Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?

dezbateri și companii filosofice.
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79317
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de Christophe » 31/12/20, 13:15

Ce se întâmplă dacă pe lângă (sau în loc să) facem rezoluții mai mult sau mai puțin realizabile și uitate rapid pentru anul viitor ... am face și bilanțul anului trecut?

Adică o reflecție mai mult sau mai puțin rapidă asupra lucrurilor frumoase din anul trecut, cu atât mai puțin frumoase ... și poate să le pună în legătură cu celebrele rezoluții din 2020?

Cu siguranță este mai interesant să te bazezi pe realizări anterioare concrete decât pe false speranțe viitoare, nu-i așa?

Evident, 2020 a fost un an special (2021 va fi în continuare), dar a permis o mulțime de schimbări și unele sunt cu siguranță foarte pozitive pentru împlinirea personală, societate, mediu ...

82248490_2752869958134560_1164519337940221952_n.jpg
82248490_2752869958134560_1164519337940221952_n.jpg (29.15 KIO) Accesat 3632 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79317
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de Christophe » 31/12/20, 13:20

Ah, de asemenea, anul acesta nu ar trebui să spună Anul Nou fericit, ci Anul mai bun ... și Noroc!

134293634_708900656485887_7085723496017345407_o.jpg
134293634_708900656485887_7085723496017345407_o.jpg (102.68 KB) Vizualizată de 3617 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79317
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de Christophe » 31/12/20, 13:35

Și încă câteva idei de rezoluții ...

131904589_10225406579851432_4788855495180734244_o.jpg
131904589_10225406579851432_4788855495180734244_o.jpg (110.23 KB) Vizualizată de 3602 ori
2 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79317
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de Christophe » 31/12/20, 14:06

134936194_423689565729592_6798645511370818628_o.jpg
134936194_423689565729592_6798645511370818628_o.jpg (106.81 KB) Vizualizată de 3590 ori
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79317
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de Christophe » 31/12/20, 14:23

Mai serios ! : Mrgreen:

0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79317
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de Christophe » 31/12/20, 14:41

Bilanț belgian: https://www.rtbf.be/info/societe/detail ... annee-2020

(...)

Lipsa de contact și libertate

Pentru o parte din populație, anul 2020 a fost relativ bine trăit. Acesta este în special cazul lui Michel Condeiro, în vârstă de 48 de ani și tată a trei copii: „Dezavantajul, dacă ar fi să spunem unul, ar fi la nivel social. Obișnuiam să ne rezervăm toate weekendurile. am ajuns brusc și doar în coconul familiei noastre ”.

A existat o conștientizare pentru a-și proteja bătrânul

Dar, în ansamblu, pentru această familie, 2020 nu a fost un an traumatic. Tribul deja strâns legat a descoperit hobby-uri pe care nu le cunoșteau. S-au adaptat situației și își vor aminti un lucru frumos: „Ne pasă mai mult de bătrâni, spune Michel Condeiro. Chiar și tânăra de 7 ani era conștientă de ceea ce se întâmpla și a spus că va aștepta înainte vezi-l pe bunica sau bunicul său ”. Prin urmare, copiii acestei case au înțeles rapid gravitatea virusului și necesitatea de a respecta gesturile de barieră.

În ceea ce o privește pe Christelle Gerard, în vârstă de 52 de ani, mamă a trei copii, și ea este unul dintre acei cetățeni belgieni care nu au văzut cu adevărat o diferență în acest moment de criză a sănătății. Nu era îngrijorat de restricțiile guvernului. „Deja în vremuri normale, sunt destul de singuratică și de acasă și mă mut doar în caz de necesitate, cum ar fi să scot câinii sau să merg la cumpărături pentru mâncare”, explică ea pentru RTBF.

Un an fără să-mi sărut copiii, devine lung

Această mamă de familie nu are nevoie de contact regulat, dar i-a fost greu să sărbătorească Crăciunul fără părinți sau chiar să nu-și îmbrățișeze sau sărute copiii timp de aproape un an.

Această lipsă de contact fizic a fost resimțită și de bătrânii noștri. "Am trăit-o bine. Ceea ce mi-a lipsit este lipsa contactului uman. Covidul mi-a schimbat obiceiurile. Nu-mi mai văd rudele", explică Gisèle Legrain, o pensionară în vârstă de 62 de ani.

