Restaurarea unui zid de piatră de râu

Ajutor și consiliere pentru munca ta reală în noi sau renovare, interior sau exterior.
seb1000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 02/05/11, 11:05




de seb1000 » 20/05/13, 22:16

Nu încerc să fiu agresiv, ci doar apăs un pic mai tare asupra faptului că este inutil să propun soluții care să coste ochii capului, deoarece eu sunt la „piciorul peretelui”: eu două fă ceva cu ce am.

bine văzut lovitura de spumă de îndepărtat în orice caz! 8)

a trecut mult timp de când a trebuit să încep lucrarea, este adevărat, dar a trecut mult timp de când a fost o zi fără ploaie sau fără temperatură sub 5 ° C ... așa că îmi iau necazurile aveți răbdare și urmăriți-mi peretele îndeaproape în timp ce așteptați zile însorite (sau o părere favorabilă a expertului).
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/05/13, 22:21

Nr 1 : Arrowd: : Arrowd: : Arrowd:

Nu uitați că arbușul la naiba ... Rădăcinile pot crește destul de mult! Uită-te doar la iarba care reușește să spargă gudronul pe un drum :şoc:

Fără să te jignească, pare că ai mici probleme cu prioritățile, nu? : Lol:

De exemplu:
Faceți un plan de atac 1 ... 2 ... 3 ...
Vedeți pe cineva din companie și trimiteți-i procesul ...
Prezentați-l aici dacă doriți, apoi corectați-l ...
Și apoi te ții de ea.
0 x
seb1000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 02/05/11, 11:05




de seb1000 » 20/05/13, 22:37

arbustul de la ultima fotografie?
(este un rosebush, dar nu puteți vedea, având în vedere dimensiunea fotografiei)

acesta a fost îndepărtat cu cel puțin 2 săptămâni în urmă, la fel ca toate arbuștii mari înrădăcinate de-a lungul peretelui.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 20/05/13, 23:08

Pfiu!

În colțul meu, există același scenariu cu tuyas în partea de sus a peretelui, care face o cădere de aproape doi metri, dar acesta este realizat din beton armat de 30 cm și bine încălțat, nu s-a mișcat niciodată. Cu toate acestea, vecinii au fost mai puțin norocoși, așa că am vorbit din experiență.

8)
0 x
bidouille23
Mare econolog
Mare econolog
posturi: 1155
Înregistrare: 21/06/09, 01:02
Locul de amplasare: Bretania BZH powaaa
x 2




de bidouille23 » 21/05/13, 21:50

Bună de atunci :) ...

Tocmai am citit mesajele tale obamot, ei bine, nu sunt deloc de acord cu părerea ta personală,

în primul rând: cred că a face treaba singur este destul de realizabil (multă transpirație, având în vedere acest lucru;)),

în al doilea rând: împingerea vine brusc din lipsa de drenaj și din absența barbacanei (țeavă care permite ieșirea apei stocate pe pământ, din cauza cantității mari de apă care a căzut anul acesta supratensiunea hidraulică a fost excepțională și, prin urmare, suficient de puternică pentru a împinge peretele ...

Prin urmare, soluția explică deja și explică și în legăturile pe care este excavată, pentru drenat și mai ales întrerupt unul sau mai mulți barbicani, uitați-vă la capătul peretelui care nu s-a mișcat pe fotografii există o țeavă care iese din perete c 'este un barbican;) ... cqfd

În caz contrar, în ingineria civilă au aplicat și această soluție;), când este un zid de beton un picior de perete cu grosimea calculată pentru a prelua forța orizontală a apei ...

Totul este în link-uri, cu condiția să nu fie nevoie să căutați la prânz la ora 14, așa cum am spus ....

altfel nimic de spus despre asigurări și experți, este într-adevăr o sabie cu două tăișe, există o soluție în ceea ce privește demonstrarea faptului că am implementat toate mijloacele necesare la îndemâna noastră, se numește fotografii :) , fotografii pe tot site-ul, în plus față de realizarea amintirilor, desigur, care este dovedit ... până la data fotografiilor un simplu ziar zilnic în care puteți citi data clar, la începutul lucrării, de exemplu ...

Personal aș face totul cu var NHL 5 Z, pus din motive bugetare, într-adevăr cimentul este mai ieftin ....

un alt ficat de dragul sustenabilității, aș pune o cruce care traversează peretele cu o ancorare în pământ care se poate face simplu, o cruce pe partea râului care ține peretele, o rundă de resturi care traversează peretele, o placă de fier vechi ceea ce face ancorarea în sol pe cealaltă parte și drenajul barbican și presto voila, (în resturi nu veți avea deloc scump bara completă rotundă de 12 sau 14 mmm de 6 ml trebuie în jur de 30 până la 40 de euro, plat pentru cruce un euro de vigtaine, iar felul de mâncare mare, ocazional, la dealer, sau chiar în nouă, mergeți la 30 de euro, cu atât va fi mai scump vopsirea și tratarea resturilor înainte pune-l sub pământ .... în cel mai rău caz scufundă tija acoperită cu beton, nici scumpă, pe scurt pentru o sută mică de euro vei avea o întârziere gigantică;)) ...

