Scurgerea jgheabului de zinc străpuns de coroziune: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 08/07/21, 23:59

Pffff ce minge ...


Ei bine, am găsit masa: grădinărit / schimbător de căldură-titan-sau-oțel inoxidabil-sau-alt-t16401-10.html

Mâine îl voi face subiect pentru că am luat 10 minute să-l găsesc !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 00:04

Deci, există o problemă între zinc și aluminiu ...

Dar ce să faci pentru a evita acest lucru?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de GuyGadeboisTheBack » 09/07/21, 00:11

Christophe a scris:Pffff ce minge ...

:şoc: Pe mine ?
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 00:17

Nu Papa !!
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 00:25

Uh, dacă am înțeles corect (nu sunt sigur) singura soluție este să pun un metal de sacrificiu ... există doar magneziu care este mai rău decât zincul ...

Așa că voi încerca să găsesc câteva și să pun în jgheabă ... Voi vedea într-un an dacă s-a mutat ...

ps: partea orizontală nu este deloc corodată ... ar trebui să fie și ea, nu ??
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de GuyGadeboisTheBack » 09/07/21, 00:29

Christophe a scris:Nu Papa !!

Esti prost, ai baut sau amandoi ??? Tocmai am pus o întrebare ... :şoc:
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 00:56

GuyGadeboisLeRetour a scris:Trebuie să încercați cu un milivoltmetru pentru a vedea dacă există curent.


O intrebare ?
0 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14911
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4338

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de GuyGadeboisTheBack » 09/07/21, 00:57

Christophe a scris:
GuyGadeboisLeRetour a scris:Trebuie să încercați cu un milivoltmetru pentru a vedea dacă există curent. <<< asta este doar logic


O intrebare ?

Da:
renovare-imobiliare-jgheab-cu-scurgeri-străpuns-de-coroziune-cu-zinc-de-ce-reparare-de-urgență-și-ce-soluție-durabilă-t16920-10.html # p454472
Spre deosebire de Bozo, „nu” meu nu este retorică și, din moment ce am spus că sunt prost la electricitate, a fost o întrebare. Mai mult, dacă îl întreb, este pentru că răspunsul mă interesează, sunt întotdeauna fericit să învăț lucruri în domenii în care am lacune.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79287
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11024

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Christophe » 09/07/21, 11:51

Nu mai face ego-ul tau Obamot!

a) Ați recomandat să luați o măsurătoare electrochimică: OK este bine la mine!

b) Cer detalii despre măsurare

c) Spui că nu știi nimic despre electricitate! :şoc: :şoc: :şoc:

Concluzie: e tot dracu acolo!

Pe scurt, nu mare lucru, am văzut mai rău aici!
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6513
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1636

Re: Jgheab cu scurgeri străpuns de coroziunea zincului: de ce? Reparații de urgență și ce soluție durabilă?




de Macro » 09/07/21, 12:17

aluminiul panourilor dvs. nu este în contact cu jgheabul dumneavoastră? Nu văd cu adevărat cum ar putea exista coroziune galvanică cu apa de ploaie, care, de altfel, este foarte puțin conductivă ... Mai mult, cred că debitul de apă al jgheabului dvs. ar fi mai afectat decât canalul descendent ....

Trebuie să-l întreb pe nepotul meu despre asta ... Nu este chimist, ci acoperitor ... Specialitatea sa este clădirile listate ... Ei bine, el nu trebuie să vadă mult aluminiu pe acest tip de acoperișuri ...
0 x
Singurul lucru care este sigur în viitor. Este probabil că este în concordanță cu previziunile noastre ...

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 29