3G Internet mobil, cineva foloseste? Experiența?

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046

3G Internet mobil, cineva foloseste? Experiența?




de Christophe » 21/09/09, 12:06

Totul este în titlu: este membru al forums folosește sau a folosit rețeaua 3G?

Beneficii? Restricții? Functioneaza in tren?

Apropo, ce este 3G în comparație cu UMTS? (poate fi o întrebare stupidă, dar...)

Și valurile? : Cheesy:

ps: în documentele comerciale, se vorbește despre posibilitatea de a folosi rețele WiFi „deschise” pentru persoane fizice! Mi se pare super „umflat” la fel: clienții sunt cei care fac releele în timp ce sunt facturați :) !

Că asta se poate ok, dar că apare într-un document comercial... cam șocant, nu?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 21/09/09, 22:09

Uneori folosesc 3G cu iPhone-ul CE.

Am o ofertă nelimitată, ei bine, nu e rău și nici atât de lentă pe cât ai putea crede.
S-a întâmplat să intru pe YouTube ca să o fac pe fiica mea să aștepte în sala de așteptare a medicului, dându-i Barbapapa și funcționează bine (în loc să o las să rupă toate revistele așa cum spune Bigard, eh : Mrgreen: : Mrgreen: nu, draga mea este drăguță)

Ii trimit si email-uri cand nu sunt acasa, trimit deseori email-uri cu fotografii (nu pun MRgrenn-ul altfel Christophe isi va imagina din nou lucrurile...lol...)

Nu știu despre UMTS.

Pe scurt, funcționează destul de bine. Merg si pe MSN.

Dupa aceea este de folos???? Nu știu.
0 x
Frumoasă pere Helena
Korben Dallas
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 194
Înregistrare: 29/08/07, 09:46
Locul de amplasare: tururi




de Korben Dallas » 21/09/09, 22:16

Eu însumi aveam un contract 3G SFR pe care l-am transmis fiicei mele și apoi l-am anulat în cele din urmă.

Am si o cheie 3G SFR in scop profesional.

Vitezele sunt foarte bune (echivalent cu o viteză ADSL bună)... dar doar în zona de acoperire 3G+. În altă parte, este destul de lent.
In ceea ce priveste stabilitatea conexiunii, depinde foarte mult de drivere. În Windows XP, se deconectează destul de des. Sub GNU/Linux Debian sau Ubuntu, a funcționat destul de bine. Sub Mac OSX 10.5, a fost și bine, dar sub 10.6, nu există driver pentru moment... Aștept momentul când acesta va fi disponibil.

În afară de asta, consider costul destul de scump cu nelimitat. Totuși, acest lucru vă permite să rămâneți conectat tot timpul. Nu vă așteptați la rezultate perfecte.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Superform
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 294
Înregistrare: 09/11/04, 14:00




de Superform » 22/09/09, 08:33

În ceea ce privește wifi-ul deschis, SFR este cel care oferă acest lucru ca serviciu suplimentar.

nu ii costa nimic (e abonamentul abonatilor), e acelasi tip de conexiune ca la fonera (cu exceptia ca la fon te oferi voluntar sa o faci, la sfr - sau gratis - e implicit, mai poti dezactiva wifi-ul )

iar acest lucru vă permite să nu plătiți pentru toate conexiunile, deoarece, după cum s-a spus mai sus, este încă foarte scump.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/09/09, 09:50

Fiul meu (programator profesionist) este mulțumit, deși sunt multe „găuri” în trenuri, într-adevăr (Mobistar, Belgia). Îl folosește pe telefon și pe computer (își folosește telefonul prin Bluetooth)

Fratele meu îl folosește pe computerul său, în Namur Ville și Liège Ville, funcționează bine, dar la el acasă (Profondeville, Vallée de la Meuse) este o bătaie de cap: după miezul nopții, când „celălalt „abonat local a terminat, este destul de multe lucreaza. După mai multe reclamații la Proximus (Belgacom, Belgia), au ajuns să recunoască că erau atât de puțini abonați în zona lor încât nu aveam de gând să ne îmbunătățim mâine.

Concluzie: în Belgia, în interior: se poate face mai bine. Și acesta nu este un truc pentru descărcarea de filme.

Nepotul meu este și el mulțumit: a ales această soluție pentru a nu avea telefon fix: OK, dar restricție de utilizare: e-mailuri, fiica lui face un pic de chat. (suburbia Charleroi)
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 22/09/09, 10:50

Vă mulțumim pentru acest feedback.

Este evident că Internetul mobil, deocamdată și chiar și în 3G, ar trebui folosit doar pentru sarcinile de Internet „de bază”...

Acest articol nu este rău pentru a rezuma evoluția tehnologiilor de internet mobil: http://fr.wikipedia.org/wiki/3G

Deja un răspuns: UMTS = 3G

Numele marii majorități a protocoalelor nu au fost auzite niciodată de publicul larg... pentru că aparent există o alegere : Cheesy:

