Renovează-ți casa pentru a deveni un consum redus

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
Avatar de l'Utilisateur
Macro
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6527
Înregistrare: 04/12/08, 14:34
x 1641




de Macro » 06/04/10, 14:12

Christophe a scris:Și la ce așteptați să vă schimbați sau să vă împletiți șasiul? :?:


A sosit....

Remediere: economie la capătul drumului sau chiar neviabilă din punct de vedere economic...

Schimbare...Cea mai mica deschidere masoara 1m40*1m70
cel mai mare 2m50*2.60...

Chiar și la Lapeyre în PVC este o cifră foarte mare... Așa că le facem unul câte unul...
Acestea fiind spuse, cu cât avansăm mai mult în schimbare, cu atât ne dăm seama că în afară de confortul acustic, chiar și izolarea armată a geamurilor nu este nimic dacă restul nu evoluează... Rămânem pe același consum (pai asta nu mai este combustibil, asta e deja...) O baracă veche de piatră nu poate fi încălzită cu un ster de lemn iarna...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/04/10, 14:34

Christophe a scris:
Nu știu dacă răspunsul meu este bine plasat, dar îl așez oricum.

Testele BBC se fac atunci când VMC DF fie nu este încă instalat, fie „blocat” ... nicio casă nu va trece testul de etanșeitate pasiv cu VMC DF care nu este „manevrat” sau mai rău în funcțiune!


Ei bine, nu, „dovada inversă” nu funcționează pentru orice raționament!

Ce am spus :

1) Nu putem, în climatul nostru, să reducem pierderile dintr-o casă dacă aceasta „se scurge” peste tot (deci dacă lasă să intre prea mult aer înghețat - deoarece casa nu explodează, este că atâta aer cald a fost evacuat) .

2) Deci, dacă casa este impermeabilă, acumulează umiditate legată de activitate (respirația ocupanților, gătit, scăldat etc.). Prin urmare, este necesar să se aerisească (cu excepția materialului respirabil).

PS: rămâne problema condensului la punctul de rouă din perete - în special cu vată de sticlă / vată de stâncă; bariera de vapori nu a fost pusa pentru a forta instalarea VMC, ci pentru ca in rest undeva intre 20°C inauntru si -10°C in exterior se condenseaza si nu izoleaza mai mult...Si se prabuseste si cand vine vorba de LDV /LDR.

3) Și acolo, dacă nu vrem să irosim caloriile prin VMC, DF este singura modalitate de a le recupera. Problema nu este aerul care este „pompat”, ci aerul rece care îl înlocuiește. Și astfel când temperaturile devin foarte negative, este imposibil să menținem temperatura internă fără a încălzi aerul care intră...

Lăsați testul de scurgere să fie efectuat cu VMC blocat, evident! Acest lucru nu înseamnă că VMC nu este util. La fel cum se face testul amortizorului auto în timpul inspecției tehnice în timp ce staționează! Asta nu înseamnă că pentru oprire se folosește un amortizor!

Reamintesc altor cititori - am disperat să-l conving pe Christophe în acest punct - că casele vechi erau site (printre altele termice, dar și pentru aer). Deci problema MC nu s-a pus. O casă BBC sau pasivă, pe de altă parte, este extrem de impermeabilă.

Respirabilitatea unui material nu este nelimitată. Sunt de acord că acest lucru este calculat și în unele cazuri poate fi, fără îndoială, suficient. Acasa, cu blocuri bisoterme pe tencuiala traditionala, asta nu a fost suficient. Am avut mucegai (casa din 1995), despre care imi amintesc si poate fi un alergen puternic (multi nefumatori se intreaba de ce tusesc dimineata). Am adăugat un VMC. Cine este doar un igro.

