„Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

„Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Christophe » 12/11/18, 13:03

Am menționat-o într-o știre acum câteva săptămâni: https://www.econologie.com/carnet-alert ... -duquesne/, dedicarea conferinței cu privire la Cartea de alertă despre apă a avut loc vineri.

Apa în care suntem, este un element vital la risc

„Sunteți și suntem toți apă”, răspunde adesea Pierre Rabhi jurnaliștilor care îl pun la îndoială despre acest element vital. Oceanul, unul dintre plămânii planetei noastre, este într-un mare pericol. Oamenii au considerat-o prea mult timp ca gunoi, la fel ca mările și râurile. Agricultura intensivă, utilizarea masivă a îngrășămintelor chimice sunt

cauza principală a poluării și consumului de apă dulce. În Franța, pesticidele sunt prezente în aproape toate fluxurile și apele subterane. Mulți cercetători, fermieri și actori ai societății civile 60 intervievați pentru această carte amintesc cu tărie: apa este esențială pentru viață. În fiecare zi în lume, aproape o mie de copii sub vârsta de 5 mor din cauza consumului de apă nesigură. Scopul lăcomiei companiilor multinaționale, apa este un bun comun care necesită management colectiv.

Cum să-l consumăm într-un mod mai sobru, mai ecologic, corect și local?


Rezumatul videoclipului în mai puțin de 2 minute:



Este foarte drăguță această Julieta! 8) Fostul jurnalist TF1, care a ales de la 3 ani să-și apere credințele și păstrarea mediului și umanității, mai degrabă decât cariera sa pură și simplă (bine ... îmi amintește vag cuiva ... : Roll: )

Puteți face un tur pe site-ul său: http://julietteduquesne.fr/

Am contribuit foarte modest la carte pentru că Juliette a vrut să vorbească despre apa „energică” (și am vorbit despre injecția apei în motoare, crăparea, cavitația, sunt luminozitatea ... menționate aici de exemplu: energii regenerabile / un generator de-supercavitation ciclon-un-h2o-co2-t15508.html ) printr-un mic interviu primăvara trecută. Site-ul dvs. preferat este menționat în carte, vă voi transmite scanarea paginii de îndată ce am copia mea (vă rog autograful) 8)

Did67, am vorbit despre grădina lenesă de la primele conversații cu Juliette. Deoarece 90% din apă este consumată de agricultură ... Este o soluție (printre altele) pentru schimbarea modelului agricol!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Christophe » 14/11/18, 10:04

Pe FranceTV acum:

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Christophe » 30/11/18, 15:24

Aici am primit copia mea și am autografiat, vă rog :)

Este foarte ușor de citit, foarte accesibil publicului larg și foarte bine documentat dacă doriți să aflați mai multe (dovada: econologie.com este citată în referință : Cheesy: )

Carnet_Alerte_eau_1.jpg
Carnet_Alerte_eau_1.jpg (113.63 KIO) Accesat de 7936 ori


Carnet_Alerte_eau_2.jpg
Carnet_Alerte_eau_2.jpg (172.89 KIO) Accesat de 7936 ori
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Sylvester spiritus » 02/12/18, 13:13

Este foarte lăudabil să avertizăm populația despre excesele dezastruoase ale așa-numitei noastre lumi civilizate ...

Pe de altă parte, și prin experiență, am observat că atunci când o persoană își dă seama că el, familia sa și întreaga umanitate, sunt ca în "un TGV lansat la 300 km / h pe un siding".
Este tensionat și, pentru un număr foarte mare, nu vrea să audă despre asta, deoarece, pe de o parte, este înfricoșător; și pe de altă parte totul, sau, aproape, încă îi merge bine: preferă să se răzgândească mergând la dans, în vacanță la celălalt capăt al pământului sau consumând excesiv ...

Prin urmare, trebuie să susținem că există soluții.

Franța a rămas în urmă, dar japonezii sunt pionieri în acest domeniu: „proprietățile nanobulelor”
Trec acest videoclip (sau 7 mn către viitorul posibil al umanității)
Este încă o poveste de cavitație ...


