Economii de combustibil datorită acetonului?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 20/04/08, 21:36

asta, nu spun contrariul

Sistemul feroviar comun la 2000 bar pare foarte fragil și nu trebuie să suporte multe surprize, există încă o toleranță și apoi o pompă este consumabilă

Să presupunem că riscul este moderat, cu un procent atât de mic, aș vedea la sfârșitul completărilor ...
Dernière édition alin Capt_Maloche 21 / 04 / 08, 10: 58, editate 1 ori.
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 21/04/08, 10:33

chatam a scris:Sulful nu lubrifiază de la sine, ci reacționează cu metalele pentru a forma sulfuri care sunt lubrifianți (este utilizat numai în uleiuri de presiune extremă pentru cutii de viteze ...)
Abia în timpul iernii, cisternele adaugă un aditiv de lubrifiere (despre care nu știu natura), deoarece motorinele utilizate atunci sunt mai ușoare și fără parafină ...

În ceea ce privește experimentarea cu motorină common rail: aflați prețul unei pompe de injecție de înaltă presiune ... dacă se rupe din cauza vâscozității uleiului, mecanicii nu o vor vedea. garantat de sperat ...


bine pentru mine să spun că sulful este folosit pentru a lubrifia, mai degrabă decât pentru a lubrifia, se rezumă la același lucru ... Mă întreb doar cât de diesel este „fără sulf” este întotdeauna atât de lubrifiant?

în ceea ce privește injecția de înaltă presiune dacă este atât de fragilă încât nu ar trebui să ia asta! dar cred că este mai puternic decât crezi, chiar dacă depinde de modele / producători, o pompă tinde să se rupă + din cauza lubrifierii insuficiente (acetonă) decât a excesului (ulei).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/04/08, 10:02

EU SUNT MAI MULTE : Evil:

Am făcut un test de opacimetrie în această dimineață

memento: clioIII 1.5 DCI 70cv, combustibil 90% diesel "normal" + 10% benzină SP95

după ce am parcurs 525 km cu acest amestec, consumul pare echivalent și timpul este puțin mai nervos, indicatorul nivelului rezervorului este încă peste jumătate, 60% ...

Am montat pe toba de eșapament o cârpă de bumbac de 30x30cm fixată cu un serflex pentru a „vedea” ce resping cu acest amestec
Montare în 30sesondes Imagine
Recto, beuark !! dupa 25 km !!
Imagine
La
Imagine

Pe scurt, după 25Km (călătoria de muncă), pânza este pur și simplu murdară! Este uimitor să vezi ce respinge o singură mașină! Cum putem permite acest lucru?

Aș face din nou acest test pe același traseu cu un motor tradițional „normal”, nu excillium sau altele de văzut

Dacă alți economologi vor să facă același lucru cu un tip normal normal și cu un excilliu complet, ar fi bine să avem și alte rezultate; trebuie să așteptați 200km după schimbarea combustibilului pentru a face acest test
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/04/08, 14:15

totul în vaccances? 8)
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
jonule
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2404
Înregistrare: 15/03/05, 12:11




de jonule » 24/04/08, 14:32

arată ca plămânii unui fumător de beuark!

Cred că catalizatorul meu trebuie să fie complet înfundat și pe TD ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/04/08, 15:13

OUAIP, ar fi frumos să ai mai multe rezultate pentru acest mic test
ușor de făcut mai mult
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 24/04/08, 18:37

Bună ziua Capt_Maloche

Poate am putea cântări pânza înainte după (cu o cântare de precizie). Pentru că între negru și negru închis ( : Lol: ) diferența este calitativă și poate să nu fie evidentă de evaluat. :se încrunta:

De asemenea, țesutul poate lua o mare parte din umiditate odată cu evacuarea, poate fi, de asemenea, necesar să se ia în considerare dacă țesutul nu trebuie aburit înainte de cântărire.

A+
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42




de Capt_Maloche » 24/04/08, 21:08

vorbești Charles!

Cântărirea va fi chiar mai puțin precisă decât cea vizuală :?

să ne mulțumim cu o fotografie bună, putem reduce și numărul de kilometri pentru test, 25 este deja foarte dezgustător (și din nou sunt sigur că cu 10% benzină este „mai puțin mai rău” ( nu adevărat Eleph ?: brânză :), să încercăm 10 km pentru a avea gri :D

scopul este de a face comparații murdare între
- GO + benzină și GO
- GO și GO tip excillium
- GO și GO + acetonă

la zdrențele tale!

PS: când mă gândesc la tot ce este respins, halucin!
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Avatar de l'Utilisateur
binbins4
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 165
Înregistrare: 27/12/04, 09:46
Locul de amplasare: Geneva (Elveția)




de binbins4 » 25/04/08, 23:16

ai uitat GO + E85, dar recomand întotdeauna câțiva litri de ulei vegetal pe hdi cdi
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973




de Christophe » 26/04/08, 00:50

Capt_Maloche a scris:Pe scurt, după 25Km (călătoria de muncă), pânza este pur și simplu murdară! Este uimitor să vezi ce respinge o singură mașină! Cum putem permite acest lucru?


Este îngrozitor ... mai ales că cred că aveți un DPF, nu-i așa? :)

Nu a fost Eco² ultimul slogan reno?

Și să cred că o injecție de apă ... pe scurt, nu mă mai supăr ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 165