Fântâna Heron

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

Re: schiță >>>>




de oli 80 » 27/07/09, 18:27

JCV a scris:Imagine


și iată pompa cu heroni, o versiune a fântânii transformată în pompă, trebuie doar să găsiți materialul, să-l construiți și să-l testați, cu diagrama de mai sus, dacă aveți un flux lângă dvs., este realizabil, uneori prin îmbunătățirea a ceva care exista deja, rezultatul obținut poate fi revoluționar
0 x
JCV
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 26/07/09, 18:32




de JCV » 27/07/09, 19:39

Salut Oli,

multumesc pentru confirmarea aspiratiei pompei de sifon din borcanul de cafea.

Într-adevăr nu am găsit nicio altă diagramă pentru fântâna lui Heron,

sifonul de ridicare este puțin „văr”:

În plus, sunt convins că putem face ceva cu asta,
pentru moment funcționarea sa mi se pare un compromis între un sifon și un berbec, prin urmare, relativ delicat de pus în aplicare,

Voi posta o schiță pentru a avea diverse opinii despre o funcționare mai simplă a sifonului de ridicare.

„pompa Heron” necesită o picătură mare în apropiere, sifonul de ridicare pare să poată funcționa cu mai puțină picătură.

Dacă cineva are o schiță mai detaliată a Elavateurului Sifon?
pentru că nu am găsit nimic mai bun decât ceea ce este deja pe forum.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

ridicarea sifonului




de oli 80 » 27/07/09, 21:56

bună seara, este adevărat că ce se întâmplă forum este, din păcate, tot ce a găsit pe net, am contribuit la această cercetare, precum și alții pe site forums, dar cele două legături sunt cele ale cnum cnam și ale unui sat care are două sifoane din care putem vedea fotografii, există site-ul clubului ER care evocă acest sifon, site-ul http://rpetit3.club.fr/belier.htm care evocă și alte sisteme de pompare din genul fântânii, berbecul, sifonul, dacă doriți, vă puteți pune diagramele pe subiectul sifonului

L-am întrebat și pe Régis, prin e-mail, a cărui legătură este în acest mesaj, dacă acest sistem ar putea funcționa, îmi spune că în curând veți avea o sursă sau un flux și o fântână în apropiere, pentru a pune rezervorul B, astfel încât confirmă ceea ce ați spus, capul de livrare este egal cu adâncimea la care se află rezervorul B (în fântână) Mereu m-am întrebat de ce există adesea puțuri în apropierea cursurilor și izvoarelor
0 x
mic mic
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 10/03/09, 01:18
x 1




de mic mic » 30/07/09, 19:49

Nu am analizat încă toate e-mailurile despre acest subiect „fântâna stârcului”, dar iată o informație pe care am găsit-o:
Așa cum se explică în http://we152.lerelaisinternet.com/AMSLL ... c120880969, înălțimea acestei pompe (zS - zP) în raport cu vasul C este limitată la distanța (zQ - zR) care separă cele două rezervoare A și B.
Dacă există o fântână lângă o sursă de alimentare (prin plasarea rezervorului B în partea de jos a puțului), prin urmare, putem ridica apa din această sursă la o înălțime a adâncimii putului.
Pe de altă parte, operația se oprește a priori imediat ce apa a umplut rezervorul B.
0 x
JCV
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 26/07/09, 18:32




de JCV » 30/07/09, 20:24

bonjour,

privind rezervorul B,
se dovedește că este necesar ca închiderea sa,
când umpleți, asigurați-vă bine,
„sifonul de tantal” nu este în opinia mea suficient de „puternic”
va trebui să ne gândim la un alt sistem (o supapă?)

pare un sistem cu electrovalve controlate
evident, dar are mai mult sens dacă găsim alta
un sistem mai ecologic și natural
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

sistem de supape flotante




de oli 80 » 30/07/09, 23:51

buna seara, ai spus ca "sifonul de tantal" s-ar putea sa nu fie foarte puternic, deci o supapa din partea de jos a rezervorului care este actionata de un plutitor, stiind ca acesta deschide supapa doar la un nivel de apă atinsă, doar rezervorul B trebuie să fie complet gol și, de îndată ce nivelul este mai mic decât plutitorul, supapa se închide din nou, astfel mișcarea apei este menținută în acest rezervor B

dacă aveți alte idei pentru a înlocui acest „sifon de tantal”, nu ezitați să ne anunțați, pentru reînnoirea aerului despre care vorbisem deja la începutul acestui subiect, pentru a evita repetarea , în plus, acest sifon de tantal „provoacă pierderi de aer
0 x
mic mic
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 45
Înregistrare: 10/03/09, 01:18
x 1




de mic mic » 31/07/09, 09:27

Cum funcționează sifonul știind că partea superioară a rezervorului B nu se află în aer liber?
Și care este legătura dintre cele două tancuri de mai sus?
Pe scurt, o explicație detaliată a operației, pas cu pas, ar ajuta să înțeleagă.
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

cisterne




de oli 80 » 31/07/09, 10:57

Bună ziua, de fapt această fântână este alimentată permanent din acest rezervor A, prin urmare, acest sistem are, de asemenea, o pierdere de apă, care trebuia să fie făcută de acest sifon de tantal, iar apa este evacuată de conducta normală ca pe o fântână de călcâi, dar bunele furnizează cele două rezervoare cu apă de la cel de la A pentru a obține o funcționare permanentă

pentru a afla mai multe, întrebați jcv cine a propus această schemă
0 x
JCV
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 38
Înregistrare: 26/07/09, 18:32




de JCV » 31/07/09, 13:41

Buna micuta,

într-adevăr, după cum specifică Oli, rezervorul A este furnizat permanent, care ar putea fi o sursă sau un râu,

apoi folosim presiunea aerului din rezervorul B
pentru a ridica apa din rezervorul C,

conform principiului fântânii Heron:
http://we152.lerelaisinternet.com/AMSLL ... c120880969,

pentru o funcționare corectă și permanentă, trebuie să puteți
rezervor de scurgere B când este plin:
- fie va fi utilizată o gură de aerisire pentru alimentarea cu aer sau „returul de aer”
prin conectarea sa cu rezervorul C este suficientă
- iar pentru a-l goli trebuie să găsiți o modalitate simplă și eficientă deoarece
de fapt „sifonul de tantal” nu poate fi folosit, apa fiind
de asemenea sub presiune și propulsat de conducta sa,
fie o supapă controlată atunci când rezervorul este plin sau
o electrovalva cronometrata sau cu un contact,

toate comentariile și sugestiile sunt binevenite
0 x
oli 80
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1687
Înregistrare: 02/01/09, 17:23
Locul de amplasare: moselle 57
x 112

admisie aer




de oli 80 » 31/07/09, 19:00

salut, pentru aerisire aș fi găsit o soluție, așa cum am specificat în partea de sus a acestui subiect, un venturi de admisie a aerului, cum ar fi cele găsite în magazinele de acvariu, sau cam așa valvele de toaletă cu admisie de aer, pentru evacuarea apei o supapă plutitoare, altfel după testarea sistemului ar trebui să funcționeze

pentru jcv, ai citit mesajul meu privat, vei găsi link-uri interesante
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 118