Optimizarea eficienței motorului: piese în 2010

Transport și noi de transport: energia, poluarea, motor, concept, vehicule hibride, prototipuri, controlul poluării, reglementările privind emisiile, taxa. nu moduri de transport individuale: transport, organizare, carsharing sau carpooling. Transportul fără sau cu mai puțin ulei.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059

Optimizarea eficienței motorului: piese în 2010




de Christophe » 11/05/10, 18:51

Iată un excelent document (PSA) de sinteză asupra modalităților de îmbunătățiri curente ale eficienței motoarelor termice.

Adică a celor în curs sau planificate de producători: https://www.econologie.com/amelioration- ... -4261.html

Document PSA din martie 2009.

2 extracte:

Imagine

Imagine

Le Motor variabil cu viteză de compresie (VCR) tip MCE5 (sau altul) aparent nu este menționat în documentul privind îmbunătățirea motoarelor pe benzină: https://www.econologie.com/forums/mce-5-le-m ... t7283.html

VCR permite totuși să obțină eficiență pe benzină similară cu eficiența diesel! Ceea ce înseamnă că probabil că producătorii nu vor dezvolta acest lucru până în 2020.
Dernière édition alin Christophe 15 / 05 / 10, 12: 23, editate 1 ori.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79356
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11059




de Christophe » 14/05/10, 18:26

0 x
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 14/05/10, 20:07

Ca de obicei, constructorii nu le pasă de gurile noastre.
Între sistemele ieftine, dar încă eficiente ale stilului vortex, cu unele altele, plus VCR, ar fi suficiente pentru a crește performanța cu mai multe puncte, reducând totodată poluarea. Dar nu, de ce să faci asta, deoarece BP își va repara scurgerea.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14141
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839




de Flytox » 14/05/10, 22:30

Lui Bosch îi plac Mercedesul și BMW-ul. Își fac proiecțiile pe mașini total nepotrivite nevoilor consumatorilor. Pentru ei, o mașină bună este o orgie a puterii (pe care nu o vom folosi niciodată) și o orgie a tehnologiei, deoarece va face clientul să bifeze ...



Imagine

Putere 100 Kw, deplasare 2 litri și 1400 Kg pentru un hibrid ..... orice, chiar vor să ne facă să mergem pe cap. : Evil:

În același butoi:

https://www.econologie.com/forums/diesotto-1 ... t9672.html

https://www.econologie.com/forums/bmw-x6-act ... 90-20.html
0 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 15/05/10, 09:35

Projetheus a scris:Ca de obicei, constructorii nu le pasă de gurile noastre.
Între sistemele ieftine și încă eficiente ale stilului vortex CU


AVEC nu a demonstrat niciodată eficacitate semnificativă, cu excepția reducerii puterii, deoarece este o scădere a presiunii ... Un prieten a testat-o ​​și mașina lui (R5) nu numai că nu mai trage , dar, în plus, a fost mai mult pe autostradă (puțin mai puțin, nu semnificativ, în oraș) și în cele din urmă și-a rupt motorul, deoarece o bucată din ea s-a aruncat și a fost înghițită, ciocanind o cameră și răsucind o supapa = zero la rahat ...
doar în condiții foarte precise, turbulența creată de un „cu” este utilă pentru ceva ... forma camerelor și dispunerea supapelor fac deja posibilă crearea unei turbulențe (vizualizată în laborator cu capete transparente ) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Remundo
moderator
moderator
posturi: 16170
Înregistrare: 15/10/07, 16:05
Locul de amplasare: Clermont Ferrand
x 5261

Re: Optimizarea eficienței motorului: piese în 2010




de Remundo » 15/05/10, 10:05

Christophe a scris:Iată un document excelent (PSA) de sinteză cu privire la modalitățile actuale de îmbunătățire a performanțelor motorului.

Aceasta înseamnă că în curs sau prevăzut de producători: https://www.econologie.com/amelioration- ... -4261.html

Document PSA din martie 2009.

Un document super, într-adevăr, destul de complet și bine prezentat : Idee:
VCR permite totuși să obțină eficiență pe benzină similară cu eficiența diesel! Ceea ce înseamnă că probabil că producătorii nu vor dezvolta acest lucru până în 2020.

Am vorbit deja despre asta pe fir MCE5

De ce VCR-urile nu au experimentat nicio industrializare în masă? aici:
http://www.mce-5.com/vcr_strategy/exper ... _prosp.htm
Potrivit Renault
Imagine

Potrivit FEV Motoren Technik
Imagine

Producătorii sunt conștienți de faptul că creșterea în greutate, volum și complexitate a motorului cu mai mult de 50% (ca să nu zic 100%), doar pentru plăcerea de a avea un VCR și de a câștiga 10% din consum a fost nu este viabil la nivel industrial ... : Idee:

Pe de altă parte, ei văd că un VVT, o injecție directă și un turbo oferă o satisfacție în mare parte fără a compromite arhitectura de bază a motorului, prin urmare fiabilitatea acestuia.