Unde sunt puțin de acord cu Christophe este că volumul de aer înghețat de iarnă de introdus este mai mic decât volumul de aer de toamnă deoarece este foarte uscat (cantitate foarte mică de vapori de apă / m3). Așa că putem introduce mult mai puțin păstrând umiditatea suficient de scăzută, astfel încât să nu se condenseze. Așa că, contrar tuturor recomandărilor, mi-am pus VMC SF hygro pe un programator și funcționează mai mult sau mai puțin îndelung iarna după ce am folosit bucătăria și dușurile. Și am pus o jumătate de oră ici și colo pe intervalele care erau prea lungi. Functioneaza pana la urma 12 ore pe zi In afara perioadei de incalzire l-am pus in pozitie "fortata" (deci permanent).

Prin urmare, sunt parțial de acord cu Christophe cu privire la dogma VMC (dar nu atunci când își ia o poziție împotriva ei într-un mod generalizat; acolo, rămân convins că greșește).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/04/10, 14:38

a scris:
Pe de altă parte, reînnoirea aerului (ventilația) se poate face diferit decât cu un VMC (1F sau 2F) există alte mijloace de ventilație naturală, VMR (ventilație distribuită mecanic) VMI (ventilație mecanică prin insuflare.

.


Suntem de acord. VMC este doar prescurtarea IC pentru ventilație „asistată”. Fie că împingem aerul în casă (VMI), fie că îl tragem (VMC), totuși, problema rămâne aceeași! Fără schimbătoare (deci 2F), risipim calorii și va fi greu să fim BBC și probabil imposibil în climatele noastre să fim „pasivi”.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685




de Did67 » 06/04/10, 14:41

Un PS important:

Problema nu este aceeași la încălzirea cu aragaz, insert, șemineu. „Curentul” este apoi ventilație forțată!

Deci ceea ce am spus se aplica mai ales in cazul incalzirii fara "curen" (electrice) sau a cazanelor in afara locuintei (in cazane, subsol etc.).

Și asta s-a schimbat mult de la casele bunicilor noștri!
0 x
aerialcastor
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 865
Înregistrare: 10/05/09, 16:39
x 21




de aerialcastor » 06/04/10, 16:42

VMI are avantajul de a pune casa sub presiune în exces, prin urmare tiraj mai bun pentru aragaz și mai puține scurgeri de aer parazit enervant (mai puțin vântul intră).

Dar are și avantajul de a precondiționa cu ușurință aerul de intrare la costuri reduse, fântâni canadiene pentru vară, panouri solare pentru iarnă și chiar mai bune tuneluri de pietricele pentru tot anul.


Altfel +1 pentru etanșeitatea clădirilor vechi, sunt adevărate site în sens literal (pline de mici găuri). Pentru a vă convinge de acest lucru, scoateți pur și simplu o priză electrică, curentul de aer poate fi impresionant.

Pentru 2F VMC, acest lucru nu are sens într-o mare parte a Franței și cu atât mai puțin într-o casă care nu este etanșă.
Când lucram în Avignon, simulările au arătat că un VMI era mai bun din punct de vedere energetic decât VMC 2F și nici măcar nu vorbesc despre energia întruchipată. Și eram între 30 și 50 kWh/m²/an în funcție de proiecte.


Pentru a face o casă de consum redus, nu există 36 de metode, trebuie să izolați, să o faceți etanș, să promovați aportul solar, să aveți inerție pentru a stoca aportul iarna și prospețimea vara. Și efectuați o simulare termică dinamică pentru a valida ipotezele
0 x
Salvați un copac, mâncați un castor.
Este inutil să reușești în viață, ceea ce este nevoie să pierzi moartea.
Avatar de l'Utilisateur
swift2540
Bun econolog!
Bun econolog!
posturi: 383
Înregistrare: 04/08/08, 00:48
Locul de amplasare: Liege
x 1




de swift2540 » 06/04/10, 22:23

Bonsoir,
Avantajul vmc (df sau nu) constă în C= controlat. Omul ii place sa controleze...
Acum, df sau nu depinde de locație (regiune caldă sau rece) și/sau alte posibilități (putin canadian, de exemplu).
Pentru izolare, la fel:
pentru rece, cald si rece, sunet???
Pentru grosime, utilizați motorul de căutare al site-ului cu cuvintele bbc, effinergie sau pasiv și inspirați-vă din aceste etichete.
Mai întâi acoperișul, apoi pereții.
Pentru ferestre, ați înțeles deja, important este impermeabilizarea.
Apoi dv sau tv, depinde din nou de regiune și de costul suplimentar.
Pentru a merge mai departe, trebuie să știm ce vrei să faci, în ce regiune și cu ce posibilități :?: (iti sau ite, cald sau rece, ...)
@+
0 x
Uneori este mai bine să te oprești, să te gândești și să pui întrebări corecte ...
Avatar de l'Utilisateur
Hic
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 995
Înregistrare: 04/04/08, 19:50
x 5

