Vaza și noroi într-un rezervor de colectare a apei de ploaie

Lucrări referitoare la apă sanitară sau sanitară (caldă, rece, curată sau folosită). Gestionarea, accesul și utilizarea apei la domiciliu: foraj, pompare, puțuri, rețea de distribuție, tratare, salubrizare, recuperare a apei de ploaie. Procese de recuperare, filtrare, depoluare, depozitare. Repararea pompelor de apă. Gestionați, utilizați și economisiți apă, desalinizare și desalinizare, poluare și apă ...
Matiss
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 1
Înregistrare: 26/05/18, 07:45

Vaza și noroi într-un rezervor de colectare a apei de ploaie




de Matiss » 26/05/18, 07:59

Bună dimineața tuturor;)

Am un rezervor de colectare a apei de ploaie, instalat în timpul construcției casei. Acest tanc este îngropat, aproximativ 10 m3.
Îmi place să-mi cresc legumele, așa că am cumpărat un rapel pentru a pompa apa din acest rezervor și, astfel, să ud grădina de legume și gardul viu proaspăt plantat. Dar ieri a fost un dezastru, debitul de apă, la nivelul pistolului de pulverizare a scăzut, și nimic de făcut. Incapabil de amorsat, problema nu este legată de rapel. Am decis să mă uit prin vizorul rezervorului și cred că este umplut cu nămol și noroi vizibil pe conducta de strecurare. Toată lumea spune că trebuie să o curățăm, ceea ce sunt fericit să fac, dar o întrebare stupidă, cum ajungem în ea? Putem curăța acest rezervor fără să intrăm?
Nu sunt foarte deștept, dar nu cred că am ratat o scară care duce la o ușă îngropată la nivelul rezervorului. Prin aspectul pe care trebuie să îl duci să faci curățenie?

Precizez că nu știu dacă rezervorul este din beton, din plastic, dacă este un fals sceptic montat sau un rezervor de retenție ... Pot pune poze dacă aveți nevoie de ele, în urma feedbackului dvs. .. Mulțumesc tuturor economiștilor care mă vor ajuta :P

Matiss
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Forhorse
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2486
Înregistrare: 27/10/09, 08:19
Locul de amplasare: Perch Ornais
x 360

Re: Vaza și noroi într-un rezervor de colectare a apei de ploaie




de Forhorse » 27/05/18, 00:51

Am un rezervor de plastic de 2500 de litri îngropat în grădină, iar când trebuie curățat, intru în el prin „gura de vizitare” trecând o scară prin el. Deci, dacă o pot face într-un rezervor de 2500 de litri, trebuie să fie posibil într-un rezervor de 10000 de litri ...
Arată-ne oricum fotografii pentru a ne face o idee.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
chatelot16
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6960
Înregistrare: 11/11/07, 17:33
Locul de amplasare: Angouleme
x 264

Re: Vaza și noroi într-un rezervor de colectare a apei de ploaie




de chatelot16 » 27/05/18, 20:15

o cisternă bine făcută ar trebui să aibă o gaură de acces suficientă pentru a intra și a o curăța ... dar există cisterne slab construite fără acces atât de greu de curățat

o soluție este să apeleze la o companie de golire a gropilor: au mijloace energetice de agitare și pompare chiar și fără a putea intra în ea
0 x

Reveniți la „Gestionarea apei, instalații sanitare și igienizare. Pompare, găurire, filtrare, puțuri, recuperare ... "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 138