Ce material pentru o coloană de căpșuni non-toxice?

Organizați și aranja grădina și grădina de legume: ornament, peisaj, grădină sălbatice, materiale, fructe și legume, gradina de legume, ingrasaminte naturale, șoproane, piscine și o piscină naturală. plante și culturi toată durata de viață în grădina dumneavoastră.
Lnx2050
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 30/07/14, 20:27

Ce material pentru o coloană de căpșuni non-toxice?




de Lnx2050 » 30/07/14, 20:51

Bună, Bună ziua tuturor
Îl sun pe Ln, am descoperit recent și întâmplător că am putea planta căpșuni, salate, etc ... în coloană

Am văzut câteva exemple, cel mai adesea cu un tub din PVC ...
Mi se pare deja foarte urât, dar în plus, PVC-ul emană molecule care nu prea sunt bune pentru sănătate ... brusc ezit .... așa că pun întrebarea „dar ce material să construiești o coloană!?” ...


idealul, cred, ar fi să faci unul în lut, ars în cuptorul RAKU de exemplu ... dacă este simplu de modelat, să gătești într-un apartament este mai puțin ... : Mrgreen:

M-aș fi gândit să folosesc o țeavă din oțel inoxidabil pentru a tubula țevile coșului de fum, care se găsesc la Bricotruc ...
întrebarea este atunci: va rezista oțelul inoxidabil?
nici un risc de degradare a oțelului inoxidabil -> emanare hexavalentă de crom VI din cauza degradării aliajului? )

ce crezi


voila, dacă ai idei bune sau o experiență Full Bio ... :)

Cordialement.
Ln
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 30/07/14, 21:12

Oțelul inoxidabil ar trebui să rețină șocul, dar este posibil să nu aibă un nivel excelent de decorare; totul depinde de ceea ce cauți ... Nu prea ușor de tăiat, iar marginile sunt apoi ascuțite ca un brici.
Există paleta de Christophe: dar din moment ce se află în apartament, nu se potrivește prea mult ...

V-ați gândit la un teanc de ghivece de flori de teracotă (posibil încadrate de cleme verticale sau tulpini de bambus); există o modalitate de a planta la marginea fiecărui ghiveci și / sau, de asemenea, de a face găuri pe pereți (ferăstrău cu găuri din carbură, fără percuție).
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Lnx2050
Descopesc econologia
Descopesc econologia
posturi: 2
Înregistrare: 30/07/14, 20:27




de Lnx2050 » 30/07/14, 22:53

Buna seara Ahmed,

puteți tăia oțelul inoxidabil cu o foarfecă de șine din gips-carton .. dar este adevărat că efectul ascuțit poate fi enervant ...

un ansamblu de oală de teracotă, da, asta este o idee bună ...
putem realiza un ansamblu folosind un șurub din oțel inoxidabil, trecând prin toate centrele vaselor, interpunându-le cu un fel de distanțieri astfel încât ansamblul să fie rigid
buna idee!
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12307
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2968




de Ahmed » 31/07/14, 18:53

În acest caz, utilizați tijă filetată, șuruburi și șaibe (dar cred că la asta v-ați referit când ați vorbit despre șuruburi din oțel inoxidabil).
Cu toate acestea, trebuie să vă asigurați că ansamblul dvs. permite apei să treacă prin ...
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Grădina: peisagistică, plante, grădină de legume, iazuri și piscine"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 150