Aviz cu privire la cotația fotovoltaică, PAC-ul aerului aerian și apele solare?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
linda
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 01/02/10, 15:41

Aviz cu privire la cotația fotovoltaică, PAC-ul aerului aerian și apele solare?




de linda » 01/02/10, 16:12

Bună ziua, am semnat pentru instalarea:
- panouri monocristaline (toleranță 0+3%) cu o putere de 2116Wp cu integrare în acoperiș garantată 10 ani PV+inverter: 19 €
-Pompa de aer Hitachi (2 compresoare pentru a obtine 15kw) si 4 splituri + incalzitor de apa solar 200l = 20€
Acest pachet ne-ar permite să obținem un împrumut cu dobândă zero la 20 EUR + 000 EUR prima EDF.
ce crezi
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 01/02/10, 16:33

pai....deja pe panourile tale, ai fost rostogolit ca intr-un colt de padure!

cat despre CAP....Ii las cuvantul lui Christophe: Simt ca nu va fi fericit.

Bine ai venit oricum!
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 01/02/10, 16:35

apropo: cota de TVA? inteles sau nu?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
linda
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 01/02/10, 15:41




de linda » 01/02/10, 18:06

Taxe incluse
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 01/02/10, 18:32

5,5 sau 19?
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/02/10, 19:11

5.5 Cred că...

1) 9 EUR per toaletă este „doar” dublu față de prețul pe care îl aveam în Belgia la mijlocul anului 2009: https://www.econologie.com/forums/rentabilit ... t8234.html iar prețurile au mai scăzut puțin

Așa că îmi pare rău pentru tine în ceea ce privește PV!!

2) Pentru CAP, fara comentarii, ma doare si mai mult... :strigăt: :strigăt:
O instalație aer-aer de acest tip valorează 5000 de euro...

3) Care este detaliul solar? Suprafaţă?

Trebuie să știți că o companie care vinde SOLAR și pompă de căldură nu este neapărat o companie BUNĂ pentru că cele două sunt profesii separate!

Aceste prețuri indică băieții deștepți care sunt, pentru mine, pur și simplu hoți de subvenții... mașină „prețul real” al întregii instalații ar trebui să fie în jur de 20 de euro... de confirmat conform detaliilor solarului termic...daca ai 8 sau 10m² de exemplu...deci sa vezi...

Dar in ceea ce priveste PV si CAP, daca puteti: afirmati-va dreptul contractual de retragere fissa!!

ps: ce este acest „bonus EDF” nasol???? : Evil:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
bham
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1666
Înregistrare: 20/12/04, 17:36
x 6




de bham » 01/02/10, 19:46

Dar de ce nu sunt oamenii mai vigilenți?
Imi pare rau Linda si buna, nu esti singura care anunta preturi scandaloase dar toti ai prea multi bani sau ce?
Deschide-ți ochii, la naiba.
O instalație fotovoltaică de 3000W costă astăzi în Franța în termen de 18/20000 €. Deci 2116W ar trebui să vă coste în jur de 13 €/14000, nu mai mult. si de ce nu instaleaza 3000w, asta e maximul la care avem dreptul?
Lipsa de spațiu pe acoperiș?
Sau pur și simplu iau același preț ca și concurenții, dar reduc numărul de panouri? : Lol: Păgăriști deștepți, mai ales bătăuși.
Nici nu-mi pot imagina calitatea producției!

Și ce este integrarea acoperișului? a rezervorului din oțel, aluminiu sau Intersole?
Ți-au spus că, dacă proiectul nu este finalizat până la sfârșitul anului, tariful tău de alimentare va scădea la 0,42 €/Kwh în loc de 0,57 €?

Urmați sfatul lui Christophe! Anulează toate astea!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/02/10, 19:52

bham a scris:Ți-au spus că, dacă proiectul nu este finalizat până la sfârșitul anului, tariful tău de alimentare va scădea la 0,42 €/Kwh în loc de 0,57 €?


? Sursă ? Pentru că cred că am citit că nimic nu s-ar schimba până în 2012...
0 x
linda
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 5
Înregistrare: 01/02/10, 15:41




de linda » 01/02/10, 20:33

Tocmai am citit comentariile voastre, structura de integrare a acoperisului este realizata din tava din aluminiu cu garantie de hidroizolatie CSTB, Qualipv pentru fotovoltaic. in ceea ce priveste termica pentru incalzitorul de apa este de 4m patrati iar acoperisul meu este de aproximativ 5m pe 4m deci nu ne pot oferi 3kwc. Multumesc pentru sfat. Inca astept comentariile voastre
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79112
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972




de Christophe » 01/02/10, 21:01

linda a scris:cu garantie cstb waterproof, qualipv pentru fotovoltaice.


A) etanșare = automată și sistematică = 0 valoare adăugată
B) QualiPV = PipoPV, nu are valoare, este o etichetă comercială a mea 2

linda a scris:in ceea ce priveste termica pentru incalzitorul de apa este de 4mp


4m² nu este mult. Ce firma este?

4m² merită instalați și conectați fără subvenții, între 2 și 5000€ în funcție de marcă.

Ceea ce înseamnă că îți plătești CAPITULUI MĂRÂNU 15 €... așa e, mult prea scump pentru 000 împărțiri aer-aer!

15 kW pe 2 compresoare pentru aer si mie mi se pare mult...aveti detaliile echipamentului?

În ce regiune te afli la ce altitudine?

ps: uite la asta https://www.econologie.com/forums/complement ... t8857.html
dintre care iată unul dintre rapoarte https://www.econologie.com/dpe-en-france ... -4163.html
(există o pompă de căldură cu aer prezentată spre final...)
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 85