Amonte și Prisma: Internetul este mort (și tu și tu) Leo Duff

echipamente electronice și de calculator hi-tech și Internet. O mai bună utilizare a energiei electrice, de ajutor cu munca și caietul de sarcini, selectarea echipamentelor. Prezentari program și planuri. Valuri și poluarea electromagnetică.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79325
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11044

Amonte și Prisma: Internetul este mort (și tu și tu) Leo Duff




de Christophe » 13/09/19, 12:07

În ultima sa publicație, tânărul videograf Léo Duff se uită înapoi la sistemul de supraveghere în masă creat de NSA americană. Un memento sănătos.

Dacă am fi deja cu toții morți? Evident, la prima vedere, teoria lui Léo Duff te face să zâmbești. Conținutul ultimului său videoclip, puțin mai puțin: pentru prima sa publicație în această toamnă, tânărul videograf conectat la tehnologie se uită înapoi la schimbările de securitate la locul de muncă din întreaga lume începând cu 11 septembrie 2001. Și mai ales la sistemul de securitate. supravegherea în masă implementată de ANS în ultimii ani prin intermediul celor două programe „Upstream” și „Prism”, responsabile pentru colectarea mai mult sau mai puține comunicații din întreaga lume. Ce rămâne din promisiunea libertății internetului dacă acțiunile noastre sunt monitorizate și analizate constant? La această întrebare, Léo Duff nu oferă un răspuns miraculos, dar lovitura sa de rapel este benefică.


0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadebois
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6532
Înregistrare: 24/07/19, 17:58
Locul de amplasare: 04
x 982

Re: Upstream and Prism: Internet is dead (and you too) Léo Duff




de GuyGadebois » 17/09/19, 12:31

Până când nu folosesc anumite cuvinte cheie, algoritmii nu mă detectează, niciun operator uman nu analizează ceea ce spun la telefon și, prin urmare, viața mea rămâne privată.
Apoi, de îndată ce un grup mic știe mai mult sau mai puțin cuvintele vizate, le schimbă și „bombă” devine „xxx”, „atac” devine „aaaa”, sau chiar, folosesc ... La Poste sau valuri scurte!
Este zadarnic să credem că această supraveghere este eficientă, cu excepția faptului că se ocupă de sugrumări care nu știu nimic despre clandestinitate și tehnologiile moderne, ceea ce este din fericire și că, prin urmare, aceste sisteme prezintă uneori eficienţă.
0 x
"Este mai bine să-ți mobilizezi inteligența în rafturi decât să-ți mobilizezi rahatul pe lucruri inteligente. (J.Rouxel)
„Prin definiție, cauza este produsul efectului”. (Tryphion)
„360 / 000 / 0,5 este de 100 de milioane și nu de 72 milioane” (AVC)

Înapoi la «Electricitate, electronică și calculatoare: Hi-Tech, internet, DIY, iluminat, materiale și știri»

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : HélèneMH și oaspeții 275