Elefant, ce crezi prețuri complet abuzive de la Belgacom pe internet? Inca suntem la 50€ cu taxe incluse pentru linia simpla ADSL de 4Mbit fara nimic altceva (si de fapt suntem doar la 2Mbit pentru ca "sfarsit de linie")... in Franta la 30€ ai "totul": VOIP , ADSL TV, 10 Mbit...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
fostul Oceano
moderator
moderator
posturi: 1571
Înregistrare: 04/06/05, 23:10
Locul de amplasare: Lorraine - Franța
x 1




de fostul Oceano » 22/09/09, 11:14

: Evil: e adevarat ca in Franta cand vine vorba de bani iti dam deseori totalul : Evil:
0 x
[Mod MODO = ON]
Zieute, dar nu credeți mai puțin ...
Peugeot Ion (VE), KIA Optime PHEV, VAE, nicio motocicleta electrica inca...
Avatar de l'Utilisateur
elefant
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6646
Înregistrare: 28/07/06, 21:25
Locul de amplasare: Charleroi, centrul lumii ...
x 7




de elefant » 22/09/09, 14:24

Christophe a scris:
Elefant, ce crezi prețuri complet abuzive de la Belgacom pe internet? Inca suntem la 50€ cu taxe incluse pentru linia simpla ADSL de 4Mbit fara nimic altceva (si de fapt suntem doar la 2Mbit pentru ca "sfarsit de linie")... in Franta la 30€ ai "totul": VOIP , ADSL TV, 10 Mbit...


Îmi place toți ceilalți: mă plâng.

Nuanțe: în oraș, tot merg mai repede decât atât. Aș vrea să mă schimb, dar mi-aș pierde adresele de e-mail, ceea ce ar fi enervant.
În rest, experiență făcută (de clienții mei : Mrgreen: ), vocea pe IP este M....!

1) nesigur
2) ieșirea telefonică a modemului poate suporta rareori mai mult de 2 dispozitive în paralel
3) este o bătaie de cap să conectezi alarmele la el: atunci când este o întrerupere de curent, nu mai funcționează! Prin urmare, trebuie să setați o întrerupere pentru a alimenta modemul.
4) poți fi sigur că atunci când acești idioți vin să te conecteze, deconectează sistemul de alarmă, în general fără avertisment (și vânzătorul a spus: nu, nu, asta nu oprește alarma ta să funcționeze... semn! )
0 x
PCQ elefant suprem de onoare éconologue ..... Sunt prea precaut, nu este suficient de bogat și prea leneș pentru a salva într-adevăr CO2! http://www.caroloo.be
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 29/09/09, 14:36

Ei bine, am crapat (Nu mă mai puteam descurca fără tine când nu sunt acasă : Mrgreen: : Mrgreen: ) !

Am luat o ofertă 3G super interesantă: pachet reglabil care începe de la 3 ore cote nelimitate pentru 5€ pe lună la SFR (trece la 15€ pentru 6 ore)... Atât pentru publicitatea gratuită :D

A) Am luat și Samsung NC10 (cu cititor SIM integrat) la 199 € (249 € - 50 € rambursat) care funcționează foarte bine!

Încă sunt peste 300 EUR online fără cititorul SIM cred (o cheie USB 3G costă 50 EUR). Pe scurt, este aproape jumătate de preț! Fata de la agenție ne-a spus că a fost „restricționat pe rețeaua SFR 3G” timp de 6 luni și că după aceea poate fi deblocat gratuit în agenție exact ca GSM. Înainte de a fi plătit (nu cât).

Eram putin sceptic in ceea ce priveste performantele ultraportabilelor (in special cele oferite "reducere" cu abonament 3G) dar asta este o bijuterie!! Daca esti in cautarea unui ultra portabil, nu ezita, este cel mai bun de pe piata.

Are 7 ore de viață a bateriei (adică o zi), este un adevărat laptop PC și nu mai este un PC transportabil precum laptopurile actuale (2 ore de viață a bateriei). Pentru automatizarea birourilor în pădure este cel mai bun :D și cred că pentru anumite lucruri merge chiar mai repede decât PC-ul meu desktop (cititor de carduri SD de exemplu!)!!

Dupa autonomia/capacitatea bateriei, consumul acesteia, in munca cu autonomie lunga, este in jur de 10 W!! De neinvins. La „putere maximă” trebuie să fie între 15 și 20 W!

Hard disk-ul ruleaza la 50 MB/s...este mai bun decat majoritatea laptopurilor "mari" vandute in prezent!

Imagine

Comparați cu computerul dvs. actual: http://www.clubic.com/telecharger-fiche ... -tune.html

Pe scurt, Samsung NC10 este aparent cel mai bun ultra portabil de pe piață... dar hei, merge atât de repede!

Iată câteva teste pe NC10: http://www.cowcotland.com/articles/338/ ... -nc10.html
http://www.presence-pc.com/actualite/sa ... sfr-33415/
http://www.generation-nt.com/dossier-pr ... 091-4.html
http://ultraportables.fr/test-du-netbook-samsung-nc10/
Test video (engleză): http://www.laptopmag.com/review/laptops ... spx?page=5

B) Pentru partea 3G, nu l-am testat bine încă (20 de minute în total) dar în oraș, când staționează, funcționează la viteza ADSL-ului. Nu au fost observate deconectări abuzive.

În mediul rural seamănă mai degrabă cu o conexiune de 56k pe de altă parte...Îmi imaginez că atunci când te muți în mediul rural (deci TGV nu de exemplu) nu merită să te bazezi pe ea...

În ambele cazuri, modemul 2G indică o conexiune la 3 Mb/s!

Următorul pas: realizarea benchmark-urilor de lățime de bandă!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Frumoasă pere Helena
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 389
Înregistrare: 16/05/07, 09:21
Locul de amplasare: sud
x 1




de Frumoasă pere Helena » 29/09/09, 16:10

Nu e rău într-adevăr.

Pentru 3G în oraș chiar și în mașină (când conduc, desigur : Mrgreen: ) funcționează în timpul conducerii și fără întrerupere.

Acum da în Edge nu este cel mai bun, dar ajută.
0 x
Frumoasă pere Helena

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Majestic-12 [Bot] și oaspeții 189