Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
phil53
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1376
Înregistrare: 25/04/08, 10:26
x 202

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de phil53 » 22/06/18, 07:40

Sunt uimit că într-un forum cu o tendință ecologică, apărăm viteza.
Viteza este o cheltuială de energie care inevitabil ne distruge sau cel puțin transformă mediul.
Suntem mai fericiți când mergem mai repede și facem mai multe lucruri?
Viteza ar crea bogăție, dar ce ar face?
1 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Maximus Leo » 22/06/18, 09:16

philxNUMX a scris:Suntem mai fericiți când mergem mai repede și facem mai multe lucruri?
Viteza ar crea bogăție, dar ce ar face?

Răspuns: DA.

Viteza creează fericire și bogăție interioară în 95% (?) Dintre șoferi.

De ce ? pentru că viteza este un scop în sine.

Plăcerea pe care o primește viteza este observată și la animale, cai, pisici, câini, ... (este mai puțin vizibilă la melci : Lol: deși ...)

A accelera înseamnă a-și găsi sălbăticia naturală ...

Putem înlocui „viteza” cu „violența”, sunt aceleași motivații. De aceea am vorbit despre „brute groase”.

Ei bine, sper să fac parte din cei 5% dintre cei care nu sunt preocupați ... : Lol:
1 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Ahmed » 22/06/18, 12:04

Phil53Tu scrie:
Viteza ar crea bogăție, dar ce bogăție, pentru a face ce?

Viteza este principalul factor în crearea valorii abstracte: corespunde fie cu disiparea maximă a energiei într-un timp minim, fie cu viteza de reproducere a capitalului prin vânzarea de bunuri (cu atât mai mult rotațiile de creștere a capitalului în la un moment dat, cu atât crește mai mult acest capital). Prin urmare, acest factor este omniprezent și, prin urmare, în transport (accelerarea livrărilor, stocuri zero etc.), chiar și atunci când viteza nu corespunde direct acestor scopuri.
Timpul reprezintă limita evaluării valorii, motiv pentru care a reprezentat întotdeauna, încă de la începuturile capitalismului, o problemă majoră care a influențat programul de lucru, munca de noapte (mulțumesc bec!), Căutarea productivității și obsesia cu pendulul.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Adrien (ex-nico239) » 22/06/18, 12:39

philxNUMX a scris:Sunt uimit că într-un forum cu o tendință ecologică, apărăm viteza.
Viteza este o cheltuială de energie care inevitabil ne distruge sau cel puțin transformă mediul.
Suntem mai fericiți când mergem mai repede și facem mai multe lucruri?
Viteza ar crea bogăție, dar ce ar face?


Foarte interesantă reflectarea ta ....

Deși subiectul de bază nu este viteza, ci mortalitatea sau factorul de accident datorat vitezei

Dar in fine

Da, viața lentă este interesantă din multe puncte de vedere ....

Dar cel mai bun este să vă întrebați cât de mult conduceți pe drumurile departamentale: (în curând) 80 sau mai puțin?

Orice altceva rezultă din răspunsul tău.

Un lucru este sigur: cu cât mergi mai repede, cu atât petreci mai puțin timp în mașină, cu atât îți asumi mai multe riscuri de accidente, cu atât petreci mai mult timp în grădina ta ....

Fiecare își plasează cursorul personal acolo unde îl dorește, dar sigur este că toată lumea are un cursor .... și că acest cursor implică în mod necesar alegeri.

Exemplu extrem de amish care își numără călătoriile în ore în loc de minute: dar este o alegere de stil de viață.

O altă posibilitate este aceea de a minimiza călătoriile cât mai mult posibil: niciodată să nu vă mișcați de acasă sau să vă mișcați cât mai puțin este încă o altă alegere a stilului de viață.

În caz contrar, pentru majoritatea indivizilor, diferența dintre un călăreț rapid (100-110km / h) și un călăreț lent (70/80) pe drumul național este cât de mult?

Dacă nu mă înșel 50km la 80km / h pui 37mn
La fel la 110 km / h ai pus 27mn
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Christophe » 22/06/18, 14:01

Maximus Leo a scris:Putem înlocui „viteza” cu „violența”, sunt aceleași motivații. De aceea am vorbit despre „brute groase”.


Și, de asemenea, cred, prin „înălțime” sau „altitudine” pentru toți piloții cu parapanta sau cu zbor liber * : Cheesy:

Maximus Leo a scris:Ei bine, sper să fac parte din cei 5% dintre cei care nu sunt preocupați ... : Lol:


* nu eu! Deci sunt un șofer gros gros! : Mrgreen: : Mrgreen:
0 x
Ahmed
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 12298
Înregistrare: 25/02/08, 18:54
Locul de amplasare: Burgundia
x 2963

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Ahmed » 22/06/18, 14:30

Phil53Tu scrie:
Viteza este o cheltuială de energie care inevitabil ne distruge sau cel puțin transformă mediul.

