Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit

Inovații, idei sau brevete pentru dezvoltare durabilă. Scăderea consumului de energie, reducerea poluării, îmbunătățirea randamentelor sau proceselor ... Mituri sau realitate despre invențiile din trecut sau viitor: invențiile lui Tesla, Newman, Perendev, Galey, Bearden, fuziunea la rece ...
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de ABC2019 » 30/03/21, 06:13

Obamot a scris:Deci este foarte, foarte cool asta funcționează în fața ochilor noștri! Vă mulțumim pentru această descoperire majoră pentru un viitor mai bun! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:


e foarte tare, dar încă nu vom paria 1000 de euro pe el riscând să-i pierdem, pui : Lol:
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
eclectron
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2922
Înregistrare: 21/06/16, 15:22
x 397

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de eclectron » 30/03/21, 08:20

GuyGadeboisLeRetour a scris:Și iată-l, s-a făcut și funcționează:
https://eepower.com/news/newly-develope ... graphene/#
https://arkansasresearch.uark.edu/the-p ... -graphene/
: Mrgreen:

În loc să-și dezvolte circuitul, Thibado ar fi trebuit să-și petreacă timpul convingând un troll obtuz prin e-mail. : Mrgreen:
Din fericire, nu i-a păsat de parazitul care suge timpul și energia pe care o avem aici, capabil de calcule în termodinamică, dar incapabil de înțeles, mai degrabă capabil de contrar, de fapt .... trebuie să vă revizuiți ABC-ul meu : Mrgreen:

Bravo lui Thibado și echipei sale!

Ei bine, nici nu este Graalul, energia este slabă și va rămâne așa, dar principiul este incitant.
0 x
nu contează.
Vom încerca cele 3 postări pe zi max
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de Obamot » 30/03/21, 08:45

ABC2019 a scris:
Obamot a scris:Deci este foarte, foarte cool asta funcționează în fața ochilor noștri! Vă mulțumim pentru această descoperire majoră pentru un viitor mai bun! : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy: : Cheesy:


e foarte tare, dar încă nu vom paria 1000 de euro pe el riscând să-i pierdem, pui : Lol:

Prea ambițios v-am spus deja. Mai degrabă decât un pui, încercați choco-ul lui kellogg sau, mai bine, krisproll-urile (fără să furiți peste tot) : Cheesy:
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de ABC2019 » 30/03/21, 08:54

eclectron a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Și iată-l, s-a făcut și funcționează:
https://eepower.com/news/newly-develope ... graphene/#
https://arkansasresearch.uark.edu/the-p ... -graphene/
: Mrgreen:

În loc să-și dezvolte circuitul, Thibado ar fi trebuit să-și petreacă timpul convingând un troll obtuz prin e-mail. : Mrgreen:

Thibado nu a trebuit să petreacă mult timp „convingând un troll obtuz”. I-am trimis aceeași demonstrație pe care v-am postat-o ​​și eu, care durează câteva rânduri:

un sistem la o temperatură T care produce o energie electrică W dintr-o căldură Q preluată din mediul său scade entropia Universului cu -W / T. Și întrucât al doilea principiu spune că variația entropiei nu poate fi decât pozitivă, ea contrazice al doilea principiu.

Este încă rar să poți da un argument atât de scurt și simplu în fizică;).

Deci, dacă argumentul meu este greșit, a fost foarte ușor pentru el să răspundă, în câteva rânduri: „vă înșelați domnule ABC, calculul dvs. este greșit, variația entropiei Universului nu este - W / T ci .. .... "(completează spațiul liber).

Ah, dar, în mod ciudat, tocmai în acest moment a încetat să răspundă, în timp ce el mă trimisese înainte de câteva mesaje mult mai lungi de bla bla pe sistemul său !! și nu am mai auzit de el după ce i-am scris asta!

Și la fel de ciudat, nici măcar unul dintre voi nu mi-a putut explica de ce calculul meu a fost greșit și care a fost valoarea corectă a variației de entropie a Universului !!

Și și mai ciudat, găsim pe aceeași concluzie asupra tuturor textelor de termodinamică, care concluzionează, fără excepție, că conversia căldurii în muncă la o temperatură este imposibilă, deoarece aceasta ar reduce entropia Universului, evident făcând exact același calcul, care pentru cineva care știe termo este la fel de simplu ca a spune că 2 + 2 = 4.

