Becuri LED intermitente?

Diverse experiențe făcute de membrii forums referitoare în special la aparatele electrocasnice mici și la gestionarea energiei.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 02/02/08, 11:18

Christophe a scris:Pkoi, producătorii de becuri cu LED-uri nu folosesc exact această proprietate, deoarece, potrivit dvs., pentru aceeași iluminare putem reduce consumul cu 24 și putem crește durata de viață ... așa că am probleme să înțeleg de ce acest lucru nu se aplică ...
Este să vindem rahatul și să reînnoim treapta mai repede? Chiar îi ia pe cumpărători pentru idioți ... dar nu ar fi prima dată ...

99,99% din artefacte sunt fabricate pentru a fi vândute. De altfel, pot fi folosite pentru ceva.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 02/02/08, 11:44

fthanron a scris:Ahah, am avut dreptate, am avertizat că interpretarea informațiilor mele ar putea fi în Occident! O)
Bine, deci acestor producători nu le pasă de noi sau ce? O)

Lămpile de noptieră cu iluminare cu intensitate dublă nu sunt „curent-curent” și în ultimii ani aceasta a fost înlocuită de gradatorul triac. Electronica poate face lucruri extraordinare în toate domeniile, dar forța de muncă este scumpă, așa că facem minimul și important este că vinde. Ne putem imagina foarte bine să realizăm un bec cu LED puternic, garantat timp de 10 ani, fabricat în Franța, dar ar costa o sută de euro și ar fi de nevândut.
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 02/02/08, 11:50

Poate dacă această companie ar fi o cooperativă sau o asociație care ar ajuta ... dacă este de utilitate publică, este posibil chiar să se obțină subvenții ...
0 x
Frederic
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 02/02/08, 12:43

fthanron a scris:Poate dacă această companie ar fi o cooperativă sau o asociație care ar ajuta ... dacă este de utilitate publică, este posibil chiar să se obțină subvenții ...

Da, dar ledurile albe care funcționează prin impulsuri (invizibile, nu vorbesc despre modul „flash”) nu mai sunt cu adevărat o inovație, așa că este exclus să apelați la OSEO (fost ANVAR). Puteți găsi acest lucru la „Vieux Campeur” sau la „Nature et Découvertes”. În funcționare pulsată, iluminarea nu mai are intensitatea iluminării continue, dar consumul este mult mai mic (este totuși necesar să se găsească metoda de măsurare adecvată). Am putut măsura că, cu iluminarea redusă cu aproximativ jumătate din intensitatea luminii, am reușit să împărțim consumul la zece. Nu aș fi surprins dacă vom găsi acest lucru pe piață în viitorul apropiat, fabricat în China, cu performanțe mediocre, dar cu un preț atractiv.
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 02/02/08, 13:12

La rândul meu, mi se pare că obiectivul zilei (și mult timp de altfel pentru unii) este de a face maximul cu minimul, prin urmare, performanța devine un dat primordial dacă vrem să atingem obiectivele (pe care fiecare și le stabilește pentru ei înșiși). 'de acord) reducerea impactului nostru asupra climei!

În ceea ce privește marele imperiu, sunt sigur că oamenii sunt înclinați să depună eforturi în calitatea produselor, dar toată lumea trebuie să dea dovadă de exemplu!

Occidentul oferă materiale și soluții de rahat la fel de mult ca Asia și fiecare călătorie a reprezentanților noștri este ilustrația perfectă!

Dacă aici ne arătăm interesul pentru calitate și performanță, furnizorii vor avea doar această opțiune de luat, dar dacă vom continua să acceptăm să consumăm produse false ...

După mine ce spun ...;)
0 x
Frederic
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 03/02/08, 08:53

bonjour,

După o noapte de reflecție, vă propun să definiți o specificație, să faceți un prototip și să găsiți subvențiile pentru a realiza acest proiect de prototip de bec cu LED de înaltă eficiență fabricat în Franța!

Merită arătat că este fezabil să fii primar mult mai bine cu LED-uri decât ceea ce este pe piață astăzi, nu?! DA !-)

Începeți bine ziua în aplauze!

A ta cu adevărat.
0 x
Frederic
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 03/02/08, 11:40

fthanron a scris:bonjour,
După o noapte de reflecție, vă propun să definiți o specificație, să faceți un prototip și să găsiți subvențiile pentru a realiza acest proiect de prototip de bec cu LED de înaltă eficiență fabricat în Franța!