Aceasta completează analiza anterioară: temele (sau memele tehnologice) ne modifică mediul și această modificare produce o nouă adaptare care, la rândul său, favorizează noi modificări. Prin urmare, înțelegem că în această cursă dintre modificare și adaptare, viteza joacă un rol primordial de adaptare. Cu toate acestea, este clar că viteza funcționează în cele din urmă împotriva oamenilor și nu doar pe drum! Viteza este într-adevăr un atribut al mașinii și dacă oamenii sunt atât de sensibili la aceasta, este doar din cauza alienării psihice de către teme.
0 x
- Mai presus de toate, nu credeți ce vă spun.
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Maximus Leo » 22/06/18, 17:01

Christophe a scris:
Maximus Leo a scris:Putem înlocui „viteza” cu „violența”, sunt aceleași motivații. De aceea am vorbit despre „brute groase”.


Și, de asemenea, cred, prin „înălțime” sau „altitudine” pentru toți piloții cu parapanta sau cu zbor liber * : Cheesy:

Maximus Leo a scris:Ei bine, sper să fac parte din cei 5% dintre cei care nu sunt preocupați ... : Lol:


* nu eu! Deci sunt un șofer gros gros! : Mrgreen: : Mrgreen:

:?:

„Violența rutieră” ucide în fiecare zi, adesea pietoni și bicicliști.

Parapanta și zborul liber provoacă, de asemenea, decese, dar aceste decese sunt piloții.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Maximus Leo » 22/06/18, 17:32

nico239 a scris:Dacă nu mă înșel 50km la 80km / h pui 37mn
La fel la 110 km / h ai pus 27mn

Nerealist ...

Unde este drumul secundar unde putem face 50 km cu 80 km / h în medie? Sau?

Voi lua exemplul unei călătorii de 55 km făcută aproape zilnic pe aceste celebre drumuri secundare care urmează să fie limitată în curând la 80 km / h. De obicei, durează între 55 de minute și 1: 05. Deci, media este de aproximativ 55 km / h, în timp ce sunt încă foarte aproape de limitele de viteză autorizate.

Ceea ce reduce viteza medie sunt sensurile giratorii, semafoarele, traversarea satelor cu 50 sau 30 km / h, traficul.

Am testat deja cu limitatorul la 80 și nu am observat o diferență de timp cu limitatorul la 90.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Adrien (ex-nico239)
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 9845
Înregistrare: 31/05/17, 15:43
Locul de amplasare: 04
x 2150

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Adrien (ex-nico239) » 22/06/18, 20:00

Maximus Leo a scris:
nico239 a scris:Dacă nu mă înșel 50km la 80km / h pui 37mn
La fel la 110 km / h ai pus 27mn

Nerealist ...

Unde este drumul secundar unde putem face 50 km cu 80 km / h în medie? Sau?

Voi lua exemplul unei călătorii de 55 km făcută aproape zilnic pe aceste celebre drumuri secundare care urmează să fie limitată în curând la 80 km / h. De obicei, durează între 55 de minute și 1: 05. Deci, media este de aproximativ 55 km / h, în timp ce sunt încă foarte aproape de limitele de viteză autorizate.

Ceea ce reduce viteza medie sunt sensurile giratorii, semafoarele, traversarea satelor cu 50 sau 30 km / h, traficul.

Am testat deja cu limitatorul la 80 și nu am observat o diferență de timp cu limitatorul la 90.


Imagine Vă puteți imagina că am dat aceste cifre doar ca un ghid matematic, sper că nu le-ați luat la valoarea nominală în situații reale.

Este evident că un număr foarte mare de factori influențează media ...

Dar discuția nu este media, ci viteza maximă .....

Nu ați observat vreo diferență între limitatorul la 90 și 80?

Deci, puteți călători fără griji cu limitatorul la 70 de ani

Nu ar trebui să observați o diferență între 80 și 70

Și nici nu mai există diferență între 70 și 60 ...

Și nici nu mai există diferență între 60 și 50 ...

Și așa mai departe.... Imagine

Nu-l luați la valoarea nominală, eh ... dar fiecare are propriul cursor ... mașini care rulează la 60 de naționali acolo; la fel cum sunt mulți dintre ei care rulează la 110 pe autostrăzile limitate la 130 ... pentru a le depăși sau nu, aceasta este întrebarea : Idee: : Idee: : Idee:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79121
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 10973

Re: Analize economice privind trecerea de la 90 km / h la 80 km / h în Franța ...




de Christophe » 23/06/18, 23:35

Maximus Leo a scris: :?:

„Violența rutieră” ucide în fiecare zi, adesea pietoni și bicicliști.

Parapanta și zborul liber provoacă, de asemenea, decese, dar aceste decese sunt piloții.


A fost o glumă psihologică, nu!
0 x

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 164