Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte

Economia actuală și dezvoltare durabilă sunt ele compatibile? Creșterea PIB-ului (la toate costurile), dezvoltarea economică, inflația ... Cum concillier economia actuală cu mediul și dezvoltarea durabilă.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de Janic » 15/03/21, 14:08

este și mai de neînțeles atunci, de ce își riscă viața pe nave dacă au în plus hrană abundentă și sănătoasă?
Mereu atât de prost! Crezi că fug din țara lor din motive de hrană sănătoasă sau nu!

dar hei, s-ar putea să faceți o ușoară confuzie între agricultura organică occidentală, care încă folosește mașini și tractoare petroliere, și agricultura tradițională, care a fost făcută fără intrări, dar, de asemenea, în totalitate manual sau prin puterea animalelor.

Cred că confundați foarte mult între modelul economic occidental și modelul african. La sfârșitul anilor 50 am vizitat ferme din Bretania care foloseau tracțiunea animalelor și care își tundeau câmpurile cu coase, în timp ce în jurul lor circulau mașini și camioane. și încă nu în Evul Mediu.

Unde suntem în ceea ce privește egalitatea de gen? De când femeile au dreptul la ocupații considerate rezervate bărbaților? De când femeile au dreptul la vot? Pentru a avea un cont personal și pentru a avea propriul venit? Etc ... și câte secole a fost nevoie pentru a realiza acest lucru cu dificultate. Cu adevărat de necrezut! că aceste țări nu au fonduri nelimitate pentru a realiza acest lucru!


Ei bine, am crezut că trăim mult mai bine înainte, exact, când nu aveam toate astea? dar mă faci să mă îndoiesc acolo
cine a spus asta ? Tu, în imaginația ta obișnuită. Fiecare epocă are avantajele și dezavantajele sale și cu cât există mai multe avantaje, cu atât există și mai multe dezavantaje.
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de ABC2019 » 15/03/21, 14:32

Janic a scris:
este și mai de neînțeles atunci, de ce își riscă viața pe nave dacă au în plus hrană abundentă și sănătoasă?
Mereu atât de prost! Crezi că fug din țara lor din motive de hrană sănătoasă sau nu!

probabil că nu, deoarece este mai sănătos acasă !!

dar de ce atunci, atunci ??
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de ABC2019 » 15/03/21, 14:33

Janic a scris:Cred că confundați foarte mult între modelul economic occidental și modelul african. La sfârșitul anilor 50 am vizitat ferme din Bretania care foloseau tracțiunea animalelor și care își tundeau câmpurile cu coase, în timp ce în jurul lor circulau mașini și camioane. și încă nu în Evul Mediu.

bineînțeles că este posibil, facem asta de mii de ani. Singurul lucru diferit este numărul de fermieri necesari.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de eclectron » 15/03/21, 15:19

Ahmed a scris:Eclectron: nu asta nu e! :P Acestea sunt determinisme termodinamice, sintetizate ele însele în fiecare sinteză socială particulară ca o constrângere fetișistă ... Dar lucrarea nu se limitează la acest singur aspect ...

Din păcate, este o mare greșeală să considerăm problema ca fiind externă omului.
Iată un alt truc al ego-ului care se clarifică: „nu sunt eu, sunt determinismele termodinamice, chiar nu este vina mea ...” : Lol: : Lol: : Lol:

Acest tip de delir * nu este pregătit să conducă la rezolvarea a nimic.
Problema fundamentală a tuturor este natura umană greșită. **

* nu peiorativ. Eul este, de asemenea, un delir la care întreaga umanitate, mai puțin epsilon, este subscrisă. Un vis colectiv și de veghe ...

