Economii de combustibil datorită acetonului?

Sfaturi, sfaturi și sfaturi pentru a reduce consumul, procese sau invenții ca motoare neconvenționale: motorul Stirling, de exemplu. Brevet de invenție amelioratorii de combustie: injecție a apei, tratare cu plasmă, ionizării de combustibil sau oxidant.
Avatar de l'Utilisateur
wirbelwind262
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 238
Înregistrare: 29/06/05, 11:58
Locul de amplasare: Fouras
x 29




de wirbelwind262 » 08/02/06, 15:29

Bonjour!
André, folosești acetonă cu esența capcanei tale?
Ce tip este acesta, castor, cessna, vidra, piper, fag?
Și moara: radial, plat, lycomming, pratt?
mulțumesc, @ + și zboruri bune!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
NLC
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2751
Înregistrare: 10/11/05, 14:39
Locul de amplasare: Nantes




de NLC » 08/02/06, 16:08

Dacă sunteți interesat, o mică legătură cu acetonă și multe rezultate ale testelor:

http://peswiki.com/index.php/Directory:Acetone_as_a_Fuel_Additive
0 x
Avatar de l'Utilisateur
tăietor de lemne
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 4731
Înregistrare: 07/11/05, 10:45
Locul de amplasare: În munți ... (Trièves)
x 2




de tăietor de lemne » 08/02/06, 17:03

Interesant, mulțumesc.
0 x
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 08/02/06, 17:16

Bună ziua M-262
motorul este un Lycomyng O- 290 plat cu 4 cilindri
Este de preferat să nu puneți acetonă în combustibil direct în rezervoare, acestea sunt acoperite cu un produs anti-scurgeri, care poate dizolva și înfunda filtrele,
Îl folosesc numai în pompa de grund pentru a elibera supapele numai atunci când folosesc un combustibil diferit de 100LL
Du-te vezi Locație, vei avea imaginea păsării.

André
0 x
lemust
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 13
Înregistrare: 12/02/06, 23:17
Locul de amplasare: Mirepoix




de lemust » 14/02/06, 23:21

Bună tuturor, folosesc acetonă și economisesc combustibil în funcție de viteză, dar în jur de 90 consum 1,5 mai puțin și 130 cu 3 litri mai puțin
pe ferăstrăul cu lanț este foarte interesant și mai ales o emanație mai dăunătoare
dar cel mai interesant este opacitatea
Am petrecut un Renault 280 turbo bahut foarte vechi prima trecere 4,59 în loc de 3 maxi și după ce am pus o doză serioasă de acetonă, a revenit la 0,56, deci mai puțin de un euro 4 (aproximativ 1)
parfumul eliberat de ulei (40% în prezent) este atenuat și pentru a perfecționa mirosul adaug câteva picături de ulei esențial de cimbru
așa că nu înțeleg că sunteți reticenți să utilizați acetonă
Prietenia Paul
0 x
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870




de gegyx » 22/06/06, 16:21

În știrile lui Quant'homme:
Experimente.
1 - cu acetonă
http://perso.orange.fr/quanthommesuite/nouv210606.htm
0 x
Avatar de l'Utilisateur
BornToBeWild
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 32
Înregistrare: 11/06/06, 13:10
Locul de amplasare: Biscaya
x 8

Ah? El este surprins!




de BornToBeWild » 22/06/06, 19:01

: Cheesy: Salut companie fericita!

Acetona este un super subțire. Prima mea experiență cu acetonă, aveam 12 ani și aveam nevoie să curăț vopseaua acrilică uscată de pe perii (o neglijență, nu sunt așa!). Pentru a înmuia periile și a nu murdări un pahar, am avut ideea bună să pun acetonă într-un pahar de plastic de unică folosință !!! Da ! Văd deja cunoscătorii care se distrează! :P Ei bine, da, după 10 minute fundul paharului (plastic) a fost complet consumat de acetonă (te surprinde?) : Lol:

Așadar, întrebarea mea: având în vedere că, conform site-ului Quanthomme, acest lucru nu are niciun interes pentru motoarele „cu carburator” (ale căror membrane polimerice trebuie să fi gustat în timpul testului!), Este asta pe circuitul alimentare cu injecție, cu un rezervor de combustibil din plastic (ca pe un ZX de exemplu), nu există niciun risc de uzură prematură? :| Și asta în ciuda proporției foarte mici de acetonă! Din ce plastic sunt făcute sticlele de acetonă?

Sistemul "Home Vortex" descris pe Quanthomme, nu poate fi din plastic din polipropilenă? Deși motorul de sub manșonul de admisie a aerului se încălzește, admisia de aer nu necesită a priori utilizarea metalului, nu-i așa? :|

Da, da, vin și eu!
0 x
Nici supus, nici răzvrătit ... Sălbatic!
Andre
Motorul de căutare Pantone
Motorul de căutare Pantone
posturi: 3787
Înregistrare: 17/03/05, 02:35
x 12




de Andre » 22/06/06, 20:33

bonjour
Nu pentru că este scris pe Quant homme servește ca studiu științific! Indiferent de !
acetonă nici un interes pentru un motor de carburator, el ar fi putut, de asemenea, să adauge turbulatorul, nici un interes pentru carburator și, de asemenea, turbulatorul, niciun interes pentru dieselurile cu injecție indirectă!
Trebuie doar să vă întrebați de ce cu un carburator și o injecție există o diferență. La injecție există o sondă Lambda
și un computer care controlează injecția, astfel încât, dacă arderea acetonei sau a turbulatorului este îmbunătățită într-o măsură mai mică, sonda efectuează corecțiile, deci observarea economiei.
Cu un carburator ca oricine altcineva, carburatorul va trimite întotdeauna un raport de combustibil în funcție de designul său automat ect .. în general în funcție de aerul care trece prin venturi, indiferent dacă aerul este cald sau rece, sau umed nu corectează nimic
indiferent dacă arderea este bună sau rea, este întotdeauna aceeași setare.
Este destul de diferit atunci când acționați un motor cu carburator cu un amestec manual reglabil, știu despre ce vorbesc mai ales în turbulator, folosesc asta de foarte mult timp
Nu putem compara acetonă și turbulator pentru că diferența este mare

Puneți acetonă într-o mașină de tuns iarba și reglați obiectivul mic al carburatorului motorului fierbinte cu 1/2 de turație mai strâns și verificați diferența!

André
0 x
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 22/06/06, 21:45

bonjour
site-ul Quant homme relatează o singură experiență, dintre care cele 3 vehicule cu combustibil nu au dat un rezultat pozitiv ...

Pentru sticla de acetonă este polietilenă
pentru rezervoare, acest lucru arată foarte mult.
0 x
laurent73
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 17
Înregistrare: 19/06/06, 23:28
Locul de amplasare: Albertville




de laurent73 » 22/06/06, 21:52

Bonjour à tous,

Aș dori să încerc acetonă pe motorul meu pe benzină renault 19 1.4e.
Dacă nu este mai bine să-l introduceți în rezervor (50litri), sau ar trebui să fie pus (nu am înțeles totul, nu am știința mecanică infuzată, dar vreau să învăț).

Dacă nu este pentru instalarea turbulatorului, se află între orificiul de admisie a aerului și carburator?

ne vedem și vă mulțumim anticipat
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Motoare speciale, brevete, economie de combustibil"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 194