Articolul 104 - MAASTRICHT - Înșelăciunea datoriilor

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Avatar de l'Utilisateur
Capt_Maloche
moderator
moderator
posturi: 4559
Înregistrare: 29/07/06, 11:14
Locul de amplasare: Ile de France
x 42

Articolul 104 - MAASTRICHT - Înșelăciunea datoriilor




de Capt_Maloche » 17/09/08, 11:37



asta răspunde la multe dintre întrebările mele despre datoria care s-a umflat încă din anii 70

Am crezut întotdeauna că este o înșelătorie financiară
Cel puțin sper să ne ajute să cumpărăm pace de la noi

Oricum 1200 de miliarde de euro + interesele care cresc în fiecare an, este HALLUCINANT al CONNERIE, niciodată nu îmi voi gestiona conturile așa
0 x
"Consumul este ca o căutare a consolare, o modalitate de a umple un gol existențial în creștere. Cu cheia, o mulțime de frustrare și o mică vină, mărită de conștiința ecologică." (Gérard Mermet)
OUCH, OUILLE, OUI, AAHH! ^ _ ^
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975

Re: Articolul 104 - MAASTRICHT




de Christophe » 17/09/08, 11:40

Capt_Maloche a scris:Am crezut întotdeauna că este o înșelătorie financiară


+1

Aș adăuga doar „politico” înainte de financiar!

Capt_Maloche a scris:Cel puțin sper să ne ajute să cumpărăm pace de la noi


Ce pace? Invazia băncilor clonici? : Mrgreen: : Mrgreen:

Capt_Maloche a scris:Oricum 1200 de miliarde de euro + interesele care cresc în fiecare an, este HALLUCINANT al CONNERIE, niciodată nu îmi voi gestiona conturile așa


Este privilegiul statelor ... să aibă dreptul să cheltuiască mai mult decât câștigă!

ps: încă nu am vizionat videoclipul, dar deja sunt de acord cu :D : Mrgreen:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 17/09/08, 12:06

La naiba sunetul este cam putred :( dar îmi place cum vorbește!

Imagine

Creștere cu 11% a ofertei de bani în Europa (din credit) = (aproape) 11% inflație nu? :şoc:

În timp ce în Franța este dificil să se obțină o creștere de 2% ... nici măcar în mod evident corectat de inflație! Altfel ar fi o „sarcină” ...

Hei nuci de cocos, nu suntem într-o recesiune de ceva timp?

Voila pkoi în acest subiect am fost atât de agresiv împotriva finanțatorilor (în general): https://www.econologie.com/forums/banque-us- ... t6130.html
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Am citro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5129
Înregistrare: 08/03/06, 13:26
Locul de amplasare: Bordeaux
x 11




de Am citro » 17/09/08, 13:18

Christophe a scris:La naiba sunetul este cam putred :( dar îmi place cum vorbește!

Imagine

Creștere cu 11% a ofertei de bani în Europa (din credit) = (aproape) 11% inflație nu? :şoc:

În timp ce în Franța este dificil să se obțină o creștere de 2% ... nici măcar în mod evident corectat de inflație! Altfel ar fi o „sarcină” ...

Hei nuci de cocos, nu suntem într-o recesiune de ceva timp?


: Arrowu: HUUTTT. :şoc: Cuvântul recesiune este interzis ...
Tu trebuie sa spui creștere negativă : Evil:
dixit Nu mai știu care ministru, nu le știu numele,
în afară de cel al primului ministru, N. SARKOSY. :?

Potrivit tehnocraților, pentru a utiliza cuvântul recesiune este necesar să rețineți 3 luni consecutive de declin economic ... : Arrowl:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 17/09/08, 13:25

Îmi pare rău, sunt prost!

Este ca discriminare pozitivă...

Evaluează cu adevărat fals aceste politici ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Lietseu
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2327
Înregistrare: 06/04/07, 06:33
Locul de amplasare: Anvers Belgia, Skype lietseu1
x 3




de Lietseu » 17/09/08, 14:31

Christophe a scris:La naiba sunetul este cam putred :( dar îmi place cum vorbește!

Imagine

Creștere cu 11% a ofertei de bani în Europa (din credit) = (aproape) 11% inflație nu? :şoc:

În timp ce în Franța este dificil să se atingă o creștere de 2% ... nici măcar în mod evident corectat de inflație! Altfel ar fi o „sarcină” ...

Hei nuci de cocos, nu suntem într-o recesiune de ceva timp?

Voila pkoi în acest subiect am fost atât de agresiv împotriva finanțatorilor (în general): https://www.econologie.com/forums/banque-us- ... t6130.html


Ei bine, mă bucur să vă văd înțelegând în ce mizerie suntem!

