Evaluarea unui stoc de cărți în suferință

Impactul asupra mediului de produse scoase din uz: mase plastice, produse chimice, vehicule, comercializarea produselor alimentare. reciclare directă și reciclare (upcycling sau upcycling) și reutilizarea obiectelor bune în coșul de gunoi!
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Evaluarea unui stoc de cărți în suferință




de gegyx » 29/06/20, 14:07

bonjour
Mă deranjează puțin să vă prezint actuala mea problemă urgentă.
Am un stoc de carte provenit de la mama care a cumpărat nebunia ...
Acest lucru se întâmplă într-o enciclopedie cu 10 volume de dicționare, colecție de atlasuri… din abundență de cărți Loisirs din Franța, cărți de buzunare ale poliției, spionaj și multe, multe romane roz și cărți arlechin ...
Enciclopediile, bibliotecile nu mai doreau, tranzacțiile second hand, nu mai au, iar dealerii second-hand, nu, pentru că asta ocupă prea mult spațiu și nu lasă… (oricum volumele au cumpărat 1000 cu 2000F…).
Ce să faci cu asta?
Am probleme de stocare acum după 3 ani ... și chiar sunt blocat. În caz contrar, a cumpărat un hangar pentru a-l amâna din nou ... Și lăsați copiii să se învârtă foarte curând ...

Mereu mă face să „transpir” să pun asta la centrul de reciclare și, de asemenea, la emmaus, pentru că politica liderilor, nu o apreciez foarte mult.
Ce să faci cu asta? Toată această muncă, sortare și depozitare, acum inutilă, fără nicio compensație, din tributul mamei, mă lasă cu un gust amar ...
Întotdeauna mă întorc să mă gândesc că arderea lor măcar îmi va permite să plătesc combustibil, pentru încălzire.
Mică compensare emoțională și pecuniară.

Știu că nu a fost moral pentru cultură, nici ecologic. Dar ce este cu adevărat verde? Dacă folosim o altă energie sau o reciclare foarte aleatorie ...

Evident, a face o sobă pentru a încălzi un șopron în timpul iernii ar fi foarte util.
Ce părere aveți, dacă înțelegeți sentimentele mele de utilitate și profitabilitate?
3 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Evaluarea unui stoc de cărți în suferință




de GuyGadebois » 29/06/20, 14:12

Dă-le la o muncă bună * ... Distribuie-le în casele de bătrâni.
* https://www.bibliosansfrontieres.org/
https://www.recyclivre.com/donner-ses-livres.php
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Re: Evaluarea unui stoc de cărți în suferință




de gegyx » 29/06/20, 14:30

Bibliotecile și casele bătrânilor, nu le mai doresc ...

Asociația dvs. are scop lucrativ și nu luați „cărțile clubului”. Pe scurt, nu este pentru cultura populațiilor, ci pentru a face un venit ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Evaluarea unui stoc de cărți în suferință




de GuyGadebois » 29/06/20, 14:37

gegyx a scris:Bibliotecile și casele bătrânilor, nu le mai doresc ...

Asociația dvs. are scop lucrativ și nu luați „cărțile clubului”. Pe scurt, nu este pentru cultura populațiilor, ci pentru a face un venit ...

Bibliotecile fără frontiere este pentru profit?
1 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Evaluarea unui stoc de cărți în suferință




de Obamot » 29/06/20, 14:48

Simpatizez ... l-am aruncat plin!

Am aceleași răspunsuri ca și tine, adică ... niciun răspuns.
Cărțile în germană le, ​​este și mai rău, nu vor „Cadoul cărții”

Trebuie să păstrăm bătrânii care conțin cunoștințe! Pentru că într-o zi va fi pierdut ...
1 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6459
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1610

Re: Evaluarea unui stoc de cărți în suferință




de Macro » 29/06/20, 14:55

Aceasta este o întrebare pe care mi-o pun și eu când văd colecția mea de San Antonio care crește în fiecare lună, de la stocul RTA din anii 60-80 recuperat într-un garaj ...

Nu vorbesc despre biblioteca bătrânilor mei pe care i-am mutat în 2018 ... cel puțin 600 kg de cărți ...
1 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6930
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2870

Re: Evaluarea unui stoc de cărți în suferință




de gegyx » 29/06/20, 15:16

F5 plin până la tavan ... Cu brațele mele mici în 2 garaje închiriate, un alt împrumutat temporar și casa plină ...

Fără îndoială, mai mult de 6m3 de cărți, 4 de lână, 7 de haine, 1,5 de încălțăminte sortate, vase, mobilier ... și șirul de pinarduri pe care a trebuit să le arunc ...
:(
1 x
energie
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 15
Înregistrare: 02/07/20, 16:27
x 3

Re: Evaluarea unui stoc de cărți în suferință




de energie » 10/08/20, 11:19

Buna ziua, in unele orase pun adaposturi unde oamenii pot da / schimba carti. Pot exista puncte ca acesta lângă tine? În caz contrar, există un site bun pentru a-l da este geek cred.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la "Deșeuri, reciclarea și reutilizarea obiectelor vechi"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 76