Becuri LED intermitente?

Diverse experiențe făcute de membrii forums referitoare în special la aparatele electrocasnice mici și la gestionarea energiei.
Avatar de l'Utilisateur
delnoram
moderator
moderator
posturi: 1322
Înregistrare: 27/08/05, 22:14
Locul de amplasare: Macon-Tournus
x 2




de delnoram » 03/02/08, 15:46

fthanron a scris:A fost un exemplu delnoram nu am spus că a fost neapărat o idee bună !!! : Cheesy:


Dar este o idee bună :D , dar mijloacele de implementare reprezintă o problemă.

O modalitate în acest sens ar fi să rectifice 220V în curent continuu și să alimenteze 90-100 de leduri.
Deja realizate, dar din spoturi chinezești (leduri de calitate medie și la 15 sau 20 °) aici


Poate că acest tip de LED ar face trucul? http://www.dplighting.com/ (îmi pare rău pentru anunț, dar cum altfel o pot face? Și din câte știu, ei nu vând nimic aici, așa că sunt bine, nu? :D ) [/ citat]

Nu am văzut niciodată aceste leduri greu de realizat pe o fotografie, am niște led-uri albe de „culoare naturală” care par interesante, dar încă nu am avut timp să fac o „lumină” cu ele. :|
0 x
"Nu ar trebui să se gândească mai degrabă la școală decât să se memoreze fapte care nu sunt toate adevărate?"
"Nu pentru că mulți dintre ei au greșit că au dreptate!" (Coluche)
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 03/02/08, 15:59

Christophe, ar trebui să-mi explici de ce:

1 - Un dispozitiv de iluminat trebuie să fie omnidirecțional.

2 - Această iluminare neapărat omnidirecțională trebuie să fie echipată cu un dispozitiv de focalizare ...

LED-urile se concentrează cu siguranță și, mai degrabă decât să vadă în mod sistematic un defect, ar trebui să profite mai degrabă de acesta, profitând de această proprietate.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 03/02/08, 16:06

fthanron a scris:Cred că trebuie să fii cât mai aproape de performanță, Nu știu multe despre asta, de exemplu, dacă 12 V generează economii și o mai bună exploatare a potențialului, este necesar să optezi pentru această soluție. Tu ce crezi ?

Deci, trebuie să acționați ledurile sub curent constant separat. Aceasta exclude asamblarea în serie, deoarece dispersiile caracteristicilor sunt importante (acestea sunt componente electronice).
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 03/02/08, 16:07

Nu știu dacă vă ajută, dar această revistă online oferă multe informații despre furnizori, noi tehnici ...
http://www.ledsmagazine.com/
0 x
Frederic
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 05/02/08, 13:54

Este deasemenea o forum (în franceză) pe leduri și iluminat:

http://www.forum.led-fr.net/forum/
0 x
fthanron
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 292
Înregistrare: 13/10/07, 17:56
Locul de amplasare: Loir et Cher




de fthanron » 05/02/08, 15:42

Iată un răspuns obținut prin altul forum dezbatere deschisă:

"Ochiul uman este sensibil la valoarea medie a luminii. Eficiența LED-urilor este independentă de curentul care curge prin ele. Deci, nu câștigăm nimic CQFD"

Dă impresia că pentru noi oamenii dezbaterea s-a încheiat ... și pentru plante?
0 x
Frederic
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 05/02/08, 18:17

fthanron a scris:Iată un răspuns obținut prin altul forum dezbatere deschisă:
"Ochiul uman este sensibil la valoarea medie a luminii. Eficiența LED-urilor este independentă de curentul care curge prin ele. Deci, nu câștigăm nimic CQFD"
Dă impresia că pentru noi oamenii dezbaterea s-a încheiat ... și pentru plante?

Aceasta presupune că persistența retiniană este un fenomen liniar, dar cei care experimentează consideră că persistența retiniană nu este tocmai liniară, de unde riscul unei dezbateri sterile între teoreticieni și practicanți.
Despre acest subiect vezi:

http://forums.futura-sciences.com/archi ... 68646.html
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Întoarceți-vă la "Laboratorul ecologic: experiențe diverse pentru econologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 48