Astfel, VCR nu este justificat „în general”, adică pe mașina „Domnului Toată lumea”.

Cred că VCR ar trebui privit ca gheața de pe tort, ultimul mijloc [cel mai complex de implementat în arhitectura motorului *] de acțiune pentru a câștiga ultimele puncte de întoarcere ...

Iar Flytox are dreptate, motoarele sunt prea puternice și se revarsă în hipertehnologie, în timp ce puțin mai multă modestie și simplitatea nu ar strica. Personal am o injecție indirectă cu un singur punct R19, 80 CP și 5,5L / 100 km ... În timpul iernii cu anvelope de zăpadă moale, am fost la 6,2L / 100km

Din punctul meu de vedere, acest tip de motor hibrid de serie (cu 30 km de baterii, de exemplu) ar fi un mare succes în ceea ce privește consumul.
0 x
Imagine
bernardd
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2278
Înregistrare: 12/12/09, 10:10
x 1




de bernardd » 15/05/10, 12:02

foarte post interesantChristophe, mulțumesc foarte mult.

Acesta arată clar că cele mai importante pierderi ale unui motor cu ardere internă sunt pierderile de căldură: 53%

Apoi, în ceea ce privește pierderile motorului, pierderile sistemelor auxiliare au redus încă ponderea leului: pompe, alternator, cutie de viteze ... cel puțin 15% încă.

Cea mai bună soluție este să eliminați aceste pierderi la sursă ... cu un motor mai rece decât temperatura camerei și care nu necesită aprindere sau cutie de viteze.

Există și este ... un motor de decompresie Imagine, numit și motor cu aer comprimat.

Nu tip Imagine sub soare !
0 x
Un bientôt!
Projéthée
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 77
Înregistrare: 30/10/08, 17:53




de Projéthée » 15/05/10, 18:50

Storm-bird, VSLA ca pantone și alte tehnologii nu au făcut obiectul niciunui studiu „serios și obiectiv” din partea producătorilor și nici a comunității științifice (pentru ceea ce știu, dar Vreau surse). În cazul VSLA, luând în considerare faptul că efectul turbulențelor se ridică la consumul doar de coajă de ananas și la concluzia că acesta este cu adevărat infectat. Pentru constructori există corectitudinea comercială și / sau politică și apoi strategia reală pe care o urmează (sau ar dori să o urmeze așa cum a subliniat Flytox).
Când nefericirile iubitului tău, mă simpatizez chiar dacă mă îndoiesc că a înțeles toate detaliile problemei înainte de asamblarea ei. Pentru informarea dvs., am făcut mai puțin de 5L / 100 cu un 650 Bandit cu 7000 km pe contorometru echipat cu un filtru verde și un CU. Fără să fiu un ciudat care strică, sunt rareori nici în modul sissy. Ceea ce am vrut mai presus de toate să denunț este că, atunci când anumite optimizări dezvoltate de indivizi fac la fel de bine, dacă nu chiar mai bine decât cercetarea finanțată de milioane, cine beneficiază de „niciun progres”?
0 x
oiseautempete
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 848
Înregistrare: 19/11/09, 13:24




de oiseautempete » 15/05/10, 20:18

Projetheus a scris:Storm-bird, VSLA ca pantone și alte tehnologii nu au făcut obiectul niciunui studiu „serios și obiectiv” din partea producătorilor și nici a comunității științifice. Pentru informații, fac mai puțin de 5L / 100 cu un 650 Bandit cu 7000 km pe contorometru echipat cu un filtru verde și un AVEC. Fără să fiu un ciudat care strică, sunt rareori nici în modul sissy. Ceea ce am vrut mai presus de toate să denunț este că, atunci când anumite optimizări dezvoltate de indivizi fac la fel de bine, dacă nu chiar mai bine decât cercetarea finanțată de milioane, cine beneficiază de „niciun progres”?


Acolo mă faci să râd: Honda CX500 din 50 (1981cv) mănâncă 5L / 100 și Voxan din 1999 (102cp) mănâncă 5.5L / 100 fără CU sau DIY, dar cu Mécacyl (reducerea frecării) ... toate acestea conduc normal ... C2 90cp pe care îl mănânc în prezent 6L / 100 în medie și ... este o benzină ... încă nu CU, dar un stil de conducere eficient (nu mă trag pentru unii, dar anticipez un maxim și frânez o esență minimă, de marcă, pentru că cu „supermarketul” mănâncă mai mult ...)
„Optimizările individuale” de până acum nu am văzut niciodată ceva care să țină cu adevărat drumul de-a lungul timpului: din când în când și în anumite condiții uneori funcționează, dar un producător de mașini dezvoltă vehicule care trebuie să funcționeze în toate condițiile, nu neapărat ideale și trebuie să fie fiabile în timp, deoarece o defecțiune a unei serii poate scufunda o afacere (nu cred că Toyota râde în acest moment din cauza problemelor lor și a milioanelor de mașini care trebuie modificat din cauza micului detaliu care nu merge bine) ...
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Transport nou: inovații, motoare, poluare, tehnologii, politici, organizare ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 228