Trec, de asemenea, pentru sceptici, această lucrare de la Organizația Internațională pentru Standardizare (ISO), care estimează că această piață va reprezenta aproape 130 miliarde în 2030.
https://www.iso.org/news/2014/05/Ref1844.html

Mai există speranță ...
Cordialement.
1 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Ahmed » 02/12/18, 13:33

Acestea nu sunt „derive”, ci consecințele normale ale unei creșteri frenetice a entropiei și mă îndoiesc puternic :D că nanobulele schimbă jocul, mai ales dacă generează oportunități semnificative pe piață (fluxul de bani și fluxul entropic sunt două expresii strâns legate).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Sylvester spiritus
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 85
Înregistrare: 23/09/17, 15:03
x 35

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Sylvester spiritus » 02/12/18, 15:24

@ Ahmed,

Având în vedere viteza reacției dvs., nu măsurați toate potențialele acestei tehnologii, care nu este altceva decât o amplificare a unui fenomen natural care folosește Viața de la 3,5 3,8 miliarde de ani (un exemplu de negentropie prin excelență)
Această traducere este esențială pentru cei care ar dori să știe mai multe:
https://translate.google.com/translate? ... rev=search

Bună pentru tine.
0 x
„Necunoscătorii cred că știu totul, savantul crede că nu știe nimic ...” Lao Tseu
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Exnihiloest » 02/12/18, 15:44

... În Franța, pesticidele sunt prezente în aproape toate râurile și apele subterane.

A spune asta sau nimic este același lucru. Totul este o întrebare de doză și este doar o întrebare de doză.

Câțiva cercetători, fermieri și actori ai societății civile 60 intervievați pentru această carte amintesc cu tărie: apa este esențială pentru viață.

Ce scoică!

În fiecare zi în lume, aproape o mie de copii sub vârsta de 5 mor din cauza consumului de apă nesigură.

Relația cu pesticidele?
Pesticidele, pe de altă parte, sunt cealaltă parte a monedei țărilor noastre, care, cu excepții rare, le permit să ne ofere apă curată.

Fostul jurnalist TF1 care a ales încă din 3 ani să-și apere credințele și protejarea mediului și a umanității ...


Cireasa de pe tort, „protecția umanității”. O numesc punându-te într-o postură de neatins deasupra luptei. Dacă nu sunt de acord cu această prezentare apelând doar la efecte în conformitate cu punctele 5 și 6 din „strategia de manipulare (a popoarelor) din 10 reguli”, nu aș vrea să salvăm omenirea?
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de izentrop » 02/12/18, 16:01

Exnihiloest a scris:... În Franța, pesticidele sunt prezente în aproape toate râurile și apele subterane.

A spune asta sau nimic este același lucru. Totul este o întrebare de doză și este doar o întrebare de doză.

Câțiva cercetători, fermieri și actori ai societății civile 60 intervievați pentru această carte amintesc cu tărie: apa este esențială pentru viață.

Ce scoică!
Ați înțeles metoda Rhabbi: vorbiți să nu spuneți nimic, principiul este să flatăm ego-ul publicului, să exploatați voluntarii, să faceți bani cu cărți și conferințe fără gust.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Christophe » 02/12/18, 16:01

Sylvestre spiritus a scris:Prin urmare, trebuie să susținem că există soluții.

Franța a rămas în urmă, dar japonezii sunt pionieri în acest domeniu: „proprietățile nanobulelor”
Trec acest videoclip (sau 7 mn către viitorul posibil al umanității)
Este încă o poveste de cavitație….


Ce este tehnologia nanobulei?

Puteți explica în propoziții 2 sau 3: ce este? cum o facem? pentru ce este?

Sau dați un link în franceză? Este o forum francofon aici ...

Vă mulțumim pentru vorbitorii care nu sunt englezi!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79111
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: „Apa care suntem” de Juliette Duquesne și Pierre Rabhi




de Christophe » 02/12/18, 16:05

izentrop a scris:
Exnihiloest a scris:Ce scoică!
Ați înțeles metoda Rhabbi: vorbiți să nu spuneți nimic


Îi cunosc pe alții, nu mai departe de asta forum! Exemplu de acum câteva minute: energii-fosilă-nucleare / L-apel-de-17-noiembrie-este-el-justifica-t15820 430.html # p349297 : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:

Rhabbi educă milioane de oameni și este bine !!
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 128