Acoperiș rece sau acoperiș fierbinte?

Construirea habitatului natural sau ecologic: planuri, proiectare, sfaturi, expertiză, materiale, geobiologie ... Casă, construcție, încălzire, izolare: tocmai ați primit una sau mai multe citate. Nu pot alege? Precizați problema dvs. aici și vă vom sfătui cu privire la alegerea corectă! Ajutor în citirea DPE sau a diagnosticării energiei de mediu. Ajutor la cumpărarea sau vânzarea de bunuri imobiliare.
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Acoperiș rece sau acoperiș fierbinte?




de izentrop » 26/04/18, 19:13

bonjour,
Pentru a schimba sarcina o dependență care nu avea înălțime, fără a dori să se angajeze pe vecin, am decis să facem un acoperiș plat cu sigiliu EPDM.

Site-urile profesionale și videoclipurile pe această temă recomandă toate acoperișul fierbinte. Preocuparea este că izolarea la temperaturi ridicate este foarte scumpă și necesită mai multă înălțime decât mă așteptam.
În sfârșit, acoperișurile reci necesită un spațiu de aer care nu este atât de complicat de realizat. http://www.cndb.org/pdf/CNDB/TELECHARGE ... rrasse.pdf
M-am gândit să fac așa cum se arată aici (acoperiș rece).

Pe de altă parte, de ce să punem bariera de vapori deasupra ultimei tulpini de izolare? Aș prefera să o pun ultima, ca pe pereți :?:
jointes pièces
toitureFroide.gif
RoofingFroide.gif (144.7 Kio) Vizualizat de 27005 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79117
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10972

Re: Acoperiș rece sau acoperiș fierbinte?




de Christophe » 26/04/18, 20:01

Da, este ciudat această primă grosime mică de izolare, apoi bariera de vapori și apoi izolația principală ... Trebuie să existe un motiv ... dar ce ???

Nu am fost niciodată la acoperișuri plate ... sunt surse perpetuu enervante ... chiar dacă s-a făcut bine: EPDM nu va ține niciodată atâta timp cât un acoperiș convențional (ardezie, gresie ... .)
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Acoperiș rece sau acoperiș fierbinte?




de izentrop » 26/04/18, 22:06

Motivul pentru care l-am avut în altă parte
Ideea este de a crea între tavan și bariera de vapori, un vid în care vor circula toate conductele, în special electrice, care în locuri traversează tavanul. Dacă bariera de vapori s-ar afla pe tavan, aceasta ar fi deteriorată.

Când izolarea 2th a fost plasată pe tavan, nu este obligatorie în sens strict. Dar faptul de a avea doi izolatori succesivi, suporturi încrucișate, îmbunătățește serviciul de izolare generală, deoarece fiecare dintre cei doi izolatori acoperă punțile termice ale celuilalt.

1 / 3 este rezistența termică maximă care poate fi dată izolării sub PV, pentru a evita condensul.
Dacă punem zero, suntem buni, cu condiția ca cealaltă izolație să fie suficientă.
Christophe a scris:EPDM nu va ține niciodată atâta timp cât un acoperiș convențional (ardezie, țiglă ...)
Este recent ca proces și există câteva estimări interesante http://www.epdm.fr/wa_files/duee_de_vie ... e_epdm.pdf și pentru cazul meu, va fi ușurarea care va asigura întreținerea : Wink:
0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Acoperiș rece sau acoperiș fierbinte?




de izentrop » 28/04/18, 00:22

Proces nou pentru izolarea de înaltă performanță pentru a preveni condensarea în cadru, vara și iarna și probabil voi adopta higro +

0 x
izentrop
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 13644
Înregistrare: 17/03/14, 23:42
Locul de amplasare: Picardie
x 1502
A lua legatura cu:

Re: Acoperiș rece sau acoperiș fierbinte?




de izentrop » 20/06/18, 23:43

bonjour,
În cele din urmă, am ales soluția magazinului meu de bricolaj care pare să corespundă acestor recomandări: http://www.programmepacte.fr/sites/defa ... 4-07_0.pdf
Este format dintr-o podea OSB3 acoperită cu o acoperire asfaltică întărită cu un văl de sticlă. este lipit cu lipici bitum rece. Deoarece nu este cu adevărat lipici, trebuie să îndreptați în sus și să fixați părțile laterale. Această acoperire acționează, de asemenea, ca o barieră de vapori.
În plus, am fixat o izolație PIR (proiectată pentru temperaturi ridicate). Apoi membrana EPDM lipită cu margele de lipici specifice. Nu am reușit să evit cute, dar hei, nici nu ar trebui să fie prea încordat.
IMG_20180615_130856.jpg
instalație izolatoare

IMG_20180616_112612.jpg
EPDM fiind legat

IMG_20180616_195911.jpg
Aproape terminat
IMG_20180616_195911.jpg (467.79 KIO) A accesat ori 26681

IMG_20180616_112733.jpg
apa de ploaie
IMG_20180616_112733.jpg (487.58 KIO) A accesat ori 26681
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Reveniți la „Imobiliare și construcții ecologice: diagnostice, HQE, HPE, bioclimatism, habitat natural și arhitectură climatică”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 92