Am încercat să înțeleg numele curajosului mic și bun, Amila Douaris? dacă qq are o auzire mai bună, ar putea să facă legătura cu videoclipurile despre care vorbește acest om?
Am pus linkul înapoi: http://www.dailymotion.com/playlist/xn55q

mulțumesc căpitanului
În orice caz, iată unul care era încă sub tensiune de la descoperirea sa, ce stres pozitiv!

Bine ați venit la clubul clarvăzător al schemei generalizate, hihihi 8)

Cu saluturi luminate de la Lietseu :P :D
0 x
Prin îndepărtarea omului din natură, el a fost îndepărtat din natura lui! Lietseu
„Puterea iubirii trebuie să fie mai puternică decât iubirea de putere” un contemporan al lui Lie Tseu?
Vedeți numai cu inima, esențialul este invizibil, pentru ochi ...
Bibiphoque
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 749
Înregistrare: 31/03/04, 07:37
Locul de amplasare: Bruxelles




de Bibiphoque » 17/09/08, 14:40

citro a scris:
Christophe a scris:La naiba sunetul este cam putred :( dar îmi place cum vorbește!

Imagine

Creștere cu 11% a ofertei de bani în Europa (din credit) = (aproape) 11% inflație nu? :şoc:

În timp ce în Franța este dificil să se obțină o creștere de 2% ... nici măcar în mod evident corectat de inflație! Altfel ar fi o „sarcină” ...

Hei nuci de cocos, nu suntem într-o recesiune de ceva timp?


: Arrowu: HUUTTT. :şoc: Cuvântul recesiune este interzis ...
Tu trebuie sa spui creștere negativă : Evil:
dixit Nu mai știu care ministru, nu le știu numele,
în afară de cel al primului ministru, N. SARKOSY. :? Potrivit tehnocraților, pentru a utiliza cuvântul recesiune este necesar să rețineți 3 luni consecutive de declin economic ... : Arrowl:


hi,
În ceea ce privește eșecul școlar, : Mrgreen: succes întârziat

De aceea este creșterea întârziată (atâta timp cât mai vorbim despre asta)
@+
0 x
Nu pentru că am spus întotdeauna că este imposibil să nu încercați :)
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 18/09/08, 18:24

Rata de creștere este calculată în volum, adică după multiplicarea producției din fiecare an cu prețurile pentru un an de referință. poate distorsiona lucrurile dacă țara schimbă sectorul de producție între timp, dar în orice caz nu este necesar să se corecteze cu inflația.

11% este o referință la titlurile de credit emise de bănci, deci este foarte diferită de inflație. contribuie, dar nu cu un factor de 1/1.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79128
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10975




de Christophe » 18/09/08, 18:39

Hydraxon a scris:11% este o referință la titlurile de credit emise de bănci, deci este foarte diferită de inflație. contribuie, dar nu cu un factor de 1/1.


În teorie, dacă coeficientul ar trebui să fie de la 1 la 1, întrucât valoarea unei monede este definită de numărul de bancnote și monede în circulație: le dublați numărul, le reduceți valoarea "forței de cumpărare" cu 2, deoarece toată lumea o va avea, în teorie de două ori mai mult !!

În practică, acest lucru nu se datorează faptului că inflația nu este calculată pe toate produsele (deja nu pe proprietăți imobiliare!) Ci doar pe o „panache” a produsului pentru care, dintr-un motiv X sau Y, prețurile pot. variază din alte motive decât raportul calitate-preț. În plus, banii de încredere reprezintă doar o mică parte din avere.

Pkoi, prin urmare, că suntem învățați în școală că deflația (opusul inflației) este un lucru extrem de rău? Cu toate acestea, deflația este creșterea puterii de cumpărare, nu-i așa? Dar acesta este sfârșitul consumului la credit !!!

Nebunule?
0 x
Hydraxon
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 183
Înregistrare: 17/02/08, 17:07




de Hydraxon » 18/09/08, 18:49

Chouard nu vorbea despre bani, ci despre datorii. Nu sunt bani, dar prin mecanismele din jurul împrumuturilor bancare se ajunge la același lucru. Dar nu complet, deoarece băncile nu au dreptul să împrumute o sumă arbitrară de bani (nu credeați că băncile au dreptul să creeze bani?), Doar un raport cu garanții.

Și pentru a doua întrebare: pentru că singura modalitate cunoscută de a provoca deflația este de a reduce salariile funcționarilor publici în timp ce se adoptă o lege care autorizează companiile să o facă. pe termen lung, scade prețurile. Dar faza 2 este atât de nepopulară încât devine incomodă pentru afaceri.
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 154