Inginerie hidroelectrică

Energiile regenerabile, cu excepția energiei solare electrice sau termice (a se vedeaforums dedicat mai jos): turbine eoliene, energii marine, hidraulice și hidroelectrice, biomasă, biogaz, energie geotermală profundă etc.
moara geus
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/05/20, 16:05
x 1

Inginerie hidroelectrică




de moara geus » 12/05/20, 19:15

bonjour,

Tocmai am cumpărat o moară veche din Béarn și aș dori să construiesc o instalație care să genereze energie electrică pentru utilizarea mea și să vând excesul. Am o cascadă de 2.4 m și un debit de 700l / s. Știe cineva despre o firmă capabilă să mă ajute. Zona de expertiză dorită:
. abordări ale FED
. studiu preliminar și detaliat al instalației,
. alegerea echipamentului,
. stăpânirea subiectului
Merci pour votre aide.
0 x
taam
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 187
Înregistrare: 26/09/16, 21:57
x 10

Re: inginerie hidroelectrică




de taam » 12/05/20, 19:44

Buna ziua, daca ar fi pentru mine, m-as apropia de ceva de genul https://fdmf.fr/moulins-de-france/
sau să caute producători de genul https://www.turbiwatt.com/fr/menu-pictos/qui-sommes-nous.html

Ar trebui să aveți contacte.
1 x
moara geus
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/05/20, 16:05
x 1

Re: inginerie hidroelectrică




de moara geus » 12/05/20, 19:49

Multumesc pentru informatie .
Am contactat deja Turbiwatt, dar niciun răspuns (probabil în recuperare după Covid).
Voi contacta Moulins de France.
bună seara
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79136
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10976

Re: Inginerie hidroelectrică




de Christophe » 19/05/20, 14:05

Primul lucru de făcut este să verificați potențialul de energie hidraulică ...

Formula este destul de simplă: randamentul qgh *

cu g = debitul în kg / s și eficiența totală de 50% (hidraulică + electrică)

Fie: 700 * 9,81 * 2.4 * 50% = 8.2 kW

Dacă debitul dvs. de 700 l / s este o medie pe parcursul anului, aveți un potențial bun: 8.2 * 8 = 740 MWh / an ... de 72 ori mai mult decât consumul dvs. probabil ...

Dacă este debitul maxim, trebuie să faceți o măsurare mai precisă. Cum ați estimat 700 L / s?

În euro economisit face 72 * 000 = 0.15 € / an pentru ștergerea facturii, adăugați orice întreținere.

Nu știu cât de mult EdF cumpără kWh-ul hidraulic în 2020, dar cu siguranță este mai mic de 0.15 euro.

Noroc pentru că nu este ușor să pui în funcțiune o moară. Are 5-10 ani de abordare tehnică și mai ales administrativă ... :strigăt:

Pune-ne câteva poze ...
0 x
moara geus
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 3
Înregistrare: 12/05/20, 16:05
x 1

Re: Inginerie hidroelectrică




de moara geus » 19/05/20, 15:57

bonjour,

Vă mulțumim pentru aceste informații încurajatoare ... 700 l / s este rata maximă autorizată de retragere a apei (limitată de o piatră care dă nivelul). În practică, râul este capabil să asigure acest flux pe tot parcursul anului fără să fie prea afectat. Cu toate acestea, vara, în perioadele uscate (vara), uneori va fi necesară reducerea debitului la jumătate pentru a lăsa mai multă apă în râu. Din acest motiv, intenționează să instalați 2 turbine Kaplan (Lion de la Turbiwatt) de 6 KW fiecare.

Iată câteva fotografii, inclusiv una cu râul cel mai de jos ... moara datează din cel puțin 1588 pentru că avem o scriere datând din această perioadă, proprietarul Johan de Féchou (consilier al viitorului rege Henric al III-lea din Navarra, regele Henric al IV-lea) dând „afermaj” morarului ...

Știu că îmi va lua timp să pun totul la punct, trebuie să refac canalul de deviere, să refac partea de la moară pentru a primi turbinele, să instalez turbinele etc ... și multă administrație de făcut chiar dacă Am deja acordul poliției de apă care mi-a recunoscut dreptul la apă. Vă voi ține la curent cu evoluția mea în acest proiect.

Bonne Journée,
jointes pièces
20190618_165851.jpg
râu cel mai jos în timpul verii cu secetă
shelters3.jpg
abris3.jpg (75.68 KB) Vizualizată de 4833 de ori
IMG-20190131-WA0004.jpg
barajul cu nivelul apei în general
IMG-20190131-WA0004.jpg (463.6 KIO) Accesat de 4833 ori
1 x

Înapoi la "Hidraulică, turbine eoliene, energie geotermală, energii marine, biogaz ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 272