** Când vorbesc despre soluția durabilă ca THE, este pentru că consider că „atacarea” ego-ului este prea ambițioasă, prea lentă în comparație cu miza actuală, dar ar fi drumul regal.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de Janic » 15/03/21, 16:48

bineînțeles că este posibil, facem asta de mii de ani. Singurul lucru diferit este numărul de fermieri necesari.
O da! Ruralitatea a fost abandonată în favoarea urbanității care devorează totul. O lume artificială fără bărbați, fără pământ, fără viață este idealul urmărit de acest tip de societate și vedem unde ne conduce la un galop în mai puțin de 50 de ani, ceea ce sugerează un viitor neinvidibil pentru generațiile care urmează., Dacă va fi o generație!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12308
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2970

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de Ahmed » 15/03/21, 17:02

Cum am fi în afara naturii? Nu este acesta un semn al hipertrofiei ego-ului?
1 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de Janic » 15/03/21, 17:13

Ahmed "15/03/21, 18:02

Cum am fi în afara naturii? Nu este acesta un semn al hipertrofiei ego-ului?
și atrofia conștiinței!
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de eclectron » 15/03/21, 17:22

Ahmed a scris:Cum am fi în afara naturii? Nu este acesta un semn al hipertrofiei ego-ului?


Veți observa că în capul vostru gândurile vin de la sine. nu decideți în prealabil ce veți gândi.
Ceva selectează gândurile, spune că sunt eu, nu sunt eu, dar gândurile vin pe cont propriu fără ca tu să decidi asta.
„Antrenorul” se distanțează de gândurile care vin de la „tine”, Antrenorul se distanțează de obiectivele care trebuie atinse sau de obiectivele care trebuie evitate.
Atâta timp cât antrenorul se poate distanța prin analiză, prin manipularea ideilor, a conceptelor, nu este afectat de nimic, nu se simte responsabil, economisește timp pe propria întrebare și nebunia ego-ului poate continua.
Capitalismul este rodul ego-ului, distrugerea este rodul ego-ului.
Atâta timp cât nu se rezolvă ego-ul, practic nu se rezolvă nimic, sistem bun sau sistem rău.
Cu durabil ar trebui să fie mai puțin mai rău, dar nu elimină niciunul dintre defectele umane, astfel încât sămânța distrugerii va fi încă acolo.
Problema este instinctul de supraviețuire în lumea ideilor, nu are nimic de-a face acolo.
gândul îl amplifică.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de ABC2019 » 15/03/21, 18:13

Janic a scris:
bineînțeles că este posibil, facem asta de mii de ani. Singurul lucru diferit este numărul de fermieri necesari.
O da! Ruralitatea a fost abandonată în favoarea urbanității care devorează totul. O lume artificială fără bărbați, fără pământ, fără viață este idealul urmărit de acest tip de societate și vedem unde ne conduce la un galop în mai puțin de 50 de ani, ceea ce sugerează un viitor neinvidibil pentru generațiile care urmează., Dacă va fi o generație!


din fericire, există încă sute de milioane de oameni care trăiesc fără această latură artificială. Îi recunoaștem pentru că trăiesc aproape de pragul sărăciei absolute.

https://www.institutmontaigne.org/blog/ ... -en-france
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Janic
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 19224
Înregistrare: 29/10/10, 13:27
Locul de amplasare: Burgundia
x 3491

Re: Bobul de nisip din mașină (economic) - Arte




de Janic » 15/03/21, 19:55

din fericire, există încă sute de milioane de oameni care trăiesc fără această latură artificială. Îi recunoaștem pentru că trăiesc aproape de pragul sărăciei absolute.
studiu realizat de oameni bogați care nu explică faptul că această sărăcie este tocmai dificilă pentru exploatarea rușinoasă pe care cei bogați o fac asupra acestor populații sărace
0 x
"Noi facem știința cu fapte, cum ar fi făcând o casă cu pietre: dar o acumulare de fapte nu mai este o știință decât o grămadă de pietre este o casă" Henri Poincaré

Înapoi la „Economie și finanțe, durabilitatea, creșterea, PIB-ul, sistemele fiscale ecologice“

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 100