Pe lângă legăturile sociale, evenimentele culturale lipseau și pentru acest pensionar. Și după cum credem că credem, Gisèle nu este singurul pensionar care a trăit-o bine, Willy De Greef, un pensionar în vârstă de 77 de ani, are chiar și un feedback pozitiv cu privire la acest an 2020 și a nu prea am văzut o diferență.

Anularea anumitor evenimente care nu se vor mai întâmpla niciodată
Tinerii și foarte tinerii au fost, de asemenea, chemați să își adapteze modul de viață. Și spre deosebire de seniori intervievați, este puțin mai complicat pentru ei.

Pe lângă lipsa contactului uman, tinerilor, cărora le place să se joace în locul de joacă, să meargă cu prietenii lor sau mai în vârstă, să iasă la o băutură sau să meargă la cinematograf, li s-au făcut obstacole. Așa că s-au simțit ca și cum ar pierde ceva pe care s-ar putea să nu-l mai vadă niciodată.

Acesta este cazul Louisei de Michel Condeiro. Această tânără în vârstă de 17 ani "a ratat un an grozav, spune tatăl ei. A fost ultimul ei an de liceu. La program: bal, ieșiri etc. Și acolo a trebuit să se reajusteze și să găsească alte ocupații. Prietenii săi sunt importanți și mai ales la vârsta respectivă. În loc să meargă la film, ei ar merge la o plimbare prin parcuri. "

Un an autodidact pentru studii
Există, de asemenea, aspectul școlar de luat în considerare. Pentru adolescenți, a fost un an școlar complicat de urmat. „A studia pe cont propriu și pe cont propriu” nu este o sarcină ușoară pentru Clara Ducart, o studentă în drept de 22 de ani. Ca să nu mai vorbim că unii studenți au avut proiecte: bal retor, excursii școlare așteptate, Erasmus etc. Și toate aceste evenimente au fost din păcate anulate.

Acesta este cazul Clarei care a muncit din greu pentru a fi selectată și pentru a obține Erasmusul viselor sale, care urma să înceapă la sfârșitul lunii august în Moncton, Canada.

"Timp de luni de zile, am făcut toți pașii necesari. Am crezut că vom pleca. Nu știam încă amploarea coronavirusului. Și de ziua mea, am aflat printr-un e-mail că călătoria mea a fost anulată. A fost demoralizant pentru că am muncit 4 ani ca să am medii bune și să am șansa să fiu selectat ”. Înțelegem, acest schimb școlar, a așteptat-o ​​Clara de la începutul studiilor. O oportunitate pe care ea nu va mai avea niciodată șansa să o facă. "Simt că îmi lipsește un eveniment care ne poate face să creștem. Este păcat", adaugă studentul ULB. Clara știe asta, nu este singura care a fost dezamăgită de Covid-19.

Și, în plus, cine spune copil sau adolescent, spune o rată de absență foarte mare la școală din cauza închiderii. Și da, lecțiile au fost suspendate în unele unități, brusc, părinții au trebuit să gestioneze munca profesională, dar și copiii, mai ales când sunt tineri. O sarcină care nu este întotdeauna evidentă mai presus de toate. Dar odată cu vremea bună din timpul primei închideri, a fost mai ușor să-i canalizăm pe cei mai tineri.

"Copiii au fost încântați. Sunt aproape 6 luni de vacanță ... Vremea a fost frumoasă, așa că, după zilele noastre de muncă, am avut un ritual să ieșim în aer. A fost foarte plăcut", spune Carmen Legrain, 30 de ani. mamă vitregă a doi copii, de 11 și 14 ani. Dar este de la sine înțeles că o constatare apare de la părinți, copiii au nevoie ca prietenii lor să evolueze.

Lipsa diferențierii între muncă și casă
Dar pentru alții, și în ciuda vremii bune, încercarea de a respira și de a pune lucrurile în perspectivă nu a fost o sarcină ușoară. „Al doilea val a fost prea mult din punct de vedere psihologic”, mărturisește Charlotte Collette, în vârstă de 35 de ani și mamă a doi copii. Aproape de familia ei, a fost nevoită să-i revadă și a fost „teribil de dificil”. În plus, a fost complicat să gestionezi sectorul privat și să lucrezi la distanță cu telemania. „Nu ai niciodată impresia că îți scoți capul de la serviciu și casa nu mai este un loc de deconectare”, adaugă ea.

Al doilea val a fost prea mult din punct de vedere psihologic

Aurore Vaneeckdot, un coafor independent de 41 de ani, a plătit și el prețul anul acesta. A trebuit să-și închidă camera de zi și subliniază această lipsă de libertate. „Am avut o perioadă cumplită anul acesta și la fel și fiica mea de 15 ani”, spune ea.