Cu siguranță nu sunt cel mai calificat aici pentru acest proiect, dar totuși îmi propun participarea mea. Mai întâi o întrebare: Este absolut necesar o iluminare cu LED cu baionetă sau cu șurub, știind că durata de viață a unui led este estimată la 100000 de ore?

fthanron a scris: Merită să arătăm că este posibil să te descurci mult mai bine cu LED-uri decât ceea ce este pe piață astăzi, nu?! DA !-)

Absolut, iluminatul cu LED-uri (de calitate) este cel puțin la fel de eficient ca iluminatul cu tuburi fluorescente, cu avantajul suplimentar de a nu folosi vapori de mercur și de a rezista mult mai mult.
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 03/02/08, 13:03

Cu siguranță nu sunt cel mai calificat aici pentru acest proiect, dar totuși îmi propun participarea mea


Mulțumesc Maximus Leo!

Este absolut necesară o iluminare cu LED tip baionetă sau tip șurub știind că durata de viață a unui led este estimată la 100000 de ore?


Îți poți clarifica / dezvolta gândirea?
Cred că trebuie să fii cât mai aproape de performanță, nu știu prea multe despre asta, dar, de exemplu, dacă 12 V generează economii și o mai bună exploatare a potențialului, trebuie să optezi pentru această soluție. Tu ce crezi ?

Iluminarea cu LED-uri (de calitate) este cel puțin la fel de eficientă ca iluminatul cu tuburi fluorescente, cu avantajul suplimentar de a nu folosi vapori de mercur și de a rezista mult mai mult.

Suntem pe drumul cel bun atunci! ;)
0 x
Frederic
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 03/02/08, 14:12

fthanron a scris:
Cred că trebuie să fii cât mai aproape de performanță, nu știu prea multe despre asta, dar, de exemplu, dacă 12 V generează economii și o mai bună exploatare a potențialului, trebuie să optezi pentru această soluție. Tu ce crezi ?


Nu vad de unde vrei sa vii de acolo, 220v si 380 V sunt tensiunile furnizate de distribuitorii de energie electrica, apoi 12V sau 3.4V pentru o dioda : Cheesy: poate fi doar printr-o reducere a tensiunii (deci nimic de câștigat prin asta) sau o producție casnică care nu este posibilă pentru toată lumea.
Dacă nu uit un al treilea mod? :|

fthanron a scris:
Iluminarea cu LED-uri (de calitate) este cel puțin la fel de eficientă ca iluminatul cu tuburi fluorescente, cu avantajul suplimentar de a nu folosi vapori de mercur și de a rezista mult mai mult.

Suntem pe drumul cel bun atunci! ;)


Sunt de acord cu Maximus Leo cu privire la faptul că Nichia este în fruntea ledurilor albe "non Luxeon", am avut în mână leduri albe de la 30000 la 40000 mcd și sunt puternice, dar sunt la 20 ° pentru a face o comparație cu un fluorescent ar fi mai bine cu 120 °
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 03/02/08, 14:46

Nu văd de unde vrei să vii de acolo, 220V și 380 V sunt tensiunile furnizate de distribuitorii de energie electrică, atunci 12V sau 3.4V pentru o diodă pot fi doar printr-o tensiune de coborâre (deci nimic de câștigat prin acolo) sau o producție internă care nu este posibilă pentru toată lumea.
Dacă nu uit un al treilea mod?


A fost un exemplu delnoram nu am spus că a fost neapărat o idee bună !!! : Cheesy:

Sunt de acord cu Maximus Leo cu privire la faptul că Nichia este în fruntea ledurilor albe "non Luxeon", am avut în mână leduri albe de la 30000 la 40000 mcd și sunt puternice, dar sunt la 20 ° pentru a face o comparație cu un fluorescent ar fi mai bine cu 120 °


Poate că acest tip de LED ar face trucul? http://www.dplighting.com/ (îmi pare rău pentru anunț, dar cum altfel o pot face? Și din câte știu, ei nu vând nimic aici, așa că sunt bine, nu? :D )
0 x
Frederic

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la "Laboratorul ecologic: experiențe diverse pentru econologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 43