Și, bineînțeles, și mai bizar, niciunul dintre voi nu este pregătit să câștige 1000 de euro pariind împotriva mea ...

Este o mulțime de ciudățenii la fel ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de Obamot » 30/03/21, 11:51

Thibado te-a trimis la plimbare spunând că ți-ai introdus fanteziile în lucrările LUI și îți este greu să le înghiți, nu? : Mrgreen:

(așa cum faceți aici, sau împrumutați altora gânduri care nu sunt ale lor ...)
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de ABC2019 » 30/03/21, 12:03

Obamot a scris:Thibado te-a trimis la plimbare spunând că ți-ai introdus fanteziile în lucrările LUI și îți este greu să le înghiți, nu? : Mrgreen:

deloc, mi-a spus că nu încalcă al doilea principiu, i-am spus că dacă, după părerea mea, l-a încălcat, arătându-i pentru ce:
deoarece al doilea principiu spune că ∆S> 0 și că calculul pe care i l-am expus a arătat că ∆S = -W / T <0 și, prin urmare, că este contradictoriu. Și a încetat să-mi mai răspundă în acel moment. Nu vorbea despre fantezie sau eroare; nu a corectat calculul pentru mine; și nu mi-a dat altă valoare. Pur și simplu a întrerupt orice contact și nu a răspuns.

În standardele științifice pe care le cunosc, îl numesc o demonstrație că a greșit.

În a ta, pe care nu o știu, nu știu cum îi spui tu.

Și sincer să fiu, nu-mi pasă.
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de GuyGadeboisTheBack » 30/03/21, 12:06

ABC2019 a scris:În standardele științifice pe care le cunosc, îl numesc o demonstrație că a greșit.

În fanteziile tale da. În realitate te-ai zbârlit.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de ABC2019 » 30/03/21, 12:14

GuyGadeboisLeRetour a scris:
ABC2019 a scris:În standardele științifice pe care le cunosc, îl numesc o demonstrație că a greșit.

În fanteziile tale da. În realitate te-ai zbârlit.

dar bineînțeles și știți în mod evident rezultatul corect pentru ∆S, dar nu veți da aici, pentru că nu aveți doar asta de făcut și trebuie doar să-l caut eu și apoi, pe lângă este peste tot pe internet?

Și Thibado la fel, nu mi-a răspuns pentru că avea o piscină și oricum nu este interesant?
ImagineImagine
1 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14823
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4302

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de GuyGadeboisTheBack » 30/03/21, 12:25

ABC2019 a scris:Și Thibado la fel, nu mi-a răspuns pentru că avea o piscină și oricum nu este interesant?

Thibado a avut de lucru, el, și te-a găsit neinteresant, este adevărat. Are dreptate, tipul! Oricum, nu-mi voi petrece ziua răspunzând unui tip ca tine.
0 x
ABC2019
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12927
Înregistrare: 29/12/19, 11:58
x 1008

Re: Acest circuit de grafen produce energie la nesfârșit




de ABC2019 » 30/03/21, 12:30

GuyGadeboisLeRetour a scris:
ABC2019 a scris:Și Thibado la fel, nu mi-a răspuns pentru că avea o piscină și oricum nu este interesant?

Thibado a avut de lucru, el, și te-a găsit neinteresant, este adevărat. Are dreptate, tipul!

dar bineînțeles, la început, mi-a trimis 3 sau 4 e-mailuri ale unei pagini explicându-mi de ce invenția sa era super interesantă și când i-am arătat în alb și negru că ar încălca al doilea principiu, totul brusc, bang, a avut mult de lucru și a încetat complet să răspundă!

Imagine
Imagine

Oricum, nu-mi voi petrece ziua răspunzând unui tip ca tine.

Ei bine, aici este în sfârșit un cuvânt inteligent, vezi când vrei ...
0 x
A trece pentru un idiot în ochii unui prost este o plăcere gourmet. (Georges COURTELINE)

Mééé neagă că nu a mers la petreceri cu 200 de persoane și nici măcar nu a fost bolnav moiiiiiii (Guignol des bois)

Reveniți la „Inovații, invenții, brevete și idei pentru dezvoltare durabilă”

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 124