Lână de lemn 145 mm
Placă de întărire din lemn de peste 16 mm
[Scut de ploaie cu permeabilitate ridicată a vaporilor de apă]
Izolație exterioară din fibră de lemn de 60 mm
Tencuială de var în 3 treceri (două mortar adeziv + un tencuială de finisare)

Am terminat izolația interioară acum câteva săptămâni și abordez frâna cu abur.

Recitind documentul producătorului am citit acest lucru:

„Pentru a evita formarea condensului, lipirea etanșă a membranei XXXXXXX trebuie făcută imediat după instalarea izolației termice (în role sau în panouri). Acest lucru se aplică în special lucrărilor în iarnă."

Lucrările de izolare interioară s-au prelungit, iar unele panouri sunt în vigoare de aproape un an.

Ce crezi?

Merci pour votre aide.
Magii
1 x
Magii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/12/20, 09:56
x 1

Re: Pericol de condens la instalarea barierei de vapori




de Magii » 08/12/20, 15:23

Nu am avut răspuns sau comentariu la întrebările mele, dar cred că l-am găsit singur.

Citind alte documente de la producător (și nu de la producător așa cum am scris în postarea inițială) văd că acesta este un sfat pentru „pasionații de bricolaj”.

sfaturi pentru meseriași
Instalați întârziatorul de vapori împreună cu izolația termică. Dacă rămâne relativ lung fără retarder de vapori în timpul iernii, există riscul de condens.


Deci, cred că acesta este cazul în care casa este încălzită și se instalează o izolație nouă fără întârzieri de vapori pentru prea mult timp. În acest caz, de fapt, vaporii de apă vor migra din interior spre exterior și se vor condensa în izolație.

În cazul meu, umiditatea și temperatura din interiorul și exteriorul casei sunt aproape aceleași, deci este imposibil ca vaporii de apă să se condenseze în izolație. Am verificat un simulator online și am sunat producătorul care mi-a confirmat că în cazul unui site neîncălzit nu exista prea mult risc.

Așa că cu siguranță m-am speriat degeaba.

Sperând că va fi util pentru altcineva.
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Pericol de condens la instalarea barierei de vapori




de izentrop » 08/12/20, 15:53

bonjour,
Magii au scris: Am sunat producătorul care mi-a confirmat că, în cazul unui site neîncălzit, nu exista un risc prea mare.
Așa că cu siguranță m-am speriat degeaba.
Ești liniștit : Wink:
Majoritatea am renovat și nu am practicat etanșeitatea la aer. Este sigur că este esențial în cadrul din lemn cu o izolație care riscă să se degradeze dacă ia umezeală, cu atât mai puțin cu pereți de cărămidă și vată de sticlă.

Doar să ajungeți în miezul izolației vă va spune dacă a prins umezeală.
Dacă ar fi cazul, ar mai exista posibilitatea încălzirii camerei pentru a o evacua înainte de a instala bariera de vapori?
0 x
Magii
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 4
Înregistrare: 08/12/20, 09:56
x 1

Re: Pericol de condens la instalarea barierei de vapori




de Magii » 09/12/20, 16:21

izentrop a scris:Doar să ajungeți în miezul izolației vă va spune dacă a prins umezeală.
Dacă ar fi cazul, ar mai exista posibilitatea încălzirii camerei pentru a o evacua înainte de a instala bariera de vapori?

bonjour,

Se pare că testul cu mâna nu este suficient. Lana poate părea perfect uscată la atingere și totuși poate fi prea umedă pentru a fi procesată. Și este imposibil să știți ce tester să utilizați pentru a măsura această rată sau rata de umiditate care nu trebuie depășită.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Încălzire, izolare, ventilație, VMC, răcire ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 297