Re: Renovează-ți casa pentru a deveni un consum redus




de Hic » 07/04/10, 06:56

aamgr a scris:bonjour,
Pentru tine, ce ar trebui să faci pentru a-ți transforma casa într-o casă cu consum redus?
- pentru mine, trebuie să instalați un VMC cu flux dublu
- blocați toate orificiile de aerisire (VMC se va ocupa de reînnoirea aerului)
- izolează spațiul acoperișului, dar ce tip și grosime a contorului de izolație și cu ce coeficient?
- izolează exteriorul casei, aceeași întrebare ce tip și grosime de izolație și ce contor de materiale pentru a proteja izolația: PVC, lemn, ...
- treceți la geamuri duble sau triple, dar cu ce coeficient?
- izolează solul, cu ce material
- izolează ușile exterioare
Este suficient?
mulțumesc

Buna aamg
o casa cu consum redus?
se realizează în proiectarea clădirii
renovarea este foarte scumpă în comparație
(Dacă este posibil.... există un pachet de punte termică de îndepărtat))
pentru a economisi bani trebuie să adăugați un schimbător de căldură la VCM
AuReVoiR Hic
0 x
"Hrana ta să fie medicamentul tău și medicamentul tău să fie mâncarea ta" Hippocrates
"Orice preț care are un preț nu are valoare", Nietzche
Tortura pentru manie
Interzicerea exprimării ideii că câmpurile sunt accelerații (magnetice și gravitaționale)
Și veți obține opțiunea de brevet de tip hangman cu tortură mintală cu succes
aamgr
Învăț econologie
Învăț econologie
posturi: 14
Înregistrare: 02/04/10, 10:11




de aamgr » 07/04/10, 09:59

swift2540: Pentru a spune adevărul, am început această discuție pentru a obține răspunsuri nu pentru cazul meu particular, ci pentru ca toată lumea să se poată găsi.
Scopul nu este să ai o etichetă, ci să economisești la încălzire (sau chiar fără ea) și, de asemenea, la energie electrică și să încerci să estimezi rentabilitatea lucrării.
mulțumesc
0 x
Să salvăm planeta împreună
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79362
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11060




de Christophe » 07/04/10, 15:41

Did67 a scris:Prin urmare, sunt parțial de acord cu Christophe cu privire la dogma VMC (dar nu atunci când ia o poziție împotriva ei într-un mod generalizat ; acolo, raman convins ca greseste).


Sursa? : Mrgreen:

Vorbesti despre VMC SF sau DF sau VMC in general?

Eu sunt curvie versus exact opusul...
: Cheesy: : Cheesy:

a scris:CMV este una dintre tehnicile de ventilație, dar nu este singura.
Există, de asemenea, ventilație naturală, VMR, VMI, ....


Ok, am crezut că aici vorbim doar despre VM...

a scris:Pentru a face o casă de consum redus, nu există 36 de metode, trebuie să izolați, să o faceți etanș, să promovați aportul solar, să aveți inerție pentru a stoca aportul iarna și prospețimea vara.


+10, nu aș putea fi mai ok!

Nu este „a pune un VMC DF” care va „pasiviza” o casă...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
sen-no-sen
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6856
Înregistrare: 11/06/09, 13:08
Locul de amplasare: Beaujolais de mare.
x 749




de sen-no-sen » 07/04/10, 16:07

Fântâna canadiană/ provensală este un VMC virtuos, mi se pare păcat că conceptul nu este mai dezvoltat.
0 x
„Ingineria înseamnă uneori să știi când să te oprești” Charles De Gaulle.

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 51