Impactul negativ al crizei de sănătate asupra sănătății mintale nu mai este demonstrat ...

„Suntem cu toții afectați într-un fel sau altul”, explică Olivier Luminet, psiholog în sănătate și membru al grupului de lucru „Psihologie și coronavirus”. „Cel puțin, această criză implică o schimbare a obiceiurilor noastre. , acestea sunt situații de izolare extremă, de confruntare cu situații de pericol pentru sine sau de suferință psihologică, de exemplu în serviciile spitalicești. Avem într-adevăr un fenomen de stres cumulativ și chiar și cei mai scăpați sunt expuși. ".

Psihologul arată, de asemenea, un efect de acumulare care a durat de la prima închidere: „a existat, între cei doi, o perioadă foarte scurtă de răgaz care a fost limitată la luna iunie și la începutul lunii iulie. înseamnă că un număr mare de oameni nu au putut să beneficieze de momentul tradițional de răgaz al verii […] Și știm foarte bine în psihologie că o acumulare de stres și un stres cronic așa cum îl trăim acum, acesta este cel mai dăunător pentru sănătatea mintală ".

Lipsa competițiilor sportive
Pe lângă contactul social, stresul psihologic sau chiar absenteismul la școală, sportul a fost dor de mulți belgieni. Indiferent dacă este practicat sau urmărit, anul acesta a fost un fiasco complet pentru fanii sportului. Acesta este în special cazul lui Adriano, în vârstă de 40 de ani, tată a doi copii, pasionat de fotbal. Campionatul său a fost întrerupt și așteptatul Euro a fost amânat. „La început, am trăit-o bine pentru că am crezut că se va termina rapid, dar astăzi o trăiesc mai greu, deoarece începe să devină lung și împovărător pentru a fi lipsiți de unele dintre obiceiurile noastre”, explică el. .

Utilizarea zilnică a măștii și a gelului hidroalcoolic
Și, în cele din urmă, belgienii au fost nevoiți să-și schimbe stilul de viață. Purtarea unei măști, dezinfectarea mâinilor sau chiar distanțarea socială au devenit adevărate obiceiuri de viață.

"Nu aș fi crezut niciodată că vom experimenta acest lucru. Am trecut de la libertatea absolută la o serie de reglementări și asta, pentru binele populației, m-am adaptat. Am vrut să fiu unit și ceea ce am Nu uitați că astăzi am un gel hidroalcoolic și o mască în geantă. Aceste două obiecte au devenit esențiale în 2020 ", explică Narjess Moyson.
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79317
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de Christophe » 31/12/20, 18:05

1 x
Avatar de l'Utilisateur
GuyGadeboisTheBack
expert Econologue
expert Econologue
posturi: 14928
Înregistrare: 10/12/20, 20:52
Locul de amplasare: 04
x 4343

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de GuyGadeboisTheBack » 31/12/20, 19:41

Bilanț? Cel mai prost an din viața mea.
Termină-l bine, începe-l mai bine. -stand-
0 x
Christophe
moderator
moderator
posturi: 79317
Înregistrare: 10/02/03, 14:06
Locul de amplasare: Planeta cu efect de seră
x 11040

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de Christophe » 31/12/20, 19:51

GuyGadeboisLeRetour a scris:Bilanț? Cel mai prost an din viața mea.


2021 cel mai prost an împotriva atacului!
1 x
44 d.Hr.
Am postat mesaje 500!
Am postat mesaje 500!
posturi: 648
Înregistrare: 15/04/15, 15:32
Locul de amplasare: Acasă
x 232

Re: Anul Nou, un bilanț mai bun decât rezoluțiile?




de 44 d.Hr. » 31/12/20, 22:17

Bonsoir,

GuyGadeboisLeRetour a scris:Bilanț? Cel mai prost an din viața mea.
Termină-l bine, începe-l mai bine. -stand-


Uh, cel mai rău, sper ... dar hai să așteptăm și să vedem restul! :(

Cele mai bune urări tuturor, în ciuda tuturor! Du-te ... sus inimile (sus corul).
0 x

 


  • Subiecte similare
    Răspunsuri
    Vizualizări
    Ultimul mesaj

Înapoi la "Societate și filosofie"

Cine este conectat?

Utilizatorii care navighează în acest sens forum : Nici un utilizator înregistrat și oaspeți 210