Au rămas 400 de eruos pentru ciment și nisip, restul fiind în mare parte sudoare, vezi închirierea unui mini excavator ...

faceți un mic calcul cantitativ pentru mortar și resturi, astfel încât să aveți o idee despre ceea ce puteți închiria sau nu ....

Vă invit să recitiți linkul furnizat cu desenul frumos al unei secțiuni de perete cu drenaj și barbican;) ...

buna alegere si motivatia sa fie cu tine Seb, la suflet nimic nu este imposibil;) ...
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Obamot
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 28725
Înregistrare: 22/08/09, 22:38
Locul de amplasare: regio genevesis
x 5538




de Obamot » 22/05/13, 01:00

Ei bine, nu trebuie să fim amândoi de aceeași părere : Cheesy: : Mrgreen:

Rețineți că, dacă asta este doar ceea ce reproșați tuturor observațiilor mele, este chirurgical și deja l-am explicat. Sincer, Seb ne-a făcut să înțelegem că are două brațe stângi (undeva), în plus, fără nici o ofensă (toată lumea știe situația în care păcătuim din lipsă de concentrare, este ceva comun și lucru) înțelegem că coordonarea sarcinilor unui site nu este neapărat punctul forte al tuturor. Deci, punctul meu de vedere a început și de acolo ...

În consecință, indiferent dacă asigurarea funcționează sau nu, nu aș ezita să fac exact ceea ce va cere expertul (imediat ce va trece prin el), astfel încât, în cazul unei cereri, să nu poată fi vinovat pentru orice atunci. Și chiar i-aș forța mâna, făcându-l subtil să înțeleagă că "dacă asigurarea nu a intervenit acum ", dezastrul care ar putea urma în cele din urmă ar putea costa compania mult mai mult! (În mod inteligent s-ar putea să o formulăm ca o întrebare adresată expertului:
- dacă facem acest lucru (sau nu facem acest lucru), ce se întâmplă în continuare pentru companie? În cele din urmă, nu l-ar costa mai mult decât să intervină acum? Pentru că ploaia continuă și mă tem de un dezastru major ... etc ...)

Pe scurt, acești experți care sunt atât de siguri de ei înșiși, trebuie să fie puțin destabilizați ... : Mrgreen:

Evident, Seb trebuie să ia precauția elementară de a face totul prin poștă scrisă de mână trimisă prin poștă (și nu prin e-mail pe care este mai bine să nu-l dai ...)
0 x
seb1000
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 55
Înregistrare: 02/05/11, 11:05




de seb1000 » 22/05/13, 14:52

într-adevăr, dacă toată lumea ar fi de acord, lumea ar fi tristă.

diferența de opinie este un lucru bun atunci când toată lumea este capabilă să accepte că nu este de acord cu el și, prin urmare, să schimbe cu respect părerea disidentă și să asculte.
ceea ce este cazul aici în general.

să revin la expertul meu:
pentru expert, este bine legat de vremea excepțională excepțională: da!
Rămâne să aduceți un zidar pentru estimare, să aveți totul validat de asigurare și ar trebui să fie bine.

Vă țin la curent cu progresul.


în orice caz, discuția a fost îmbogățitoare și poate continua și ... : Lol:
0 x
Avatar de l'Utilisateur
loopyng84
Înțeleg econologia
Înțeleg econologia
posturi: 114
Înregistrare: 12/01/13, 07:38
Locul de amplasare: 84




de loopyng84 » 22/05/13, 15:09

dacă este asigurat de asigurare, este un lucru bun pentru că este totuși un proiect sacru și responsabilitățile care îi sunt asociate
0 x
„nu moștenim pământul de la strămoșii noștri, îl împrumutăm de la copiii noștri” St Exupéry
Avatar de l'Utilisateur
gegyx
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 6980
Înregistrare: 21/01/05, 11:59
x 2905




de gegyx » 22/05/13, 17:11

Asta e o veste bună.
Veți avea oricum taxe de franciză și dureri de spate mai puțin.

Da, acum poți discuta greu (ca un profesionist) cu zidarul, astfel încât să nu se facă în grabă. :D

Ne veți spune să reabsorbim apa, dacă recomandă un drenaj și barbicani,
sau plantați o salcie plângătoare ... : Cheesy:
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Renovarea, construcția și lucrările de construcție: ajutor, sfaturi și metode ..."

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 37