Ecologul expulzat

dezbateri și companii filosofice.
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: ecologistul deposedat




de Did67 » 29/03/19, 22:12

Dreapta / Stânga, acestea sunt lucruri destul de imprecise ...

Mă corectez: Waechter era mai degrabă „mai puțin la stânga” decât „Verzii” (în diferitele lor versiuni), chiar dacă într-adevăr, el a căutat întotdeauna alianțe cu restul „verde”, fiind mai presus de toate „verde”. Am mers prea departe calificându-l sec "pe dreapta" ... Cam ca Macron, era destul de la modă "în același timp ...".

Când sunteți în dreapta, puteți întoarce problema după cum doriți sau puteți întoarce problema: când dreapta trebuie să arbitreze între „restrângerea” capitalismului pentru a reduce inconvenientele, arbitrează întotdeauna în aceeași direcție: „realism”, prin urmare, nu pentru a împiedica dezvoltarea economică și, în consecință, amâna lupta împotriva neplăcerilor, lupta pentru conservarea viețuitoarelor, etc ... până mai târziu !!!

Chiar dacă stânga nu merge mult mai departe, tot ea este cea care a încercat să pună bazele: energiile regenerabile, închiderea Fessenheim, etc ... Cu mare dificultate, desigur, având în vedere lobby-ul, șantajul pentru locuri de muncă , etc ... Cu companiile care se supun legilor odată adoptate.

Pentru mine, este destul de evident dacă luăm măsurile emblematice majore „verzi”. Luați doar Superphénix: Chirac este cel care creează organismul care îl gestionează / îl construiește și Jospin îl oprește definitiv ... Un exemplu printre mulți.

M-aș putea înșela, dar așa am văzut-o.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: ecologistul deposedat




de Exnihiloest » 01/04/19, 19:07

Did67 a scris:...
Când sunteți în dreapta, puteți întoarce problema după cum doriți sau puteți întoarce problema: când dreapta trebuie să arbitreze între „restrângerea” capitalismului pentru a reduce inconvenientele, arbitrează întotdeauna în aceeași direcție: „realism”, prin urmare, nu pentru a împiedica dezvoltarea economică și, în consecință, amâna lupta împotriva neplăcerilor, lupta pentru conservarea viețuitoarelor, etc ... până mai târziu !!!

Mi se pare bun simț.
Ecologia ar trebui să servească doar pentru a face dezvoltarea economică mai puțin poluantă. Dacă încă nu este în stare să facă acest lucru, vom aștepta soluțiile sale fără a sabota societatea.

Chiar dacă stânga nu merge mult mai departe, tot ea este cea care a încercat să pună bazele: energiile regenerabile, închiderea Fessenheim, etc ... Cu mare dificultate, desigur, având în vedere lobby-ul, șantajul pentru locuri de muncă , etc ... Cu companiile care se supun legilor odată adoptate.

Pentru mine, este destul de evident dacă luăm măsurile emblematice majore „verzi”. Luați doar Superphénix: Chirac este cel care creează organismul care îl gestionează / îl construiește și Jospin îl oprește definitiv ... Un exemplu printre mulți.

M-aș putea înșela, dar așa am văzut-o.

Oprirea a ceea ce se făcea nu este nici pozitivă, nici constructivă atunci când înlocuirea se face de exemplu prin utilizarea energiei eoliene și duce la dublarea prețului energiei electrice, așa cum am văzut în Australia, sau la electricitate în Germania la prețul de trei ori mai mare decât cel din Franța, ca să nu mai vorbim de poluarea acestor soluții alternative, cum ar fi tone de beton îngropat chiar și în câmpii fertile sau distrugerea terenurilor sau a peisajelor marine. Nu o numesc soluții, ci sabotează, oamenii care clinchesc paharele.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: ecologistul deposedat




de Did67 » 01/04/19, 19:14

Încărcați puțin barca pentru Germania ... Prețurile cu toate taxele incluse (partea inferioară a facturii împărțită la numărul de kWh consumate) este destul de dublă (pentru că suntem aproape de 15 cts / kwh Franța, dacă numărăm așa cum indic) ...

Nu câștigi niciodată încercând să convingi cu argumente care nu sunt corecte ...

