Pompă de suprafață: calcule

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
szbonologie
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 22/04/14, 14:57

Pompă de suprafață: calcule




de szbonologie » 27/04/14, 14:54

bonjour

Tocmai am observat că subiectul meu se afla în secțiunea de acasă, în timp ce probabil că nu-și mai are locul aici.

Acesta este un sistem de udare subteran de grădină pentru aproximativ 3000 m2.
Totul este la locul său, cu excepția pompei pe care proprietarul anterior nu o mai are, ginerele ei a reușit-o și după furie a luat pompa.

Nu știu ce a fost și cu ce să-l înlocuiesc.
Un profesionist îmi oferă o pompă cu un HMT mediu de 50-57 pentru un debit de 2,5 până la 3m3 / h, și un hmt maxim la zero m3 de 70.

Am început câteva calcule.

A/
Informații furnizate datorită altuia forum mă determină să-mi modific calculele inițiale.
Cel mai îndepărtat punct este la aproximativ 100 m distanță.
Sprinklerele au nevoie de 2.7 bari.
Îmi evaluasem HMT-ul la aproximativ 44, dar puțin nu am minimizat căderile de presiune.

Într-adevăr, se pare că pentru o conductă cu diametru int 27, calculatorul la 3 m3 / h debit este de 21 cm / m sau 21 m pentru 100 m sau 2.1 bari

partea de sus a descărcării este 0 teren plat ...
total 2.7 + 2.1 = 4.8
aspirare mare hma 0,32 bari sau un total de 5.12 bari seara 52 hmt la 3,0 m3 / h.
atât de mult deasupra a ceea ce credeam ...


Începutul rețelei mele deja instalat este într-un centimetru.
Am citit că, în funcție de acest diametru, debitul maxim posibil este de numai 1,4 m3 / h, dar se pare că putem depăși această limită prin creșterea presiunii în conducte.

merci
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 28/04/14, 13:23

de fapt, până la 1,5 m3 / h nu avem o scădere mare de presiune, dar este exponențială. În general, evităm să depășim 5m. Deci, fie reduceți la 1.5m3 / h, fie mergeți la DN32, fie pompa va face ce poate și veți ajunge undeva între 1.5 și 3m3 / h
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 185