Reparați o scurgere gonflabilă din PVC (rahat în China)

Și dacă ar fi repararea, mai degrabă decât a aruncat și schimba? Redescoperă plăcerea de a le reparații. Cum de a diagnostica o problemă sau găsi piese de schimb? Reparați în sine este o modalitate de a economisi bani, în general!
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 09/03/11, 15:48

Îl cunosc și pe Old Camper. Și ce vinde Old Camper? Și produse asiatice, în general de calitate mai bună, dar prețurile sunt și de 10, 20 sau chiar de 30 de ori mai scumpe decât în ​​Asia (notat pe echipamentele japoneze), nu mai este rușine.
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 09/03/11, 15:52

Christophe a scris:
Maximus Leo a scris:Când ne furnizează rahat este pentru că producătorii noștri o cer, astfel încât publicul să poată cumpăra mai ieftin.


Uh nu, dacă comercianții și industriașii (nu toți) oferă rahat, este astfel încât să câștige mai mulți bani pe 2 niveluri:
a) prețul costului mai mic
b) reînnoire (participăm la dezbaterea privind obsolescența planificată)

Desigur, de aceea pe rafturi este indicat „cel mai ieftin”.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/03/11, 16:05

Macro a scris:Dacă sunteți un bolnav grav, aveți o saltea gonflabilă Christophe..Deca are un model garantat pentru viață ...


Lol, nu, nu sunt o mare suferinta, doar ca ajuta cand sunt mai multe persoane (> 2) care vin in vizita in casa... si cand trebuie sa doarma pe podeaua tare dupa 2 ore e rau.. . :? :?

Ma intreb daca unul din modele nu vine de la deca...nu mai am facturile dar asta tine cont de scurgeri (exclus sudurile...)? Mă îndoiesc ! : Idee:
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 09/03/11, 16:06

Macro a scris:.....Am cumpărat același produs la doi ani distanță
http://www.decatlon.fr/high-top-shoes-forclaz-shoes-600-id_MAN_10849_8053250.html
Calitatea a scăzut..Așa-numitul vibram al tălpilor a devenit periculos de alunecos când treci de la gresie umedă la uscată (Spuneți-mi, ne scoatem pantofii... Ei bine, nu, deloc... Bun Auchan nu mergem acolo in crocodili de drumetie... Ei bine, nu-mi pasa de cei vechi (nu au alunecat)...

Ciudat, pentru că tălpile Decathlon nu ar trebui să alunece la Auchan: e aceeași casă! Suntem la casa Mulliez:

http://fr.wikipedia.org/wiki/Associatio ... le_Mulliez

Poate că au interese în industria tencuielii, cine știe? : Lol:

ML
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/03/11, 16:10

Wow, acest link AFM este interesant...

Nu știam că Midas și Norauto au acționari comuni...

Asta e familia!

„Aceeași șansă pentru toată lumea datorită școlii republicii?”

Mă batjocor! : Cheesy:
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 09/03/11, 16:27

Christophe a scris:Wow, acest link AFM este interesant...

Nu știam că Midas și Norauto au acționari comuni...

Asta este familie !

„Aceeași șansă pentru toată lumea datorită școlii republicii?”

Mă batjocor! : Cheesy:

Deci, pentru a fi acționar al grupului Mulliez trebuie să fii familie, eventual prin căsătorie. :D

Revenind la Vieux Campeur (la fel de hoț ca și ceilalți AMHA), familia Mulliez caută să pună mâna pe el (prin Décathlon):

http://archives.lesechos.fr/archives/20 ... 23-ECH.htm

Istoria creării unui nou concurent fals la Decathlon.

ML
0 x
Avatar de l'Utilisateur
renaud67
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 638
Înregistrare: 26/12/05, 11:44
Locul de amplasare: marseille
x 8




de renaud67 » 09/03/11, 16:33

In rest, exista saltele (aproape) autogonflabile de 7 cm grosime si sunt destul de practice si ceva mai robuste.
0 x
Absurditățile de ieri sunt adevărurile de astăzi și banalitățile de mâine.
(Alessandro Marandotti)
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79332
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11046




de Christophe » 09/03/11, 19:20

Maximus Leo a scris:(la fel de hoț ca și celălalt AMHA)


Hei, calmează-te Leo, nu toți comercianții sunt hoți și mulți cei mici se chinuie destul de mult (marje mici pentru a fi competitivi, impozitare grea, taxe de angajator sau sociale...), mai ales în acest moment...

Ei bine, ca sa revin la reparatie, am facut un test pe 2 saltele cu lipici pentru tevi PVC, pare sa functioneze destul de bine mai ales pe una din cele 2 (cealalta are o pierdere in alta parte presupun):

Saltele gonflabile:

a) Primul strat, aplicați lipiciul uniform pe orificiu cu un plasture, o bucată de bandă sau o bucată de plastic flexibil (care se va desprinde dacă nu ține)

b) Dezumflam putin pentru a putea pune o clema
Așteptăm aproximativ 1 oră.

c) Al 2-lea strat: aplicarea unui strat adeziv „gol”.

d) repetați c) dacă este necesar (vem vedea mâine :D)

In orice caz, adezivul PVC "ataca" bine salteaua, asa ca metoda este buna si chiar este PVC!
0 x
Maximus Leo
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 2183
Înregistrare: 07/11/06, 13:18
x 124




de Maximus Leo » 09/03/11, 20:06

Christophe a scris:
Maximus Leo a scris:(la fel de hoț ca și celălalt AMHA)


Hei, calmează-te Leo, nu toți comercianții sunt hoți și mulți cei mici se chinuie destul de mult (marje mici pentru a fi competitivi, impozitare grea, taxe de angajator sau sociale...), mai ales în acest moment...

Eu însumi am fost managerul SARL ... Dar când vedem un produs japonez vândut aici de 15 ori mai scump, putem spune că marja nu trebuie să fie scăzută.

Pe tema comercianților „cinstiți” precum Carrefour, există ceva în China în acest moment: Carrefour este urmărit acolo pentru practici frauduloase (Les Echos).

Carrefour s-a deschis în Japonia în urmă cu câțiva ani și a fost concediat, tot pentru practici frauduloase. Cea mai bună parte este că mafia japoneză (yakuza) a fost cea care a adus cazurile în judecată! : Lol: (Les Echos, Japan Today și agențiile de presă japoneze Asahi, Yomiuri și alții).
Dernière édition alin Maximus Leo 09 / 03 / 11, 20: 11, editate 1 ori.
0 x
cortejuan
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 254
Înregistrare: 01/12/10, 19:34
Locul de amplasare: Franche-Comté
x 6




de cortejuan » 09/03/11, 20:07

Bonsoir,

după cum ați văzut, de fapt, avantajul PVC-ului este că este ușor solubil în solvenți puternici (cei care se potolesc). O alternativă la soluția dvs., tăiați o mașină de spălat cu un material similar, așa cum ați făcut, vă umflați salteaua moderat, astfel încât să aibă forma finală, vă periați locul cu lipici din PVC, vă lipiți imediat plasturele, îl acoperiți totul cu o fâșie de adeziv (probabil chinezesc) acest lucru metalic găsit peste tot și care este ușor îmbrăcat. Lipeste maxim; apoi vă umflați complet salteaua.

Ei bine, banda adezivă nu este super drăguță, dar va ține cele două elemente în siguranță, iar solvenții vor avea suficient timp (pentru că sunt prinși în cele două straturi) să sudeze corect plasturele și salteaua.

Cordialement
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Defalcare, depanare și reparații: reparați-vă? "

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 107