Dar asta nu schimbă esența poveștii, într-adevăr.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: ecologistul deposedat




de Exnihiloest » 04/04/19, 16:52

Did67 a scris:Încărcați puțin barca pentru Germania ... Prețurile cu toate taxele incluse (partea inferioară a facturii împărțită la numărul de kWh consumate) este destul de dublă (pentru că suntem aproape de 15 cts / kwh Franța, dacă numărăm așa cum indic) ...

Nu câștigi niciodată încercând să convingi cu argumente care nu sunt corecte ...

Dar asta nu schimbă esența poveștii, într-adevăr.


Ne pare rău, acest lucru nu este voluntar, am răspuns din memorie și nu este bun. Acestea fiind spuse, argumentul rămâne valabil, decalajul este enorm.
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Did67
moderator
moderator
posturi: 20362
Înregistrare: 20/01/08, 16:34
Locul de amplasare: Alsacia
x 8685

Re: ecologistul deposedat




de Did67 » 04/04/19, 17:24

Aceasta este ceea ce am vrut să spun prin „nu schimbă fundul poveștii” - cu alte cuvinte, argumentul rămâne, chiar dacă decalajul este mai puțin colosal!
0 x
ENERC
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 725
Înregistrare: 06/02/17, 15:25
x 255

Re: ecologistul deposedat




de ENERC » 04/04/19, 20:27

Nu am înțeles niciodată cu adevărat de ce nu a existat un partid sensibil din punct de vedere ecologic în dreapta. Mai ales cei care pun familia și religia pe primul loc.

A trăi cu copiii într-un mediu sănătos, nepoluat, a mânca sănătos înseamnă doar a trăi bine.
Când vedem cât de aprigă luptă doamna Pécresse cu închiderea benzilor de pe malurile din Paris și ceea ce vedem când trecem este de neînțeles: benzile sunt aproape aglomerate de cărucioare, tineri iubitori, sportivi sau bătrâni care vin să se distreze într-unul dintre cele mai frumoase locuri din lume. Cum putem fi încă în toată mașina, toată poluarea? Există doar stângaci care au copii în cărucioare? Au rămas toți bătrânii?

Se pare că ecologia politică se reduce la oprirea energiei nucleare. Ei bine, nu toate sunt greșite. Ecologia înseamnă îmbunătățirea confortului vieții noastre: a trăi în spații plăcute fără zgomot și poluare chimică și a mânca bine (asta contează foarte mult) : Cheesy: )
0 x
Avatar de l'Utilisateur
Exnihiloest
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 5365
Înregistrare: 21/04/15, 17:57
x 660

Re: ecologistul deposedat




de Exnihiloest » 08/05/21, 20:10

Enerc a scris:Nu am înțeles niciodată cu adevărat de ce nu a existat un partid sensibil din punct de vedere ecologic în dreapta. Mai ales cei care pun familia și religia pe primul loc.

[...]
Ecologia înseamnă îmbunătățirea confortului vieții noastre: a trăi în spații plăcute fără zgomot și poluare chimică și a mânca bine (asta contează mult) : Cheesy: )

Răspund „puțin” târziu, îmi pare rău.
Toată lumea dorește să „trăiască în spații plăcute fără zgomot și poluare chimică și să mănânce bine ...”
Serios crezi că ecologii sunt singurii care o doresc?! Datorită răspunsului dvs. „Ecologia este să ne îmbunătățim confortul vieții”, înțelegem că ar avea monopolul acestei aspirații.

Nimeni nu se opune unor asemenea trivialități, ci modalităților de acțiune pentru a le obține, prețul de plătit, ponderarea lor în raport cu alte constrângeri ...
„fără poluare fonică”: se obține ușor, să interzicem avioanele, trenurile, mașinile, mașinile agricole, vehiculele grele de marfă, știm să o facem! Cred că am plăti scump pentru ao face și că ar aduce o viață cu siguranță „fără poluare fonică”, dar care ar fi mai mult de supraviețuire. Există compromisuri de făcut. Pentru toate întrebările ecologice, există. Toată lumea își dorește cam același lucru, dar nu sunt de acord cu ce compromisuri să facă și ce echilibru să facă.
0 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 640
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 225

Re: ecologistul deposedat




de 44 d.Hr. » 08/05/21, 22:52

Exnihiloest a scris:Răspund „puțin” târziu, îmi pare rău.


Putin cam tarziu ? Doi ani mai tarziu !

Nu mai este un răspuns, ci un stimul pentru a reaprinde dezacordurile.

