Furtuna într-un pahar cu apă prin convecție de apă

Diverse experiențe făcute de membrii forums referitoare în special la aparatele electrocasnice mici și la gestionarea energiei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974

Furtuna într-un pahar cu apă prin convecție de apă




de Christophe » 04/02/10, 16:34

În timpul testelor cu ulei de palmier ( https://www.econologie.com/forums/stocker-de ... t7421.html ) Am putut observa mișcări de convecție „vii” ale unei ape „transferate de căldură” care este încălzită de jos și răcită de sus.

Pe măsură ce apa a fost încărcată (probabil dezvoltare bacteriană), putem observa mișcări de convecție frumoase: http://www.youtube.com/watch?v=eOgXZ8-VOy8

Imagine

Acesta este genul de lucruri pe care mi-aș dori să le fac la școală ...

Fenomenul „turbă” este vizibil mai ales în stânga (mai fierbinte pentru că spre centrul sobei)
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 04/02/10, 17:47

ciudat, aș fi crezut că apa va crește în centru și va cădea din nou în periferie. sau fundul borcanului nu este punctul fierbinte?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 04/02/10, 17:55

Ah, asta sunt misterele fizicii. De asemenea, nu există o simetrie reală între stânga și dreapta atunci când, în teorie, ar trebui (dublu tourbillon)

Cred că izvorul fierbinte (aragazul) este mai fierbinte în stânga decât în ​​dreapta și apa este încă încălzită de radiații pe măsură ce se ridică pe peretele stâng.

Balonul nu este așezat în centru, dar partea dreaptă a sobei, centrul balonului este la 15-20 cm de margine (spate și lateral).

Personal, mi-a impresionat viteza de mișcare, nu credeam că este atât de rapid ...

Altfel kk1 ar avea idee ce sunt „fulgii de argint” care au apărut în apă? : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Philippe Schutt
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 1611
Înregistrare: 25/12/05, 18:03
Locul de amplasare: Alsacia
x 33




de Philippe Schutt » 04/02/10, 18:18

calcar?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79127
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10974




de Christophe » 04/02/10, 18:21

Nu, nu cred că „strălucește” prea mult (greu de văzut în videoclip) și nu a existat niciunul „la început”.

Mă gândesc la o dezvoltare bacteriană, dar care? Mister...
0 x

Întoarceți-vă la "Laboratorul ecologic: experiențe diverse pentru econologie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 43