Chiar trebuie să ai nevoie de conflicte, de o jută inutilă și de invectivă ... este fără speranță.
2 x
Avatar de l'Utilisateur
Flytox
moderator
moderator
posturi: 14138
Înregistrare: 13/02/07, 22:38
Locul de amplasare: Bayonne
x 839

Re: ecologistul deposedat




de Flytox » 08/05/21, 23:51

Exnihiloest a scris:...
Evident, și cu un motiv întemeiat. Dreptul are și un rol de regulament a capitalismului pentru întrebări ecologice. Reglementarea a ceva nu înseamnă că trebuie să aruncați restul. Am impresia că aceasta este ceea ce ecologismul stângii critică pe cel al dreptei pentru că este de fapt opus „dezvoltării economice”.


Abordarea descrisă pentru cele două tabere este oarecum caricatură. „Să distrugi orice altceva” sau „să te opui dezvoltării economice de facto” este mai presus de toate să eviți să vorbești, că „regulamentul” despre care vorbești nu este definit / concertat de către toți protagoniștii în cauză a problemei poluante. Exemplu perfect de anti-democrație dacă există.

Pe de o parte, sunt aceia puțini care profită economic din „lucrurile poluante”, care se străduiesc să rămână singurii stăpâni ai deciziilor / își frânează profiturile și mai ales ignoră că nu sunt singurii preocupați de „chestia care poluează ".

Și, pe de altă parte, sunt toți aceia foarte mulți care au ceva de pierdut (viață, sănătate, teritoriu, viitor, ocuparea forței de muncă, biodiversitate, încălzire globală etc ...) a căror singură apărare, pe care li se permite să o exprime, este să încercați să interziceți supărarea și nu activitatea în sine, așa cum se susține.

Dar este mai ușor și mai divizibil să spunem că ecologiștii se opun tuturor, nu oferă nimic, vor să se întoarcă la vremea peșterilor, care împiedică să se îngrășeze oase spatele altora etc ...

Exnihiloest a scris:Cu toate acestea, nu avem nevoie de nicio politică ecologică dacă metoda recomandată este doar de a interzice orice lucru care poluează sau de a forța soluții alternative indiferent de prețul de plătit.

Vorbești despre ce „preț de plătit”, cel al reparației ... celor morți, al distrugerii biosferei?
Mai presus de toate, este nevoie de politică în care economia / anumite profituri prevalează asupra tuturor celorlalte considerații.

Exnihiloest a scris:Nu avem nevoie de o politică ecologică numai pentru a produce în timp ce poluăm mai puțin. Pentru că știm să evităm poluarea, economia secolului al XVII-lea și dinainte poate servi drept model.


Bun !!! O notă bună pentru ecologiști, mergem direct din epoca peșterilor până în secolul al XVII-lea. : Mrgreen: : Roll:

Exnihiloest a scris:
Did67 a scris:Când sunteți în dreapta, puteți întoarce problema după cum doriți sau puteți întoarce problema: când dreapta trebuie să arbitreze între „restrângerea” capitalismului pentru a reduce inconvenientele, arbitrează întotdeauna în aceeași direcție: „realism”, prin urmare, nu pentru a împiedica dezvoltarea economică și, în consecință, amâna lupta împotriva neplăcerilor, lupta pentru conservarea viețuitoarelor, etc ... până mai târziu !!!


Mi se pare bun simț.
Ecologia ar trebui să servească doar pentru a face dezvoltarea economică mai puțin poluantă. Dacă încă nu este în stare să facă acest lucru, vom aștepta soluțiile sale fără a sabota societatea.


Bun simț .... Principalul lucru este să aștepți și să aștepți din nou ... până când nu mai rămâne nimic de distrus, de exemplu ... problema va fi rezolvată automat : Roll:
1 x
Motivul este nebunia celor mai puternici. Motivul celui mai puțin puternic este nebunia.
[Eugene Ionesco]
http://www.editions-harmattan.fr/index. ... te&no=4132
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14825
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4303

Re: ecologistul deposedat




de GuyGadeboisTheBack » 08/05/21, 23:58

Acesta nu este un proverb Shadok: „Distrugerea este doar o consecință a supra-pompării resurselor și a modului în care se face”.
Aceasta este „reflectarea” celui mai mare coeficient de inteligență auto-proclamat: „Prin definiție, cauza este produsul efectului”. : Mrgreen:
sănătate-prevenire-poluare / homeopatie-explicată-metaforic-pentru-manechine-t15049-180.html # p377518
0 x

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 243